Раніше Різдво Пресвятої Богородиці відзначали 21 вересня. Але згідно з новим церковним календарем, відтепер свято припадає на 8 вересня. Що означає це свято та як воно з'явилося – розкаже 24 Канал.

Дізнайтеся першими Чи зміниться дата Вознесіння у 2024 році: що передбачає новий церковний календар

Історія цього свята

  • Про Різдво Пресвятої Богородиці нічого не сказано в Новому Завіті. Натомість про цю подію є згадка у Протоєвангелії Іакова, яке написали ще у II столітті.

Відомо, що батько Діви Марії Іоаким довго страждав через те, що вони з дружиною не мають дітей. Тоді чоловік відправився жити в пустелю та молив Господа про те, щоб він послав йому немовля.

Невдовзі до Іоакима прийшов Ангел і повідомив, що скоро його мрія здійсниться та у них з'явиться донька. Чоловік радісно поділився приємною звісткою із дружиною. Подружжя було дуже щасливим та відповіли, що їхнє дитя буде неодмінно служити Богу.

Народження Богородиці
Народження Богородиці / Фото Pinterest

  • Дитині дали ім'я Марія, яке давньоєврейського походження та має значення "пані". Тобто, на Різдво Пресвятої Богородиці християни відзначають появу на світ матері Ісуса Христа.

Традиції свята

У Київській Русі після прийняття християнства Різдво Пресвятої Богородиці супроводжувалось урочистою літургією. Люди дуже поважали Матір Божу – вона здавалась їм дуже рідною та близькою. Діва Марія була покровителькою та заступницею усіх вірян.

  • У народі свято має назву – Друга Пречиста. Його вважають жіночим святом. Тоді як Першою Пречистою вважається Успіння Богородиці (перевтілення із земного життя у небесне).

Жінки, котрі бажали дітей, особливо молилися в цей день про втілення їхньої мрії. Вони традиційно накривали великий стіл та запрошували нужденних, аби "Богородиця молилася за їхніх дітей". Господині готували страви з риби, м'яса, борщ, вареники з сиром, голубці та вареники.

  • У цей день могли відбуватися сватання, хоча саме весілля могли проводити з часу Покрови. Пасічники вже активно готували вулики на зимівлю. Господарі закінчували стригти овець.
  • У давнину після цього свята погода ставала все холоднішою. Тож у народі казали: "Перша Пречиста жито засіває, а друга – дощем поливає".