Якщо коротко, оргазм – це приємний бонус від природи, який підштовхує нас займатися сексом. Чоловіки та жінки відчувають цей момент приблизно однаково, інформує 24 Канал. Зокрема, внаслідок того, що під час кульмінації в обох статей виділяються схожа кількість гормону щастя – окситоцину.
До теми Питання з зірочкою: чи існує ідеальна тривалість статевого акту
Та що робити, якщо оргазму немає? Чи є це приводом для паніки та чи існують способи отримати бажане задоволення від процесу? На всі ці питання відповідаємо далі.
Механізм оргазму
Як в чоловіка, так і в жінки перед оргазмом відбувається прилив крові до статевих органів та м'язові скорочення. Схожі пристрасті бушують і в голові. Головний винуватець цього – прилегле ядро мозку. Саме там відбувається активний викид дофаміну, який дарує ці приємні відчуття.
Але відмінності між чоловічим і жіночим оргазмом все ж є. Чоловічий оргазм коротший і поділяється на дві фази. Перша – це гонка сперматозоїдів по сімяних протоках в уретру, а на другій фазі починає скорочуватися простата і гладка мускулатура, що і призводить до сім'явиверження.
Технічно жіночий оргазм є ритмічним скороченням м'язів матки, піхви, ануса і тазу, але запускає весь процес клітор. І це зовсім не маленька ділянка на поверхні шкіри, а великий орган близько 9 сантиметрів у довжину, який має 8 000 нервових закінчень, саме він і керує задоволенням.
Від прямого впливу на клітор, оргазм трапляється у 70% жінок, хоча за традиційного сексу це відбувається набагато рідше – приблизно 30 – 40% опитаних взагалі ніколи його не відчували.
Оргазм – це фізична та психологічна реакція організму / Фото Unsplash
Чому немає оргазму
Щоб покращити цю сумну статистику, спробуємо розібратись, що допоможе жінкам отримати оргазм. Але для початку зʼясуємо, що заважає його досягненню.
Оргазм – це фізична та психологічна реакція організму. Вплинути на цю реакцію можуть різні фактори: проблеми зі здоров'ям, прийом лікарських препаратів, депресія, втома, проблеми у стосунках, минулий травматичний досвід, гормональні зміни, недостатня стимуляція.
Також нашкодити оргазму може незнання чоловічої та жіночої анатомії, повторення практик з порно та відсутність сексуальної освіти.
Буває, що жінка не може досягти оргазму навіть під час активної стимуляції – це називається аноргазмія. Вона може бути набутою, коли оргазм раніше був, а потім зник, хронічною, коли оргазму не було ніколи, а також ситуативною, коли оргазм можна отримати лише за певних обставин, наприклад, під час орального сексу чи мастурбації. Причина аноргазмії – проблеми зі здоров'ям, фізичним чи ментальним. Причому серед психологічних проблем може бути навіть відчуття провини через те, що насолоджуєшся сексом.
Лікування аноргазмії залежить від причини. Вона охоплює психотерапію та прийом ліків, також гінеколог може порадити змінити спосіб життя – наприклад, відмовитися від куріння та алкоголю.
Як отримати оргазм
Якщо ж у відносинах та зі здоров'ям проблем немає, ось кілька порад, які допоможуть досягти оргазму.
Мастурбація. Щоб жінка могла пояснити партнеру, як зробити їй приємно, вона сама має знати, як її тіло реагує на різні види стимуляцій. З цим і допомагає мастурбація. Робити це можна пальцями чи секс-іграшками – як більше подобається. Існує хибна думка, що мастурбація з використанням секс-іграшок знижує чутливість клітора, але це не так.
Коли людина відчуває оргазм, мозок виробляє дофамін, який є елементом "системи винагороди". Якщо людина щось робить і в неї виходить, відбувається викид дофаміну – і настає відчуття задоволення. Потім, якщо повторювати дію, яка вже один раз принесла задоволення, дофамін стане мотиватором. Тобто якщо жінка спробує мастурбацію і їй вдасться досягти оргазму, рівень дофаміну підніметься і мозок "все запам'ятає". Наступного разу, коли жінка мастурбуватиме, почнеться вироблення дофаміну, щоб стимулювати жінку продовжувати і дійти до оргазму, адже мозок запам'ятав, що це приносить задоволення. Тому оргазм – це своєрідна навичка.
Коли людина відчуває оргазм, мозок виробляє дофамін / Фото Unsplash
Але потрібно враховувати, що якщо постійно мастурбувати однією секс-іграшкою, можна привчити мозок до оргазму лише від такого виду стимуляції. Щоб цього не сталося, потрібно застосовувати різні практики і давати шанс партнеру.
Стимуляція клітора. Згідно з дослідженнями, стимуляція клітора під час сексу з проникненням допомагає жінкам відчувати більш часті оргазми.
Використання презервативів з додатковими ефектами. Такий метод контрацепції не лише захистить від небажаної вагітності та інфекцій, які передаються статевим шляхом, але й подарує незабутні відчуття.
Концентрація на власному задоволенні. Оргазм – не єдина мета сексу, та все ж коли жінка ставить своє задоволення в пріоритет, у неї вище шансів його досягти. Жінки частіше отримують оргазм при сексі з проникненням, коли прагнуть його досягнути, а не думають лише про партнера.
Використовуйте лубрикант. Недостатнє зволоження може бути причиною дискомфорту та навіть болю, в таких умовах відчути оргазм неможливо. Щоб цього не сталося використовуйте інтимний гель-змазку.
Хороший секс, як і класний оргазм, – дуже суб'єктивні поняття, їх не потрібно виміряти кількістю або частотою. Не всім жінкам він потрібен, щоб насолоджуватись близькістю. І це теж норма. Відсутність оргазму стає проблемою лише тоді, коли заважає людині жити. Наприклад, якщо жінка хоче отримати оргазм, але не може і починає думати, що з нею щось не так. В такому випадку потрібно спробувати поради, наведені вища, або звернутися до фахівця у випадку більш серйозного занепокоєння.
Йти до гінеколога варто тоді, коли під час сексу з’являються болючі відчуття. Якщо ж дискомфорту під час статевого акту немає, але кульмінація все одно не настає, може допомогти сексолог.