"Ферзевий гамбіт": чи існувала Бет Гармон в реальному житті та хто міг стати її прототипом

24 листопада 2020, 13:21
Читать новость на русском

Після виходу на стрімінговій платформі Netflix серіалу "Ферзевий гамбіт" весь світ цікавило, хто ж з відомих шахістів став реальним прототипом Бет Гармон. І чи була взагалі ця історія правдивою, чи це просто вигаданий персонаж.

Бет Гармон – вигаданий персонаж чи реальна історична постать

Хоч як би прихильникам не хотілось вірити в те, що Елізабет Гармон колись реально існувала та зуміла втерти носа найвидатнішим шахістам, це все ж вигаданий персонаж. Серіал "Ферзевий гамбіт" або ж "Хід королеви" створили на основі однойменного роману Волтера Тевіса, повідомляє 24 канал.

Варто знати Netflix назвав найпопулярніший серіал 2020 року

Літератор в деталях описав шахові турніри, переживання героїв та навіть їхні ходи, тому у читачів, як і в глядачів серіалу, склалось враження, що це реальна історія геніальної спортсменки. Але такої Бет Гармон в 1950-их роках, на жаль, не існувало.

Водночас у західних ЗМІ знайшли підтвердження, що автор книги міг надихнутись історією Боббі Фішера. Хлопець отримав шалену славу в роки, коли жив Волтер Тевіс, а тому цілком ймовірно, що статті про геніального спортсмена були відомі письменнику.

Боббі Фішер міг стати прототипом Бет Гармон

Історія Боббі Фішера лише частково нагадує Бет Гармон у серіалі "Ферзевий гамбіт". Він також був корінним американцем, який змалку прославився своїм геніальним підходом до гри в шахи. Всього у 13 років Фішер переміг у знаменитій "партії століття", а у 14 став чемпіоном США. Лише рік знадобився хлопцю, аби отримати почесне звання гросмейстера, до якого деякі шахісти йдуть усе життя.


Боббі Фішер міг стати прототипом Бет Гармон / Фото Salon

У серіалі ж Бет Гармон почала вивчати гру в шахи тільки в 9 років. У шкільному віці, як і Фішер, вона вирушила на чемпіонати США та отримала там успіх. Шахістка з легкістю перемогла усіх суперників та виборола першість.

Окрім цього, спільною деталлю в історіях Бет Гармон і Боббі Фішера був їхній радянський суперник. У реальному житті американець зіграв знамениту партію проти Бориса Спаського у 1972 році. Однак турнір відбувався не у Москві, як показано у серіалі, а у Рейк'явіку, столиці Ісландії. І Боббі Фішеру таки вдалось здолати шахіста, ставши першим американцем, який був чемпіоном світу. Цей факт змальовано і в серіалі "Ферзевий гамбіт".

Реальний шаховий турнір з Боббі Фішером та кадр з серіалу / Фото Rolling Stone / Netflix

Також всі глядачі помітили, як у важкі моменти гри Бет Гармон хапається за голову, або ж підтримує голову руками. Такі ж повадки були і в Боббі Фішера.


Боббі Фішер на легендарній грі в 1972 році / Фото Reddit

Щодо дитинства геніального спортсмена, то письменник Волтер Тевіс не запозичив реальні факти для історії Бет Гармон. За офіційними даними, Боббі Фішер народився у родині біофізика Ганса-Герхарда Фішера, відомого у наукових колах як Герардо Лібшер, та медсестри Регіни. Ймовірно, любов до точних наук і розрахунків хлопець перейняв у батька. Тривалий час подружжя жило у Москві, однак у роки Другої світової війни Регіна вирішила переїхати до США. Саме там за 2 роки до розлучення батьків народився Боббі Фішер.

У ЗМІ згодом писали, що батьком чемпіона світу з шахів був інший фізик – Пал Немейні. Однак офіційного підтвердження цьому немає.

Рекомендуємо прочитати "Хід королеви": 5 вагомих причин подивитись серіал про шахи

Водночас Бет Гармон також мала геніальну родичку: її мама писала наукові статті. Але внаслідок автокатастрофи вона померла. Тоді 8-річній Елізабет дивом вдалось врятуватись. Так вона потрапила до сиротинця в Кентуккі.

Елізабет із серіалу "Ферзевий гамбіт" навчилась грати у шахи від прибиральника, з яким випадково зустрілась у комірчині.


Елізабет Гармон навчилась грати в шахи у притулку для дітей / Фото Netflix

Боббі Фішер розповідав у своїй автобіографії, що він почав грати у шахи зі своєю старшою сестрою Джоан. Діти прочитали інструкцію до гри і самі вивчили базові ходи. Однак швидко дівчинці набридло це хобі, тому Боббі грав партії проти самого себе. Це робила і Бет Гармон у серіалі.

Коли ж Фішер потребував більше знань, він почав вивчати книги з шахів, в яких описувались класичні комбінації ходів та наводились приклади легендарних ігор гросмейстерів. Таке ж захоплення мала і Бет Гармон, яка купувала журнали з шахів та брала в бібліотеці всі видання з цієї теми.


Бет Гармон у серіалі "Ферзевий гамбіт" / Фото Netflix

Дивіться також Найпопулярніші фільми 2020 року, прем'єра яких відбулась онлайн

Змалювали у серіалі "Ферзевий гамбіт" і сеанс одночасної гри. Боббі Фішер також брав участь у ньому і протримався в поєдинку 15 хвилин, викликавши захват у глядачів та привернувши увагу чемпіона Шотландії Макса Пейві. Однак, на відміну від Гармон, він був одним з багатьох шахістів, яких обіграв знаменитий шотландець.

Хоч Елізабет Гармон і не існувало в реальному житті, її образ надихнув багатьох глядачів на вивчення шахів. "Ферзевий гамбіт" показує, що немає нічого неможливого, якщо людина вперто йде до своєї цілі та самовдосконалюється. Показані й труднощі, які можна перемогти, пробудивши силу волю і тверезий розум. І головне, що продемонстрували автори проєкту – це те, що стать не повинна впливати на захоплення людей.

"Ферзевий гамбіт": дивіться трейлер до серіалу