Трішки про Забужко

Забужко родом із Луцька, але з 8 років живе в Києві. Вона народилася у родині філологів, тож слово – її пристрасть з дитинства. Перший вірш написала у 5 років. З 12 років поетеса почала публікуватися в періодиці.

Читайте також: Забужко згадала, як пропагували "руській мір" на Донбасі ще з 90-х

Зараз її твори перекладені понад 20 мовами. Окремими книжками виходили в Австрії, Болгарії, Італії, Ірані, Нідерландах, Німеччині, Польщі, Росії, Румунії, Сербії, США, Угорщині, Франції, Хорватії, Чехії, Швеції.

Забужко
Роман Забужко "Польові дослідження українського сексу" перевернув уявлення українців з ніг на голову

Вистави за її творами показують на багатьох театральних сценах України, Європи і Північної Америки. За мотивами збірки есеїв "Хроніки Фортінбраса" знято фільм. Чимало віршів авторки покладено на музику як українських, так і іноземних виконавців.

Забужко – не лише письменниця. Вона науковець, кандидат філософських наук. Викладала в Україні і Штатах. А також активний громадський діяч. Багато подорожує та має цілу низку громадських навантажень.

Читайте також: Ми тільки "відстрілюємося", а "веде" як і раніше Кремль, – Забужко

Її новаторський підхід буквально змінив погляди тисяч українців, перенаправив радянське мислення на сучасне. Саме Забужко познайомила велику кількість українців із фемінізмом. До думки Забужко прислухаються в Україні і світі. Тож до вашої уваги 9 важливих цитат письменниці.

Як почалася незалежність України

"Україна до Чорнобиля була радянська, бо вона була перелякана. Україна після Чорнобиля відкрила, що є сили, страшніші за КГБ. І ось так почалася українська незалежність", – переконана письменниця.

Про депутатів

… депутатство в Україні — тяжка психічна хвороба з усіма ознаками втрати почуття реальності.

Забужко
Забужко має чітку громадянську позицію

Про історичну пам’ять

Безпам’ятний – значить ослаблений. Той, хто не знає, звідки він вийшов, позбавлений дуже важливого ресурсу психологічної підтримки – розуміння логіки і змісту власного життя, і тих подій, які в ньому відбуваються.

Про роботу над творами

"Дуже великий кайф отримуєш, коли річ починає "сама писатися". Ти наче потрапляєш у якийсь потужний потік інформації, і він тебе несе далі й далі, події самі структуруються тобі перед очима, а тобі залишається тільки найточніше викласти це в словах. Трохи ніби алхімія воно все – скільки психологи її не намагаються "заміряти алгеброю", процес не піддається", – розповіла в одному з інтерв’ю Забужко.

Забужко
Оксана Забужко має низку громадських навантажень

Про продаж книжок

… маєш брати участь у промоції власних книжок, знатись на рекламі, "торгувати фейсом"... Але я стараюся, по змозі, з’являтися у ЗМІ справді тоді, коли вже "не можу мовчати".

Про гроші

"Гроші розв’язують в житті тільки ті проблеми, які спричинені їхньою відсутністю. Це добре, коли вони є. Це в порядку, це ок. Це хороший привід їх не помічати. Чого я всім можу бажати: щоб гроші були, щоб всі проблеми були закриті і далі ви могли в своєму житті займатися тим, що насправді є в житті цікавим і вартим того, щоб для нього жити", – переконана письменниця.

Читайте також: Українська письменниця про безвізовий режим: це кінець епохи СРСР та ГУЛАГу

Про шлюб

Я інститут офіційного шлюбу в тому вигляді, який є на сьогодні в суспільстві, приймаю тільки в тих формах, коли офіційний шлюб неминучий: діти, майно. В офіційному шлюбі ви винні обом сторонам, обом родинам, починаючи від того самого РАГСу.

Забужко
Була в офіційному і кількох цивільних шлюбах

Про фемінізм

"До фемінізму ставлюся позитивно. Але не до радикального. Який, як і будь-який екстремізм, є глухим кутом. Фемінізм я розглядаю як прояв культури. Жінку тиснули століттями, не давали їй висловитися. Взагалі це – бунт. Щось зовні малозрозуміле, як націоналізм в 70-х, але якось боязко", – ось так вважає письменниця.

Забужко
Забужко вважають затятою феменісткою

Про ставлення до життя

Взагалі-то – я оптимістка: "Світло в кінці тунелю є".

Вітаємо зі святом!