Історія свята Суккот

Святкувати Суккот іудеї розпочали ще 22 вересня із заходом сонця – саме тоді хлібороби завершували збір урожаю та могли відпочити до перших дощів.

Читайте також: Єврейський Новий рік: як відзначають свято в Україні (фото та відео)

Встановлено це свято було, аби майбутні покоління пам’ятали про сорокарічні мандри єврейського народу Синайською пустелею на шляху з Єгипту до Землю обітованої. Під час цієї довготривалої ходи ізраїльтяни жили в "сукках", що перекладається з івриту як "кущі" або "курінь": їх які можна було швидко розібрати та перенести на нове місце. З часом слово "сукка" отримало символічне значення відмови від небезпечної, так би мовити, ілюзії, що надійним будинок робить дах – безпека та надійність існування, на переконання іудеїв, залежить зовсім від інших причин. Також це свято нагадує, що представники єврейського народу можуть домогтися багато чого, якщо будуть триматися разом.

Суккот, євреї, сукки, традиції, свято, релігія, історія
Під час блукань Синайською пустелею євреї жили в сукках

Що можна та не можна робити під час Суккоту

Зауважимо, що перший, другий і восьмий дні Суккоту є святковими. У цей час забороняється будь-яка робота, крім приготування їжі. Решту ж днів вважають "святковими буднями", протягом яких працювати можна, щоправда, якщо це необхідно для самого свята або ж якщо через відмову від роботи людина зазнає великих збитків.

Втім, і в такі "будні" слід одягатися по-святковому, влаштовувати урочисті трапези та піклуватися про те, аби всі члени сім'ї почувалися щасливими та від душі веселилися. Водночас у перший і останній дні Суккоту забороняється пригощати бідних студентів, які вивчають Тору. Також не можна лихословити, сваритися та бажати зла іншим.

Крім того, на Суккот прийнято перебиратися зі своїх будинків у вищезазначені "сукки". У них не можна смітити та необхідно дотримуватися порядку. Споруда має бути побудовано так, щоб було видно зоряне небо. А дерево, з якого його роблять, прийнято зберігати із року в рік.

Існує і звичай прикрашати цей курінь. Для цього використовують плоди, квіти, красиві картинки з написаними на них цитатами з Тори, завіси, а також спеціально виготовлені для цього циновки, якими не можна буде скористатися для жодних інших цілей.

Протягом семи святкових днів влаштовують веселі застілля саме в сукках (тобто поза куренем в ці дні не можна), зустрічають гостей, танцюють і ночують. Традиційно вважається, що кожен вечір курені по черзі відвідують "високі гості" – душі семи видатних героїв єврейської історії: Авраама, Іцхака, Якова, Йосипа, Мойсея, Аарона та Давида. Крім того, прийнято запрошувати до себе в курінь і інших гостей, перш за все, бідняків і тих, хто не має можливості побудувати власну сукку.

Читайте також: Різдво Пресвятої Богородиці: що можна і не можна робити в цей день

Суккот, євреї, сукки, традиції, свято, релігія, історія
Під час Суккоту в сукках відбуваються веселі застілля

До слова, жінки звільняють від обов'язку жити в сукках, як і чоловіки, здоров'ю яких життя практично під відкритим небом може зашкодити. Перешкодити перебуванню тут може й негода, наприклад, сильний дощ, коли струмені води заливають ліжко або потрапляють в їжу на столі

Відзначимо й те, що сьогодні вже мало хто дійсно живе в курені всі сім днів свята. Зазвичай сім'ї тільки обідають у сукках, лише деякі залишаються там на ніч.

Вознесіння лулава

У Суккот виконують особливий ритуал – "вознесіння лулава". Лулавом називається як лист пальми, що входить в набір з чотирьох рослин, так і всі рослини разом. Прийнято піднімати та благословляти всі чотири види рослин, кожен з яких символізує певний тип людей. Етрог, що володіє і смаком, і запахом, – це євреї, що знають Тору та здійснюють добрі справи. Лист фінікової пальми, що дає плід солодкий, але без запаху, – це євреї, що володіють знанням Тори, але не проводять добрих справ. Мирт – рослина неїстівна, але приємно пахне – це євреї, від яких, як аромат, виходять добрі справи. Верба, у якій немає ні смаку, ні запаху, – це євреї, які не знають Тору і не роблять добра.

Згідно з іншим тлумаченням, кожна з рослин – певна частина людського тіла. Етрог – це серце, тонкий і прямий пальмовий лист – хребет, мирт з його овальними листочками – очі, а верба – вуста. Зібрані разом, вони складають людину, всім серцем віддану своєму Творцеві.

Заповідь "чотирьох рослин" виконується ще до ранкової молитви (до виконання заповіді заборонено їсти). Стоячи, в праву руку беруть пов'язані лулав, адас і араву, а в ліву – етрог і вимовляють спеціальні благословення. Потім етрог приєднують до гілок і роблять рухи всієї зв'язкою в шести напрямках: на схід, на південь, на захід і на північ, а потім вгору та вниз. У перші два дні заповідь виконується тільки зі своїми особистими "чотирма рослинами", а в наступні дні можна скористатися чужими, але ні в якому разі не можна забирати рослини з того місця, де їх залишив власник.

Суккот, євреї, сукки, традиції, свято, релігія, історія
У Суккот Тора приписує виконувати заповідь "чотирьох рослин"

Трапеза

Напередодні Суккоту із заходом сонця господиня будинку запалює свічки, і через деякий час в синагозі починають святкову вечірню службу (маарів). Повертаючись додому, як в суботу та інші свята, іудеї роблять Кідуш – освячення дня – над келихом вина. При цьому вимовляють спеціальне благословення, в якому дякують Всевишньому за цю особливу заповідь – перебувати в сукках.

Як і у деякі інші єврейські свята, Суккот не проходить без розкішної трапези, яку в перший вечір свята починають з благословення на хліб, але перед цим проводять обряд під назвою нетілат ядаїм, яке є не миттям рук у загальному розумінні, оскільки руки перед цим обрядом повинні бути вже чистими.

Головними стравами, з яких неодмінно починають куштування всього різноманіття страв, вважаються хала, вино і мед. Багато хто умочуює шматочок хали не в сіль, як це робиться в протягом усього року, а в мед. Плетені хала з медом символізують достаток, благополуччя та солодке життя в майбутньому році. Закінчують трапезу висловленням подяки Всевишньому: за їжу, за Землю Ізраїлю, за це свято, за Єрусалим і за все хороше, що євреї мають у житті.

Читайте також: Вихідні дні-2018: календар свят в Україні

Додамо, що Суккот – свято збору врожаю, тому до святкового столу прийнято подавати плоди нового врожаю та страви з них.

Гашана-Раба

Останній день свята Суккоту називається Гашана-Раба. У ніч проти цього дня прийнято вчитися, а в перервах між читанням Тори всім присутнім в синагогах за традицією роздають солодкі яблука, які перед їжею занурюють у мед. Вважається, що в цей день Небесний Суд остаточно стверджує вирок кожній людині, надаючи йому ще одну, останню можливість покаятися.

Суккот, євреї, сукки, традиції, свято, релігія, історія
В останій день Суккоту – Гашана-Раба– існує традиція бити об землю вербовими гілками

У Гашана-Раба виконується звичай, запроваджений ще пророками, – биття об землю вербовими гілками. У синагогах у цей день "біму" (піднесення в центрі синагоги зі столом для публічного читання Тори) з молитвами обходять сім разів, а потім беруть в руки пучок з п'яти вербових гілочок і, вимовивши спеціальну молитву, б'ють ними об землю.