Українська мова в усьому світі – це тренд, а для нас це мова нашої боротьби й незламності. Впродовж всіх століть українська мова зазнавала безліч утисків та заборон з боку різних держав, особливо зі сторони Росії. Однак зараз вона з кожним днем все більше розквітає та набуває нового та переосмисленого значення, пише 24 канал.

Читайте також 10 книжок, щоб написати Диктант єдності без помилок

Історія створення Дня української писемності та мови

Офіційне свято було започатковане 9 листопада 1997 року Указом Президента "Про День української писемності та мови". Дата свята вибрана не випадково, адже саме у цей день також вшановують пам'ять Нестора-Літописця – послідовника творців слов'янської писемності Кирила і Мефодія. Дослідники вважають, що саме з його праці "Повість временних літ" була закладена основа для писемної української мови.

У цей день за традицією відзначають найкращих популяризаторів українського слова та заохочують різні видавництва, які випускають літературу українською мовою. Також 9 листопада стартує Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика. Мета цього конкурсу – утвердження державного статусу української мови, піднесення її престижу серед молоді, виховання поваги до традицій та культури українського народу.

День української писемності та мови - історія та значення свята

День української писемності та мови – історія та значення свята / Фото Canva

Радіодиктант національної єдності

Щороку, починаючи з 2000 року, в прямому ефірі «Українського радіо» транслюють "Диктант національної єдності". Цей радіодиктант є своєрідним символом єдності українців. Всі охочі в Україні та світі можуть взяти участь у написанні радіодиктанту, щоб перевірити своє знання української мови й навіть отримати призи.

Зазначимо, що авторка цьогорічного тексту є українська письменниця і режисерка, членкиня Українського ПЕНу – Ірина Цілик. Читатиме текст народна артистка, Герой України – Ада Роговцева.

Як взяти участь в Радіодиктанті національної єдності

Для того, щоб написати радіодиктант, потрібно 9 листопада об 11:00 год за київським часом включити одну з платформ:

Текст диктанту для перевірки буде оприлюднено 10 листопада. Однак, якщо ви хочете, щоб ваш диктант перевірили фахівці, ви можете:

  • Надіслати варіант паперового листа редакції "Українського радіо" за адресою: м. Київ, вул. Хрещатик, 26, 01001. Важливо, щоб гриф дати надсилання був не пізніше ніж 10 листопада.
  • Сфотографувати або просканувати написаний текст (у форматі .jpg, .png, .jpeg, .tiff, .pdf) та надіслати його до 11:00 10 листопада на адресу rd@suspilne.media або через електронну форму для отримання робіт. Її оприлюднять на сайті ukr.radio 9 листопада.

День української писемності та мови - значення свята, радіодиктант національної єдності

День писемності – радіодиктант єдності / Фото з відкритих джерел

Цікаві факти про українську мову

  • Українська мова є однією з найкрасивіших мов та визнана другою за мелодійністю мовою світу після італійської.
  • На відміну від решти східнослов'янських мов, іменник в українській має 7 відмінків. Як ви зрозуміли, вирізняє нас кличний відмінок, який існує також в грецькій, латині та санскритській граматиках.
  • Українську мову офіційно визнали літературною після видання “Енеїди” Івана Котляревського. Відтак, Котляревського вважають основоположником нової української мови.
  • В українській мові найбільша кількість слів починається на літеру "П".
  • За різними даними, українська мова посідає 25 або 32 місце за кількістю носіїв серед найпоширеніших мов у світі. Для 36 – 37,5 мільйонів осіб українська мова є рідною, а загалом у світі близько 41 – 45 мільйонів осіб володіють українською мовою.