Бет Гармон – вигаданий персонаж чи реальна історична постать

Хоч як би прихильникам не хотілось вірити в те, що Елізабет Гармон колись реально існувала та зуміла втерти носа найвидатнішим шахістам, це все ж вигаданий персонаж. Серіал "Ферзевий гамбіт" або ж "Хід королеви" створили на основі однойменного роману Волтера Тевіса, повідомляє 24 канал.

Варто знати Netflix назвав найпопулярніший серіал 2020 року

Літератор в деталях описав шахові турніри, переживання героїв та навіть їхні ходи, тому у читачів, як і в глядачів серіалу, склалось враження, що це реальна історія геніальної спортсменки. Але такої Бет Гармон в 1950-их роках, на жаль, не існувало.

Водночас у західних ЗМІ знайшли підтвердження, що автор книги міг надихнутись історією Боббі Фішера. Хлопець отримав шалену славу в роки, коли жив Волтер Тевіс, а тому цілком ймовірно, що статті про геніального спортсмена були відомі письменнику.

Боббі Фішер міг стати прототипом Бет Гармон

Історія Боббі Фішера лише частково нагадує Бет Гармон у серіалі "Ферзевий гамбіт". Він також був корінним американцем, який змалку прославився своїм геніальним підходом до гри в шахи. Всього у 13 років Фішер переміг у знаменитій "партії століття", а у 14 став чемпіоном США. Лише рік знадобився хлопцю, аби отримати почесне звання гросмейстера, до якого деякі шахісти йдуть усе життя.

Боббі Фішер міг стати прототипом Бет Гармон
Боббі Фішер міг стати прототипом Бет Гармон / Фото Salon

У серіалі ж Бет Гармон почала вивчати гру в шахи тільки в 9 років. У шкільному віці, як і Фішер, вона вирушила на чемпіонати США та отримала там успіх. Шахістка з легкістю перемогла усіх суперників та виборола першість.

Окрім цього, спільною деталлю в історіях Бет Гармон і Боббі Фішера був їхній радянський суперник. У реальному житті американець зіграв знамениту партію проти Бориса Спаського у 1972 році. Однак турнір відбувався не у Москві, як показано у серіалі, а у Рейк'явіку, столиці Ісландії. І Боббі Фішеру таки вдалось здолати шахіста, ставши першим американцем, який був чемпіоном світу. Цей факт змальовано і в серіалі "Ферзевий гамбіт".

Реальний шаховий турнір з Боббі Фішером та кадр з серіалу / Фото Rolling Stone / Netflix

Також всі глядачі помітили, як у важкі моменти гри Бет Гармон хапається за голову, або ж підтримує голову руками. Такі ж повадки були і в Боббі Фішера.

Боббі Фішер на легендарній грі в 1972 році
Боббі Фішер на легендарній грі в 1972 році / Фото Reddit

Щодо дитинства геніального спортсмена, то письменник Волтер Тевіс не запозичив реальні факти для історії Бет Гармон. За офіційними даними, Боббі Фішер народився у родині біофізика Ганса-Герхарда Фішера, відомого у наукових колах як Герардо Лібшер, та медсестри Регіни. Ймовірно, любов до точних наук і розрахунків хлопець перейняв у батька. Тривалий час подружжя жило у Москві, однак у роки Другої світової війни Регіна вирішила переїхати до США. Саме там за 2 роки до розлучення батьків народився Боббі Фішер.

У ЗМІ згодом писали, що батьком чемпіона світу з шахів був інший фізик – Пал Немейні. Однак офіційного підтвердження цьому немає.

Рекомендуємо прочитати "Хід королеви": 5 вагомих причин подивитись серіал про шахи

Водночас Бет Гармон також мала геніальну родичку: її мама писала наукові статті. Але внаслідок автокатастрофи вона померла. Тоді 8-річній Елізабет дивом вдалось врятуватись. Так вона потрапила до сиротинця в Кентуккі.

Елізабет із серіалу "Ферзевий гамбіт" навчилась грати у шахи від прибиральника, з яким випадково зустрілась у комірчині.

Елізабет Гармон навчилась грати в шахи у притулку для дітей
Елізабет Гармон навчилась грати в шахи у притулку для дітей / Фото Netflix

Боббі Фішер розповідав у своїй автобіографії, що він почав грати у шахи зі своєю старшою сестрою Джоан. Діти прочитали інструкцію до гри і самі вивчили базові ходи. Однак швидко дівчинці набридло це хобі, тому Боббі грав партії проти самого себе. Це робила і Бет Гармон у серіалі.

Коли ж Фішер потребував більше знань, він почав вивчати книги з шахів, в яких описувались класичні комбінації ходів та наводились приклади легендарних ігор гросмейстерів. Таке ж захоплення мала і Бет Гармон, яка купувала журнали з шахів та брала в бібліотеці всі видання з цієї теми.

Бет Гармон у серіалі
Бет Гармон у серіалі "Ферзевий гамбіт" / Фото Netflix

Дивіться також Найпопулярніші фільми 2020 року, прем'єра яких відбулась онлайн

Змалювали у серіалі "Ферзевий гамбіт" і сеанс одночасної гри. Боббі Фішер також брав участь у ньому і протримався в поєдинку 15 хвилин, викликавши захват у глядачів та привернувши увагу чемпіона Шотландії Макса Пейві. Однак, на відміну від Гармон, він був одним з багатьох шахістів, яких обіграв знаменитий шотландець.

Хоч Елізабет Гармон і не існувало в реальному житті, її образ надихнув багатьох глядачів на вивчення шахів. "Ферзевий гамбіт" показує, що немає нічого неможливого, якщо людина вперто йде до своєї цілі та самовдосконалюється. Показані й труднощі, які можна перемогти, пробудивши силу волю і тверезий розум. І головне, що продемонстрували автори проєкту – це те, що стать не повинна впливати на захоплення людей.

"Ферзевий гамбіт": дивіться трейлер до серіалу