У народі є така приказка: "Яблучний Спас – пішло літо від нас". Саме після Другого Спасу можна вже відчути перший подих осені, свіже прохолодне повітря, а подекуди й пожовкле листя.

До теми Маковий, Яблучний і Горіховий: як святкують в Україні три серпневі Спаси

Що не можна робити на Яблучний Спас

У давнину вважалося, що у цей день не можна їсти яблука, поки вони не будуть посвячені у церкві. Також на Яблучний спас не можна робити ніяких робіт по дому, зокрема, шити. Українська приказка говорить: хто на Спаса шиє – до кінця днів сльози ллє.

Існує заборона їсти яблука до початку Спаса жінкам, які втратили дітей. За повір'ям, якщо батьки не їли яблук до Спаса, то дітям на небесах роздадуть гостинці в цей день.


Не можна їсти яблука, поки вони не будуть посвячені в церкві

На Яблучного Спаса заборонено купатися у водоймах. Також в цей період триває Успенський піст, тож варто обмежити вживання їжі тваринного походження. Відмовтеся від м'ясних та молочних продуктів, жирної їжі та алкоголю. 19 серпня – це єдиний день, коли дозволено в їжу вживати рибу та морепродукти.

За прикметами, цього дня не можна вбивати комах і проганяти їх, адже вважається, що якщо на руку двічі сіла муха, то весь рік людину буде супроводжувати удача.

Традиції на Яблучний Спас

На Яблучний Спас заведено запікати яблука, пекти пироги і млинці з яблуками. З яблук також можна приготувати компот і варення.


На Яблучний Спас можна пекти пироги

З давніх-давен вважалося, що яблука, вжиті на Яблучний Спас, приносять здоров’я і достаток. Також на свято варто збирати урожай, адже за народною традицією, урожай, що залишився після Спаса, вже не принесе користі здоров’ю.

Прикмети на Яблучний Спас

Яблучний Спас називають днем зустрічі осені і перетворення природи. Народні прикмети говорять, що 19 серпня можна передбачити погоду на наступний сезон. Якщо день сонячний і безхмарний, то осінь буде сухою, а якщо дощовий, то варто чекати осінь мокру. А ось ясний день віщує морозну зиму з хуртовинами.

Крім того, заведено вважати, що після 19 серпня ночі стають набагато холоднішими.