Продюсер проекту "Батьківські збори", співзасновник і керуючий партнер "MindsetPM" Management School Лілія Горєла розповіла сайту "24", які проблеми найчастіше піднімають підлітки на терапевтичних сеансах.
Більше читайте у повній версії інтерв’ю: Эксперт: 80% современных подростков считают себя изгоями
- Самотність
"Перше, що є практично у 80% підлітків: вони вважають себе вигнанцями. Нагадую, це діти з благополучних сімей, які, по ідеї, добре соціально адаптовані. Сам процес проживання цього віку накладає відбиток невизнаності. Але є ще біль взаємовідносин із суспільством", – розповіла Горєла.
За її словами, сприйняття себе як вигнанця у підлітків має два прояви. Перший з них – діти стверджують, що не можуть налагодити стосунки з іншими.
"Ми бачимо, що їм ані школа не допомагає, ані батьки не ставлять питань: ну, є якийсь один друг і є. Другий момент – а хто ж цей друг? Сидить 12 дітей, з яких у трьох найближчий друг той, кого всі вважають вигнанцем – наприклад, він аутист, або у нього є якась неповноцінність. Ці діти говорять: "Я єдиний, хто з ним дружить. Я – його опора". При цьому дитина розуміє, що дружить з вигнанцем, і тому сама теж стає вигнанцем. Це – про толерантність нашого суспільства", – додала експерт.
Читайте також: Як налагодити стосунки з підлітком: п'ять простих порад на кожен день
"Одним з патернів сучасних підлітків є тотальна самотність. Справа не в гаджетах. Вони туди тікають. Так, там цікаво, там точно яскравіше, ніж у житті. Гаджетам легко бути яскравішими. Життю і живим людям дуже важко змагатися з ними за кількістю інформації, яскравістю і всім, що є в інтернеті на рівні кліку. Але у них є тотальна самотність, якої не було у нас", – підкреслила Горєла.
Як допомогти дитині. По-перше, допомогти їй усвідомити, що саме з нею відбувається. По-друге, діти повинні знати, що у них є місце, де їх чекають з проблемами, самотністю, гіркотою, тугою, з чимось, що вони самі не можуть назвати. "Місце, куди вони можуть прийти в будь-якому стані: під наркотичним впливом, в стані алкогольного сп'яніння, в сльозах, коли розриває від любові, і не знаєш, що з цим робити і куди це принести", – сказала вона.
- Знущання вчителів
"Конфлікти, нерозуміння, знущання вчителів. Ще раз – ми говоримо про благополучні сім'ї та хороші школи. У деяких історіях порушення особистого простору дитини вчителями настільки велике, що хоч в поліцію звертайся... Тому що те, що вони роблять – це пекло", – наголосила Горєла.
"Ми вчимо дітей відстоювати свою думку, вчимо говорити чарівне "Стоп!", виставляти кордони, внутрішні та фізичні. Вчителі завдають своїм учням колосальну кількість болю, з якою дітям нікуди піти, тому що навіть батьки їх з нею не приймуть до кінця. Вчителі – це сила, авторитет, система, думка "а може дитина придумує" і так далі. Місцями є підліткове бунтарство, так. Але коли починаєш копати і розбиратися, розумієш, що це бунтарство у відповідь на дику несправедливість. Діти витрачають роки в школі, отримуючи психічні та психологічні травми, і не знають, що з цим робити", – підкреслила експерт.
Як допомогти дитині. Перше – завжди бути на стороні своєї дитини. Завжди! Дитина повинна знати, що є мама, тато, до яких можна прийти, що би не сталося. Друге – розуміти, що підлітки бунтують, випробовують і перевіряють світ і це – нормально. Третє – домовитися про умовні сигнали, які підліток може подати, коли йому знадобиться ваша екстрена допомога. Діти повинні знати, до кого йти і що робити. Це рятує життя.
- Впевненість в собі
"Завжди чітко зрозуміло, коли людину підтримували батьки, пояснюючи, що вона – хороша і красива. Неважливо, який ти. Ти – класний. Коли в цій зоні у дітей була підтримка – це видно. Приходять дуже ефектні дівчата, які не вважають себе красивими, намагаються в цьому місці щось допрацювати, але біль їх – в іншому. Біль в іншому, а вони продовжують тюнінгувати інтерфейс. Дівчата, які просто знають, що вони – окей, живуть простіше. Їм говорили, що вони красиві, що вони розумні, що у них все буде в порядку. З цього народилася упевненість, що з ними все в нормально; вони не порівнюють, хто кращий, хто гірший; знають, що світ – окей, вона – окей, і все добре", – розказала експерт.
Як допомогти дитині. Бути опорою. Дитина повинна знати, що її в сім'ї приймають будь-якою. Зайнятися собою. "Є мами, які розчиняються в дитині без залишку, рано чи пізно це веде до великого і яскравого конфлікту. Найдієвіший метод тут – дитину залишити у спокої і зайнятися собою. Згадати, чим ти сама цікавилась колись, що будило інтерес до життя. Як тільки розвертаєш фокус уваги у своє життя, відбувається магія. Підліток бачить, що батьки щасливі, зацікавлюється і думає: "Як ти це робиш?". У нього з'являється хороший приклад відкритого, здорового, щасливого життя. В принципі, більше не потрібно нічого", – пояснила вона.