Колоритні традиції, смачна їжа, прекрасна природа та дивовижна архітектура – все це на вас чекає в мальовничій Полтавщині, зазначає 24 канал.


Полтавська область: які місця варто відвідати / Ілюстрація 24 каналу

На День міста в Полтаві на Театральній площі встановлять фотозони, а на всіх мешканців та гостей міста будуть чекати 7 екскурсоводів.

Благодійний марафон екскурсії розпочнеться від Білої альтанки до Круглої площі. Вартість – 100 гривень з людини, вилучені гроші направлять на створення меморіальної дошки родини Русових.

Пропонуємо ознайомитись із деякими місцями, які можна відвідати в Полтаві поза екскурсією!

Полтава: цікаві місця

Полтава – колоритне та гостинне місце, тут є на що глянути. Безліч музеїв, гарна архітектура, зелені зони і справжня українська кухня.

Оглядовий майданчик

Знайомство із Полтавою краще розпочати з оглядового майданчика. Там можна одразу оцінити масштаби міста та зробити неперевершені фото пейзажів. Найкращий оглядовий майданчик міста – це біла альтанка на Івановій горі. Саме звідси починається історія міста.

Читайте також Мініподорожі Україною: як небанально провести вихідні у Львові


Неймовірні краєвиди з альтанки / Фото: we.org.ua

Альтанка має 9 метрів у висоту та 8 колон, які розташовані у формі підкови. Зведена була у 1909 році на залишках земляних валів Полтавської фортеці. Під час війни німці розібрали альтанку і влаштували тут зенітно-артилерійський пункт. У 1954 році альтанку відбудували. Зараз це одне з найулюбленіших місць мешканців Полтави.

Музеї в Полтаві

У Полтаві просто безліч музеїв на різні смаки. На Івановій горі розташований музей Івана Котляревського. До речі, гора названа на честь Котляревського.


Одна з кімнат у музеї Котляревського / Фото: zruchno.travel

Це – не звичайний музей, а садиба українського письменника. Вона має 5 кімнат, де відвідувачі можуть побачити справжнє життя Котляревського: речі з побуту, документи й архіви. Саме тут й народився відомий український драматург. Садиба є філією Полтавського літературно-меморіального музею Котляревського.

Читайте також Ставка Гітлера, Черепашинці та метеоритний кратер: мальовничі та містичні куточки Вінниччини

Схожий музей присвячений творчості Панаса Мирного. У будинку, який розташований на околиці міста, також жив письменник. Тут він провів останні 17 років свого життя. Саме у цій садибі він приймав Лесю Українку, Олену Пчілку, Михайла Коцюбинського та інших представників тодішньої творчої еліти. До уваги гостей музею – особисті речі Панаса Мирного, архіви, фотографії тощо.


Музей Панаса Мирного / Фото: tripadvisor

Музей-заповідник Гоголя

Полтава також відома, як батьківщина Миколи Гоголя. До 200-річчя з дня народження драматурга у місті відкрили алею з персонажами з гоголівських творів. До уваги мандрівників – Солоха, Вакула, Тарас Бульба, Ніс. І навіть цілі композиції "Сорочинський ярмарок" і "Викрадення місяця". Є тут, звісно, й пам’ятник самому Гоголю.


Алея з персонажами з творів Гоголя / Фото: navkoloua.com

А от щоб відвідати його родинний будинок і побачити, в яких умовах жив митець, доведеться виїхати за місто. В селі Гоголеве є родова садиба Гоголя. Зараз це чудовий музей для всіх охочих.

Садиба Гоголя – це одноповерховий будинок із дерев'яними колонами та флігель. Тут збереглись предмети побуту, документи, архіви. У цій садибі дуже просто відчути епоху, в якій жив Гоголь.


Родовий дім Гоголя / Фото: anga.ua

Увесь комплекс займає 30 гектарів. Навколо садиби облаштований парк-сад з відпочинковими зонами, є кілька ставків. Тут же могила батьків письменника.

Заповідник є пам'яткою архітектури національного значення. Неодноразово нагороджувався почесними і пам’ятними відзнаками. Має міжнародні премії. У 2009 році тут була проведена масштабна реконструкція.

