Святвечір відзначають з нагоди народження Ісуса Христа. У цей час вся сім'я збирається за святковим столом й розпочинає вечеряти після сходження першої зірки, зазначає 24 канал.

Читайте також Коли в Україні святкують Різдво: відмінності між датами 7 січня та 25 грудня

Коли в Україні відзначають Святий вечір

Дата відзначення Святвечора залежить від того дати святкування Різдво Христового – 25 грудня (згідно з григоріанським календарем) або 7 січня (згідно з юліанським календарем). Тож відповідно Святвечір відбувається 24 грудня або 6 січня.

Коли в Україні відзначають Святвечір / Фото Ukraine IS

Традиції Святвечора

Оскільки традиції Святого Вечора були сформовані ще із часів хрещення Русі, то вони поєднані із давніми слов’янськими звичаями, які переплелися із християнством.

 • Наприклад, один з головних атрибутів є дідух (дуже давній символ дохристиянських часів). Згідно зі стародавніми віруваннями він символізує дух сімейного вогнища і є символ зачинателя роду. Також це символ урожаю та добробуту.

У християнстві дідух символізує сніп соломи, яким Йосиф закрив отвір у стіні хліва, де народжувала Марія. Його сплітають з колосків жита, вівса або пшениці, а прикрашають дідух польовими квітами та кольоровими стрічками.

 • У Святвечір обов'язково має бути 12 пісних страв, їх виставляють на честь 12 апостолів.
 • На столі має горіти свічка як символ віри в Бога.
 • Також на святковому столі має бути сіль, яка символізує гармонію. Без солі не можливо відчути справжній смак страви, так само сіль вказує на внутрішню суть людини.
 • Часто на чотири кути столу під скатертину кладуть часник, щоб відігнати злих духів від дому.

Святий вечір в Україні 2023 – дата та значення свята, традиції відзначення / Фото "Екскурсії по Львову"

 • Кутя – це найважливіша страва на різдвяному столі. Згідно з давніми традиційними рецептами в кутю кладуть мак, пшоно, волоські горіхи, мед й родзинки. Багато українських господинь часто експериментують і додають в кутю ще деякі інгредієнти.
 • Під час різдвяної вечері необхідно спробувати кожне блюдо, але не можна з'їдати все і залишати стіл порожнім.
 • За традицією у Святвечір розпочинають колядувати, вітаючи родичів і друзів з народженням Ісуса Христа й бажаючи щастя, здоров'я і достатку.

Читайте також Коли в Україні колядують та щедрують: історія пісень та дати коли їх виконують

 • Після закінчення Святвечора першим із-за столу має встати голова родини. Всі присутні повинні подякувати Богу за рік, що минув, та попросити добробут та щастя у майбутньому році.
 • Також після вечері віряни йдуть на нічну службу до церкви.
 • Якщо небо є зоряним у Святвечір, то літом буде хороший врожай, якщо йде сніг – вродить багато яблук, а якщо добре видно місяць – буде багато динь і кавунів.