Історичні літописи розкривають події українського козацтва 2-ї половини XVII – початку XVIII століття. Звідти ми можемо дізнатись про бої та війни козаків, які проявили себе сміливими відчайдухами. А хто ж є автором козацьких літописів?

Може вас зацікавити Перелік русифікованих чоловічих імен з українськими відповідниками

Імена авторів козацьких літописів

Літопис Самовидця знайомить нас із подіями 1648-1702 років. Достеменно невідомо, хто саме є автором, але є така версія, що Роман Ракушка-Романовський. Ім'я Роман походить із латини Romanus, що означає "римлянин".

  • У "Літописі Самовидця" розкривають Чорну раду під Ніжином 1663 року, на якій ворогували 2 табори – Сомка та Брюховецького. Згодом на основі цього літопису Пантелеймон Куліш написав роман "Чорна рада".

Літопис Самовидця
Літопис Самовидця / Фото Dovidka.biz.ua

Літопис гадяцького полковника Григорія Грабянки описує період від виникнення козацтва до 1709 року. Тут ми можемо прочитати уривки з різних державних актів, гетьманських універсалів, грамот, договорів. Щодо імені Григорій, то воно сформувалось від давньогрецького слова "грігорео", що перекладається як "не спати", "бути пильним". Тобто, його значення "пильний".

Літопис Граб'янки
Літопис Граб'янки / Фото Yakaboo

Літопис Самійла Величка стосується періоду 1648-1700 років. Автор брав близько до серця ті історичні події, сповнені болю та крові. Однією з важливих тем літопису є гетьмансько-старшинські сварки. Також Величко описує страшні руйнування міст і сіл через навали татар та інших ворогів.

Літопис Величка
Літопис Величка / Фото "Майстер книг"

Власне ім'я Самійло має біблійне походження від єврейського Šemū'el. Так називався пророк Старого Заповіту. Воно перекладається як "ім'я Бога".