Диканька

Селище, яке прославлене Миколою Гоголем у книзі "Вечори на хуторі біля Диканьки", має багату та цікаву історію. На території селища розкинувся національний парк, який поєднує неймовірні природні зони з пам’ятками архітектури. Він розташований на місці колишнього родинного маєтку династії Кочубеїв.

Тріумфальна арка, яка є воротами у селище, зачаровує своєю красою. Вона була збудована у 1820 році.


Диво архітектури в Диканьці / Фото: zatishnaoselya.blogspot.com

Особливої уваги варта й Миколаївська церква. Тут зачаровує дерев’яний різьблений іконостас і мармуровий саркофаг родини Кочубеїв. Також варто відвідати Троїцьку церкву, про яку писав Гоголь. Церква була зведена у 1780 році. Наразі це чинна мурована церква в історичному центрі Диканьки.


Троїцька церква у Полтаві / Фото: ua.igotoworld.com

А неподалік у лісі зберігся до наших днів печерний монастир 1602 року. Він вартий того, щоб витратити ще трішки часу.

Якщо ж ви маєте більше, ніж один день, то варто поїхати до різних цікавих місцин у Полтавській області. Про найцікавіші з них – розповідаємо нижче в матеріалі.

Кругова площа

Історичний майдан та символ міста – це кругова площа. Спершу вона була закладена у 1805 – 1841 роках. До 1842 року центральну частину площі повністю засадили деревами, і перетворили на парк. А композиційно завершили роботу в 1945 – 1969 роках.

На жаль, частина об'єктів поступово руйнується. З семи будинків, які входять до ансамблю, чотири перебувають в аварійному стані.


Символ міста Полтави / Фото 0532.ua

Піраміди на Полтавщині

В Європі є лише 3 піраміди-склепи, які аналогічні єгипетським. І 2 з них розташовані на Полтавщині у селах Березова Рудка (Пирятинський район) і Комендантівка (Кобеляцький).

Читайте також Моторошні куточки України: загадкові фото

У Березовій Рудці піраміду над могилою своїх батьків звів Гнат Закревський у 1898 році. Піраміда-усипальниця Закревських потребує реставрації, тому зараз вона в жахливому стані і потроху продовжує руйнуватись.


Піраміди у Березовій Рудці / Фото: travel.tochka.net

Друга піраміда побудована морським офіцером Олександром Білевичем у 1877 році. Надихнули його на це – єгипетські піраміди. Гробниця відреставрована, але сучасні матеріали знищили красу піраміди.


Піраміда Білевича / Фото: uk.wikipedia.org

Руський Орчик

У південно-східній частині Полтавщини, на туристів чекає унікальний загальнозоологічний заказник. Площа території – майже 800 гектарів! Тут мешкає понад 250 видів тварин, 17 з них занесено до Червоної книги, 7 – до Європейського червоного списку. Також тут живе майже 200 видів птахів, багато з них – рідкісні. І це вам не зоопарк, де тварини живуть в неволі. Тут вони живуть в природному середовищі.


Збережена природа без втручання людини / Фото: uk.wikipedia.org

Заказник розкинувся на заплавах річок, місцями – тут болота. Частина території – це луги і ліси. Також збереглися степові ділянки.

Найвища точка Лівобережжя

Гора Пивиха – це найвища точка Лівобережної України. А розташована вона у Полтавській області в селищі Градизьк. На березі Кременчуцького водосховища гора височіє на рівні 168 метрів над рівнем моря.


Чудове місце для відпочинку гора Пивиха / Фото: prozoro.info

Вчені переконані, що гора утворилась ще під час Дніпровського зледеніння. Тут археологи знаходять скам’янілості льодовикового періоду, фрагменти кісток мамонтів, носорогів та північних оленів. Тут також добувають лікувальну глину.

Читайте також Потяг чи літак: як і за яку ціну можна дістатися до моря з різних куточків України

Кожного року зникає приблизно 7 метрів гори через утворення Кременчуцького водосховища. Проте, наскільки відомо, там ведуться роботи зі збереження Пивихи.

Це лише невелика частина цікавих місць, які можна відвідати на Полтавщині. А скільки таких ще по всій Україні?