Сьогодні Жаклін Кеннеді виповнилося б 88. Це жінка, в якій поєдналися ерудованість та елегантність, холодний спокій і гарячі інтрижки.
Читайте також: Вагітна Мерлін Монро: в мережі опублікували унікальні фото ікони
Про дитинство та юність
Народившись у передмісті Нью-Йорка в сім’ї французького біржового маклера, Жаклін Був’є (таким було її дівоче прізвище) жила із твердим переконанням того, що в майбутньому потрібно шукати забезпеченого чоловіка. Про таке дівчинці та її молодшій сестрі Лі неодноразово казала їхня мати, за походженням ірландка. Якось і їй не вистачало грошей, що їх додому приносив чоловік-брокер, і вона залишила його заради мільйонера.
Двоє сестер жили із батьком, а його тип глибоко заклався у свідомості Жаклін: чоловік має бути набагато старшим за дружину, володіти значним капіталом, мати неповторний стиль, вміти спокушати жінок і не обов’язково зберігати подружню вірність. Завдяки батьковим статкам, після навчання у школі та Коледжі Вассара вона на два роки поїхала в Париж, щоби вдосконалити у Сорбоннському університеті французьку мову та вивчати літературу й мистецтво Європи.
Країна кохання вразила американку елегантним стилем, у французькій столиці вона відшукала і першу свою любов. Нею став син популярного тоді автора детективів Джон Марканд-молодший. Проте був не лише він. Якось Жаклін та Лі вирішили влаштувати мандрівку Європою: окрім Парижу відвідали Мадрид, Рим і Венецію. В кожному з цих міст їх бачили з іншими кавалерами. Подейкують, що сестри навіть таємно змовилися, мовляв, кожна під час подорожі мала затягнути до ліжка якомога більше чоловіків, головне, щоби ті були фінансово забезпечені. Тимчасову крапку у невгамовних фліртуваннях Жаклін поставив її шлюб із каліфорнійським сенатором Джоном Кеннеді.
Знайомство із майбутнім президентом
Перед цією визначальною миттю Був’є, яка повернулася з Європи та закінчила університет у Нью-Йорку, працювала фотокореспондентом в газеті "The Washington Times-Herald". На такій посаді вона заробляла лише 56 доларів на тиждень. Журналістка ходила вулицями міста, фотографувала людей та записувала коротенькі інтерв’ю на злободенні теми. Одного разу, під час званого обіду у друзів, їй вдалося справити враження на молодого й амбітного політика Джона Фітцджеральда Кеннеді. Через рік пара оголосила про заручини, а наступного – у вересні 1953, обоє стали під вінець, давши обітниці на вірність.
Весільна сукня Жаклін Кеннеді
Прийшовши у Білий Дім, новоспечена дружина особисто зайнялася його реставрацією, адже хотіла повернути будівлі історичні вигляд та атмосферу. Відтак до того червона кімната стала темно-вишневою, зеленій надали кольору лікеру шартрез, а овальна блакитна перетворилася у білу.
Жаклін Кеннеді обставила резиденцію меблями XVIII-XIX століття, у Франції закупила дорогі штори ручної роботи, а ще самотужки підбирала тканини та світильники. І у лютому 1962 року вона влаштувала для американських телеглядачів екскурсію кімнатами цієї будівлі, яку називали Камелотом короля Артура. Тоді її переглянули понад 50 мільйонів людей, а першу леді удостоїли премії "Еммі".
Тим часом весільні фото, а згодом світлини зі світських заходів, які вона відвідувала з чоловіком, чи передвиборчих поїздок у штати, не сходили із перших сторінок газет. Рука в руці та широкі усмішки обох говорили про одне: Джон і Жаклін, або ж Джек та Джекі, як їх лагідно називали спочатку рідні та друзі, а згодом і вся Америка, – щасливі. Проте чи було все так безхмарно насправді?
Джек та Джекі
Життя у шлюбі виявилось нелегким
Походеньки на сторону полюбляла не лише Жаклін. Будучи улюбленцем жінок, ними не нехтував і Джон. Серед його коханок були навіть італійська актриса Софі Лорен та секс-символ 60-их Мерилін Монро. Остання у травні 1962 року, коли Кеннеді вже два роки як був главою США, зателефонувала до дружини Президента та сказала: "Джон обіцяв одружитися на мені. Я доведу цю справу до кінця. Ти його не влаштовуєш". На що Жаклін відповіла: "Добре, дорогенька, виходь. Ти станеш першою леді, відтак візьмеш на себе всю відповідальність: вестимеш прийоми та їздитимеш із візитами за кордон. Я не проти". Такі слова Мерилін приголомшили.
Можна було зрозуміти, що Кеннеді знала про зради свого чоловіка та ще до весілля здогадувалася, що від нього можна таке очікувати. Ще до знаменного дня вона розмірковувала з подругою, що, мовляв, багато чоловіків не зберігають вірність своїм жінкам: "Вони – це дивовижне поєднання добра і зла".
Однак Жаклін докладала всі зусилля, щоби таки звити затишне сімейне гніздечко. Навіть тоді, коли після кількох років спільного життя із майбутнім президентом надумала із ним розлучатися.
