Пригорілий посуд можна реанімувати, а не викидати. Тож розглянемо кілька способів ефективно очистити пригар зі сковорідок та каструль.
Читайте також Щоб були як нові: як ефективно почистити білі кросівки
Як почистити пригорілий посуд
Сковорідки та каструлі, які є невід’ємними атрибутами будь-якої кухні, часто концентрують в собі небезпечні речовини, як от старий жир чи пригар на стінках. Ці забруднення виникають внаслідок як нормального приготування їжі, так і внаслідок "інцидентів" – пригоряння та згоряння їжі під час куховарства. Жири та нагар можуть нанести непоправної шкоди організму, тож їх треба регулярно чистити.
Видів посуду є декілька, і кожен з них потребує особливого підходу до миття – так покриття не понищиться та слугуватиме довго.
Очищення чавуну
Чавунові сковорідки та каструлі – найважчі та найміцніші. Окрім того, що їх важко розбити чи знищити, їх доволі важко відмивати – застарілий жир в’їдається в пористу структуру посуду та може залишитися там назавжди. Саме тому більшість чавунового посуду виглядає масною.
Щоб почистити посуд такого типу, не треба боятися застосувати фізичну силу та технічні навантаження на матеріал – чавунові сковорідки та каструлі не є чутливими до грубих методів очищення. Такий посуд можна почистити за допомогою:
- Металевої губки, яка буде зчісувати пригар;
- Порошків для чищення від жиру, які можна купити в магазинах побутової хімії;
- Звичайним річковим піском, який проникає в пористу структуру та ліквідовує жир.
Чавуновий посуд легко вбирає в себе жир / Фото korysni-porady
Якщо такі методи виявилися недостатньо дієвими, то можна скористатися важкою артилерією – покласти чавунний посуд на багаття. Пригар, який є на сковорідці, під дією високих температур почне розпадатися та сходити шматками.
Після усіх процедур посуд треба ретельно прополоскати та витерти насухо.
Очищення емальованого посуду
На відміну від чавуну, емаль вже не витримає таких екстремальних умов очищення, тож треба діяти більш делікатно.
Очистити емальовану сковорідку чи каструлю можна кількома способами:
- Суміш солі, оцту та води – насипте на дно сковорідки тонким шаром сіль, після того залийте її столовим оцтом. Поставте посуд на вогонь та прослідкуйте, щоби рідина закипіла, і потім додайте кілька ложок соди. Після цього треба зменшити температуру – поставте вогонь на мінімум. Почекайте 20 хвилин, вимкніть вогонь та промийте посуд гарячою водою.
- Активоване вугілля – таблетки звичайного активованого вугілля подрібніть в порошок та розбавте водою, щоб вийшла своєрідна паста. Нанесіть суміш на жирні плями та зачекайте 15 хвилин. Після цього змийте та прополощіть водою.
- Сода – харчова сода завжди виконує очисну функцію завдяки своїм властивостям. Нанесіть на проблемні ділянки трохи змоченої соди та зачекайте трохи часу. Після цього нанесіть ще соди на волог губку та починайте чистити посуд.
- Сіль – за допомогою кухонної солі можна позбутися залишків пригару. Насипте солі на пригорілі залишки та зачекайте, як вона їх розм’якшить. Після цього візьміть м’яку металеву губку та протріть посуд.
Емальований посуд має кілька особливостей / Фото Unsplash
Очищення алюмінію
Алюмінієвий посуд цінується за свою легкість та швидке нагрівання, проте з естетичної точки зору за ним важко доглядати – на покритті залишаються плями, а жорсткі губки залишають на металі негарні подряпини.
Для того, щоб відмити алюмінієву сковорідку чи каструлю від пригорілої їжі, підійдуть:
- М’які мийні засоби;
- Зубний порошок, який можна придбати у будь-якому косметичному магазині;
- Суміш соди та рідкого мила 1 до 1.
Такі методи дуже делікатно очищують алюмінієву поверхню.
Як очистити нержавійку
Масло, кіптяву та пригар з нержавіючого посуду можна зняти за допомогою:
- Сольового розчину – розведіть у склянці води 2 ложки солі, залийте посуд, залишіть на деякий час, а потім промийте під теплою водою, знімаючи пригар губкою.
- Суміші соди та оцту – засипте на сковорідку кілька ложок соди, а потім залийте їх кількова ложками оцту. Хімічна реакція розм’якшить кіптяву та дозволить легко її зняти губкою.
- Активованого вугілля – як і у випадку з емальованим посудом, активоване вугілля делікатно справляється із забрудненнями нержавійки.
Посуд з нержавіючої сталі легше всього очистити / Фото mazhura
Очищення тефлонового покриття
Тефлон – одне з найніжніших покриттів, яке не можна чіпати нічим металевим – ні залізними губками, ні ножем, ні виделкою.
Допомогти відмити пригорілу їжу на тефлоновій сковорідці може гаряча вода та сода. Залийте постраждалу сковорідку гарячою водою та засипте соди. Дайте відмокнути сковорідці, після чого розпушіть пригар дерев’яною чи силіконовою лопаткою.
Тефлонові сковорідки не можна чіпати металевими приборами / Фото remontu
Керамічний посуд – як чистити
Посуд з кераміки потребує дуже обережного очищення – терти такий посуд не можна. Якщо керамічна сковорідка чи каструля пригоріла, залишаються лише найделікатніші методи:
- Кип’ятіння води з содою;
- Та газована вода, яку заливають в посуд (гази в рідині ніби виштовхують забруднення з кераміки) – для цього ідеально підійде CocaCola або Pepsi.
Керамічний посуд не можна терти / Фото vinzerhome
Після того, як пригар відмокне, його треба зняти м’якою губкою.