Коли відзначати Різдво – це особистий вибір кожної людини, адже суть Різдва від дати у календарі не змінюється. Православна та греко-католицькі церкви України все ще не перейшли на григоріанський календар, однак перші кроки вже зроблені. 24 грудня, глави УГКЦ та ПЦУ на спільній зустрічі обговорили реформу церковного календаря й вирішили створити спільну робочу групу для вивчення питання можливого переходу на новий календар, зазначає 24 канал.

Читайте також Чим відрізняється Різдво 25 грудня та 7 січня: цікаві факти

Чому в Україні Різдво відзначають двічі

У 45 році до нашої ери Юлій Цезар запровадив Юліанський календар, а розробив його олександрійський астроном Созіген на основі календаря Стародавнього Єгипту. Згідно з ним почали святкувати Різдво 25 грудня. Через те, що Земля обертається навколо Сонця приблизно на 12 хвилин повільніше, календар почав змішуватися, а давні римляни цього не враховували.

Цю ситуацію вирішив виправити Папа Римський Григорій XIII, реформувавши календар. Тому деякі роки почали називатися невисокосними (у них немає 29 лютого). Так вдалося перестрибнути оті 10 днів і згідно з таким календарем у 1582 році замість 4 жовтня настало 15, а новий календар назвали Григоріанським.

Коли в Україні святкують Різдво

Різдво в Україні – коли варто відзначати / Фото Canva

Коли варто святкувати Різдво

У Біблії немає точної дати, коли народився Ісус Христос. Однак традиція святкувати Різдво за різними календарями залишилася до сьогодні.

Аргументи "за" 7 січня

  • Не можна різко змінювати дату святкування, бо це призведе до розколу серед українців. Тому перехід повинен бути поступовим і злагодженим.
  • Деякі історики та етнографи вважають, що дата святкування 7 січня прийшла не з Москви, а була створена ще під час Київської Русі. Тобто Росія перейняла її від нас.
  • Якщо перенести святкування Різдва на 25 грудня, то доведеться переносити й інші великі православні свята, а багатьом вірянам буде важко прийняти таку зміну.
  • Немає принципової різниці, коли святкувати Різдво.

Коли Різдво у 2022 та 2023 році в Україні — дата свята у грудні та січні

Різдво в Україні – коли краще святкувати / Фото Canva

Аргументи "за" 25 грудня

  • У повсякденному житті ми користуємося Григоріанським календарем, тому нелогічно святкувати великі християнські свята за старим стилем.
  • Прихильники святкування Різдва 25 грудня вважають, що такий перехід віддалить нас від російських традицій.
  • При переході на грудневу дату Різдвяний піст закінчиться ще до Нового року. Тоді більшість вірян не будуть порушувати правила Різдвяного посту в новорічні свята, бо він закінчиться швидше.
  • Коли ми відзначаємо Різдво після Нового року, то це свято стає тоді "другорядним" і менш очікуваним.

Аналізуючи ці аргументи, кожен має вирішити самостійно, коли йому відзначати Різдво. У різдвяний час найважливіше пам'ятати, що наша справжня віра походить із нашого серця, а не з дати у календарі.