Щоб плодові дерева були здоровими та приносили щедрий врожай, потрібно за ними вправно доглядати. Щодо побілки думки багатьох різняться, – хтось вважає це непотрібною традицією з СРСР, а хтось вважає, що це приносить користь деревам, повідомляє 24 Канал.

Дивіться також Подвір'я завжди буде цвісти: які дерева та квіти обов'язково треба посадити біля хати

Навіщо білять дерева

Дерева білять восени та навесні. Восени це роблять для того, щоб захистити дерево чи чагарник від хвороб та шкідників, тоді як весною побілка допомагає уникнути опіків. Адже у весняно-літній період сонце яскраве й тепле, а дерево ще не має листя, щоб закрити стовбур. Також побілка перешкоджає завчасному сокоруху.

Які дерева білити не можна

Варто пам'ятати, що не всі дерева можна білити. Спосіб захисту у вигляді побілки може не тільки не підійти, а й пошкодити рослинам.

  • Молоді дерева. Кора молодих дерев тонка та вразлива. Експерти радять утриматися від побілки до того часу, поки дереву не виповниться 3 роки.
  • Пошкоджені дерева. Якщо стовбур рослини має тріщини, надриви кори та великі пошкодження – краще відмовитися від побілки. Суміш може проникнути глибоко у рослину, завдати їй шкоду та призвести до хімічного опіку.
  • Хворі дерева. Якщо рослина має виразки, її кора змінила колір або на ній з'явилися нарости – це ознака хвороби. Таке дерево вразливе, а вапно чи інші суміші для побілки стануть бар'єром між корою й повітрям, а також можуть розвинути захворювання.
  • Декоративні дерева. Чагарники в саду та декоративні дерева не потребують побілки, бо ризик ураження комахами значно нижчий.

Якою альтернативою скористатися

Якщо ви все-таки хочете захистити дерево, можна скористатись іншими сумішами для побілки або способами захисту. Перш за все, зробіть вибір на користь легшої формули. Наприклад, для традиційної побілки використовують 2 кілограми вапна на 7 – 8 літрів води. Зменшіть кількість вапна до 1 кілограма, або використайте крейдовий порошок. Якщо засіб виходить надто рідкий, загустити допоможе глина або казеїновий клей.

  • Молоді дерева радять не покривати нічим у перший рік. Потім можна білити з найменшою концентрацією вапна й збільшувати її з кожним роком. Але не забувайте про інші засоби для догляду. Ще однією альтернативою буде обгортання стовбура мішковиною, агроволокном або підкладкою під ламінат.
  • Хворі дерева можна побілити через 3 – 4 дні після обробки невеликих пошкоджених ділянок. Та якщо дерево дуже слабке, краще скористатись мінеральними добривами, щоб підживити рослину, або інсектицидами для обробки.