Частина 1. Шлях Святого Якова: паломницька дорога, де не місце для лукавства чи обману

Отже, цього разу про вино-виноградно-ягідно-поживне Еl Camino.

ДОВІДКА
Шлях Святого Якова
(ісп. El Camino de Santiago) – знаменита паломницька дорога до ймовірної могили апостола Якова в іспанському місті Сантьяго-де-Компостела. Шлях має аж чотири основні маршрути, але головна його частина пролягає в Північній Іспанії і називається "Дорога французських королів". El Camino de Santiago входить до числа пам'яток всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Зараз тут іти – сама насолода. Ягід, фруктів дорогою – безліч. Зі зміною ландшафту – оновлюється й меню.

Більшість стежок овивають кущі ожини в мій ріст. Хоч колеться, але хочеться. Стільки цих смачнющих ягід в житті не їла.

А виноград! Сотні акуратних плантацій яскраво декорують краєвид. Оминути облюбовані іспанським сонцем грона так просто не вдається… )

До речі, скоро тут починається збір урожаю, і в багатьох містечках вже анонсують традиційні винні гуляння.

Не потрапляєш на свято – не біда. Дорогою трапляються такі чудасії як винний фонтан. Підійшов, набрав скільки душа бажає і вперед долати кілометри… ) І це за просто так. Ну, для натхнення.

Я до цього фонтану дійшла о 9 ранку. Думаєте, пройшла мимо? ) Ага, таке пропускати – грішна справа. Думаєте, я така одна? Ага, від старого до малого! ) Вино, до речі, роблять у монастирі і більше такого на території Іспанії немає.

Чи то вино надихнуло, чи то ожина з виноградом додали сил, чи то знову неймовірні люди захопили розмовами, але якогось милого сьогодні я протопала 40 км. Не планувала, просто йшла і все.

Традиційний "камінівський" графік випередила вже на два дні. А це означає, що завтра будуть нові люди і нові історії. Бо ті, з ким стартувала, залишились вже далеко позаду! )

Обітниця для пілігрима

Лише уявіть собі село. Не те, що без сільради... Навіть без малесенького магазинчика. Тричі на тиждень сюди приїжджає якийсь бус з супермаркета і підвозить продукцію.

Супермаленьке і супермальовниче село. Один альберге (хостел для пілігримів) і дві кафешки. Зазвичай я стараюсь ставити намет на подвір'ї альбергів або десь поруч. Але тут це неможливо. Тільки плитка і квіти. З наметом ніяк. Ну і добре! )

На Еl Camino є одне неписане правило – на подвір'ї церков кожен пілігрим може знайти собі нічліг. З наметом чи без. Соло чи компанією. Тут завжди є вода, зручні лавки, доглянуті газони і звідси відкривається чудова панорама. Адже традиційно церкви знаходяться на найвищій точці поселення.

Місцеві звикли, що тут завжди хтось ночує. Тож двійко дідусів, які грілися на сонці у скверику біля церкви, зрозумівши, що шукаю нічліг, хвацько кинулися допомагати мені обрати ідеальне місце для намету. Щоб вітри не турбували, щоб було затишно і тихо.

Ну що вам сказати? ) Такої чудової і спокійної, а головне з міцним сном ночі, в мене давно не було. Це значно краще, ніж хостели. Прокинувшись, просто спостерігала, як сходить сонце і народжується новий день...

Дякую тобі суперзатишна Вентоса! Ти виявилась ідеальною! Топаю, щось наспівуючи, далі!

І сім'ями, і вело...

Ця сімейка заслуговує на окрему історію! )

Їх не двоє, а троє. У причепі позаду чоловіка – трирічний хлопчик, синочок цієї чудо-парочки. Познайомилась з ними біля водопою після доволі складного спекотного підйому. Спершу не зрозуміла, хто видає звуки з причепу. Думала, якась тваринка. Бо з песиками чи котиками тут теж ходять. Виявилося – малий! ) Виходити не захотів, бо йому там добре: тінь, іграшки, їжа, всяке таке.

Ця бразильська сімейка проходить "велоКаміно". До народження синочка об'їздили багато світу. Це їхня перша велика подорож на трьох. Перед El Camino робили кількаденні тренування у Бразилії. Зрозуміли, що готові – і вперед!

Поцікавилась, чи можна про них розповісти моїм українським друзям. Вони – звісно ж! Мовляв, хочемо бути прикладом для інших, будемо тільки раді. Пошкодували лише, що сьогодні вони не в командній формі. Спеціально для El Camino мають однакові футболки, але цього дня вони брудні. )

Взагалі-то проходити El Camino з велосипедами не так вже й легко. Є багато підйомів, тож часто пілігрими просто котять своїх "коней". Є й такі, хто кілька днів іде, потім орендує вєлік на день-два, потім знову стає пішоходом.

Велокоманд тут теж багатенько. Днями пронеслися повз колумбійці. Класні такі! ) З музикою, прапорцями і гучними криками "Buen Camino"!

Подорож за пожертву

Ще одна історія про цікавих пілігримів! )

На цьому фото їх не двоє, а четверо. В такому складі ця компашка топає іспанськими дорогами з класною метою – walking to see your smile. І в них це круто виходить! ) Коли вигулькнули з-за повороту в одному з сіл, то зірвали овації!

Є у хлопців з плюшевими друзями на плечах ще одна мета – збирають гроші, щоб купувати іграшки для діток з притулків. Євро-два, хто скільки хоче чи може. Вдячні будь-якій монетці. Хлопці настільки привернули до себе увагу, що про них вже й місцева преса пише.

Donativo формат (за пожертву) розповсюджений на El Camino. Окрім спеціальних проектів, є альберги donativo, обіди, кава і т.д. Чимало таких при церквах. Зупинялась у таких хостелах вже двічі – як на мене тут значно атмосферніше і по-сімейному затишно. Тебе радо зустрічають, допомогають облаштуватися, годують, вранці проводжають як рідну, ) а ти вже сама вирішуєш як віддячити.

Зазвичай, такі альберги фінансують міжнародні організації. Сьогодні ночувала, де господарює швейцарець. Він приїхав сюди з дружиною працювати на сезон. Каже – щасливий, що отримав таку можливість і вже сумує, що скоро його місія закінчиться.

Правда, трапляється дорогою donativo, яке нагадує виступи вуличних аніматорів на цетральних площах популярних туристичних міст. Йдеш собі дорогою серед поля чи лісочка, а за поворотом примостилися музиканти, які хвацько починають щось награвати, як тільки тебе помітили. І одразу зупиняються, коли відходиш метрів на сто. Звісно за це просять гроші. Кумедно виходить, коли вони завтикують і заводять мелодію, коли майже їх минула. Воно то настрій створює – вертлява стежина, здалека чутно музику, починаєш мимоволі підспівувати чи підтанцьовувати, але якось штучно... )

...це дорога і тут є місце всякому. І кожен обирає те, що лише йому до душі.

Buen camino! Пішла шукати нові історії.

Далі буде