Другий Святий вечір: значення та традиції надвечір'я Водохреща, народні прикмети

18 січня 2023, 11:30
Читать новость на русском

18 січня в Україні віряни православних та греко-католицьких церков відзначають Другий Святий вечір, або як ще його називають в народі "Голодна кутя" чи надвечір'я Богоявлення. Про основні традиції цього свята –читайте у нашому матеріалі.

Другий Святий вечір є завершальним святом у різдвяно-новорічному циклі. Для того, щоб підготуватися до нього, віряни дотримуються суворого посту, прибирають дім, готують кутю й щедрують, зазначає 24 канал

Читайте також Другий Святий вечір 2023: що не можна робити у це свято

Традиції Другого Святвечора 

Як і багато українських свят "Голодна кутя" бере свій початок ще з дохристиянських часів. З того часу залишилось безліч ритуалів, які не пов’язані з Водохрещем, а спрямовані на подолання злих духів зими. Однак у наш час Другий Святвечір здебільшого пов’язаний з Хрещенням Христа у ріці Йордан та появою Святого Духа, що зійшов на Ісуса у вигляді голуба. 

Як і у перший Святий вечір на стіл кладуть по кутках зубці часнику й застеляють все скатертиною. Окрім страв на стіл ставлять "дідух"на покуття.

Уся сім'я очікує вечірню зорю. Згодом запалюють свічку й моляться разом. Опісля того вживають воду, яку в переддень Водохреща у церкві освячують. 

Друга Свята вечеря є скромнішою за першу. Усі страви мають бути пісними. Це може бути не 12, а 6 пісних страв. Обов’язковими стравами є кутя та хліб. Також на стіл ставлять смажену рибу, гречані млинці, вареники з капустою та узвар.

Традиції та прикмети у Другий Святий вечір 2023 / Фото "Конкурент"

Щодо споживання їжі, то у це свято віряни мають дотримуватись суворого посту – або нічого не їсти, або ж виключити з раціону будь-які м’ясні страви.

Ще існує давній звичай у свято малювати на дверях та вікнах хрестики, які будуть захищати та оберігати домівку від усього злого. Такі хрестики повинна була мастити господиня або старша дочка.

Згідно з давніми традиціями, коли на дворі темно, родина має винести із дому "дідуха" й спалити його в садку, або в іншому місці. Такий ритуал відображає прощання з зимою й закликання весни.

У Другий Святий вечір теж заведено щедрувати, але тепер це можна не лише дівчатам, а й хлопцям. Кожний щедрувальник має носити із собою оберемок ліщини, щоб на знак подяки господарю вручити гілочку. Господар  має обдаровувати щедрувальників жменькою вівса, намоченого у воді. 

Другий Святий вечір – традиції та народні прикмети / Фото "Главком"

Другий Святвечір – народні прикмети 

  • Якщо 18 січня йде сніг, то буде хороший врожай зернових культур.
  • Якщо на деревах мало снігу, то і ягід зовсім не буде. 
  • Якщо сніг йде вранці, то вродить рання гречка, якщо сніг опівдні – вродить середня, а якщо сніг йде ввечері, то вродить пізня гречка.
  • Якщо вночі зірок не видно, і небо похмуре, то грибів восени буде дуже мало.
  • Якщо людина народилася у Другий Святвечір, то вона буде розважливою і спокійною.
  • Повний місяць у це свято день віщує розлив річок навесні.
  • Якщо у небі світять яскраві зорі, то ягнята будуть добре плодитися.
  • Якщо скупатися в лазні, це допоможе стати здоровим і красивим.