Через два роки після одруження Жаклін народила мертву дівчинку, а у 1963 на світ передчасно з’явився син Патрік, який через хворі легені прожив усього три дні. Чоловік не завжди був поруч, у такі скрутні моменти він надав перевагу розвагам із європейськими красунями на яхті, аніж тому, щоби підтримати свою дружину, яку від пережитого горя мучила мігрень. Та й така поведінка Кеннеді неабияк шкодила його політичному іміджеві, особливо напередодні виборів 1960 року. Тому друзі благали політика повернутися в Америку та приділити час сім’ї. Незважаючи на удари долі, Жаклін, все ж, тішилася двома дітками: донькою Керолайн та сином Джоном-молодшим.
І в один момент світ похитнувся під ногами…
Сталося це 22 листопада 1963 року в Далласі, що у штаті Техас. Тоді подружжя здійснювало візит, що був внесений до передвиборчої кампанії напередодні 1964. Раптом пролунав вистріл, а потім ще два. Останній вцілив Джонові Кеннеді в голову. 35-го Президента Сполучених Штатів уже не можна було врятувати. В заплямованому його кров’ю рожевому костюмі від Chanel уже вдова Жаклін ходила кілька днів. На численні прохання переодягнутися вона відповідала: "Ні. Я хочу, аби усі бачити, що вони зробили із Джеком".
Кеннеді гідно витримала своє горе, сама організувала похорон чоловіка, там же подумки і вголос повторювала: "Тепер у мене немає нічого". Вона була розчавлена і з затяжної депресії не вийшла б без допомоги лікарів, таблеток та найближчих людей. Зокрема, такими були брати Джона – Роберт, якого вона також втратила через 5 років, та Едвард (Тедді), який у своєму щоденнику зізнавався, що був безнадійно закоханий у цю елегантну француженку. І вдові таки приписували романи як з ними двома, так і з тодішніми кінозірками. Настав час і свій вибір на любовному фронті Джекі таки зробила.
"Жаклін, як Ви могли?"
"Вийшла за незаповнений чек", "Джон Кеннеді помер сьогодні вдруге" та інші. Такими заголовками майоріли перші шпальти провідних американських видань, під ними ж редактори помістили свіжі фото з весілля Жаклін Кеннеді та грецького судновласника, мільярдера Аристотеля Онасіса.
П’ять років минуло із фатального пострілу в одну із любовей її життя – Джона Кеннеді. І якраз тоді на горизонті з’явився той, хто міг забезпечити Джекі багате життя, а її доньці та синові – спокій. Адже після того, як куля влучила і у Роберта Кеннеді, який міг бути наступний президентом Америки, вона сказала: "Ненавиджу цю країну, не хочу тут жити. Якщо вони вбивають Кеннеді, то мої діти – наступна мішень".
За шлюб із на 30 років старшим за неї чоловіком і бізнесменом, якого в американських колах не любили, її осудили та дали прізвисько Джекі О. Проте психологічно союз протримався лише кілька тижнів. Згодом здоров’я Арістотеля підірвала загибель в авіакатастрофі його єдиного сина Александра, самого ж корабельного магната не стало у 1975 році. Віддавати статки Онасіса, які оцінювали у 500 мільйонів доларів, його доньці Крістіні та створеному фондові імені Александра Онасіса, Жаклін не бажала. Лише після двох років суду вона зуміла відсудити в сімейства 26 мільйонів доларів та щорічну пенсію. Овдовівши вдруге, жінка повернулася до редакторської справи, поміж роботою захищала видатні архітектурні пам’ятки Сполучених Штатів. Тоді в її житті з’явився торговець діамантами Моріс Темпломен, який до кінця був її вірним другом. Померла Жаклін Кеннеді у травні 1994 року через злоякісну лімфому.
Жаклін Кеннеді та Аристотель Онасіс
Стиль Джекі Кеннеді
Ще за життя перша леді США зуміла стати взірцем стилю. В його основу лягли французька елегантність та простота, «подарована» Джекі родинним корінням та дворічним перебуванням у Сорбонні. Першим доказом такої манери одягання стало її весільне плаття від дизайнера Енн Лоу. Його пошили із 50 метрів шовку! Зараз знаменита сукня є експонатом у Бібліотеці-Музеї імені Джона Кеннеді, що в Бостоні. Серед вбрання, яке охоплює так званий "стиль Джекі" – костюми зі спідницями по коліно, рукави три чверті, рукавички вище ліктя, якими Жаклін прикривала зап’ястя, туфлі на низьких підборах і, звісно, капелюшки.
Жаклін Кеннеді була справньою модницею
Велика жінка у кіно
Інтерес до життєвого шляху Джекі Кеннеді не згасає ось уже кілька десятиліть. Про неї не лише пишуть книжки, а й знімають фільми: документальні та художні. Зокрема, найсвіжіша кіноробота, що на широкі екрани вийшла цього року, – "Джекі". Вона розповідає про найважчі чотири дні після пострілу в Кеннеді – від самого прикрого інциденту до поховання 35 Президента США. Роль першої леді на себе приміряла актриса Наталі Портман.
Більше про життя Жаклін Кеннеді можна дізнатися і з фільмів, які відзняли перед цією стрічкою: "Клан Кеннеді: після Камелота" (2011), "Сірі сади" (2009), "Перша леді" (2000) та "Жаклін Був’є Кеннеді" (1981).
Кадр з фільму "Джекі"