Зауважимо, що консервації – древній спосіб зберегти їжу надовго. А чому саме продукція "Грінвіль" та "Ніжин" така популярна – розбирався 24 Канал.

Читайте також Ніжинському консервному заводу – 95: історія підприємства та цікаві факти

Як "Ніжин" та "Грінвіль" зберігають українську традицію

Як тільки людство навчилося виробляти продукти "про запас", одразу ж почали шукати способи зберігати їх довше без втрати смаку. Особливо у регіонах, де врожай залежить від пори року і немає можливості щодня смакувати свіжими огірочками чи помідорами з городу.

Цікаво, що перші "консерви" знайшли під час розкопок давньоєгипетської піраміди Тутанхамона. Законсервована качка, залита оливковою олією та запечатана воском, пролежала в такому виді близько 3000 років. Але ми перенесемося трохи ближче в часі та просторі й дізнаємося, як українці розпочали консервувати продукти.

Наші предки вміли зберігати все, що давала врожайна земля: яблука та капусту квасили в діжках, лікарські трави, м'ясо та рибу сушили, овочі – солили в розсолі. Але тоді про огірки в Україні ніхто не чув – їх вирощували лише в Індії, Китаї та на півдні Європи.

І саме звідти у 17 столітті греки-переселенці привезли насіння огірків в український Ніжин.

Саме греки почали вирощувати огірки і солити їх за своїм особливим рецептом. Також вони розвинули торговельну мережу по всій Україні, встановили ділові зв'язки з іншими країнами, розбудували в Ніжині церкву, школу, магістрат, займалися сільським господарством на околицях. А вже пізніше, коли греки переселялися з Ніжина в Одесу, вони залишили рецепти вдячним ніжинцям,
– поділилася Майя Бортник, головний технолог Ніжинського консервного заводу.

Майя Бортник, Головний технолог Ніжинського консервного заводу, на виробництві
Майя Бортник, головний технолог Ніжинського консервного заводу / Фото з виробництва Ніжинського консервного заводу

Вже у 1850 році почалася офіційна історія соління ніжинських огірків завдяки родині підприємців Гольденбергів. Починаючи з 1920 року, виробництво ніжинських огірків щороку зростає, а огірки стають такими популярними, що їх вимірюють вагонами, а продають навіть поштучно. Настільки багато було охочих спробувати цю смакоту.

Місцеву традицію соління та консервування у Ніжині от вже 96 років підтримує Ніжинський консервний завод, який з'явився на базі підприємства тих самих Гольденбергів. Зараз на заводі випускають славнозвісні консервовані огірки "Ніжин" та багато класичних солінь "Грінвіль" (наприклад, квашену капусту), відомих на весь світ.

Що спільного та відмінного у вподобаннях сучасних українців та наших предків

На смаки українців впливає надзвичайно багато факторів. Наприклад, доступність продуктів. Огірки та помідори з'явилися на столах наших пращурів відносно нещодавно, що вже говорити про картоплю. Тобто, ще п'ятсот років тому основою раціону українців була капуста, морква, пшениця, гречка, буряк, риба та м'ясо.

А вже з часом з'являється різноманіття овочів та бобових: ті ж огірки, помідори, картопля, цибуля, квасоля, редька та кабачки. Відповідно до цього розширюється й асортимент солінь, які українці вміють зберігати, щоб куштувати протягом усього року. Також на вподобання пращурів впливала релігія – адже під час посту не можна було їсти м'ясо, рибу, а іноді навіть яйця. Тож хрумкі огірочки виступали таким собі "рятівником" і додавали в меню різноманіття.

Вже у середині 20 століття з'явилося багато рецептів, які українці з задоволенням смакують і досі. Якщо зазирнути у каталог консервацій, виданий у 1956 році, ми там побачимо і солоні огірки, і квашену капусту, і маринади, і кабачкову ікру, і баклажанну, і аджику, і рататуй, і консервовану квасолю тощо.

На Ніжинському заводі ці страви виготовляють за оригінальними рецептами, без додавання барвників та консервантів. Але, хоч здається, що наші сніданки, обіди та вечері не надто змінилися, оновлення все ж відбулися.

"Якщо брати минуле століття, навіть кінець 70-х та 80-х, в Україні не було достатньо потужних холодильних приміщень, щоб зберігати солоні огірки в розсолі. Адже за правилами – це має бути відповідна температура (0-4°С) і велике приміщення. Тому раніше огірки робили кислішими, щоб на них не так впливала температура", – розповіла Майя Бортник, головний технолог Ніжинського консервного заводу.

"Що ж стосується консервів, наприклад, салатів, або лечо – вони були значно жирнішими, ніж зараз. Сучасні ж українці прагнуть харчуватися здоровіше, відчувати оригінальний смак овочів. У продукції "Ніжин" та "Грінвіль" ми враховуємо це", – додала вона.

Те ж саме можна сказати про кислотність та солоність салатів – маринади з 20 століття можуть здатися сучасним українцям занадто п'янкими та солоними. Тому у лінійці консервацій від "Ніжин" та солінь від "Грінвіль" мінімальний рівень кислотності та солі. А кожен споживач та споживачка може зателефонувати на лінію підтримки та поділитися враженнями.

Технологи враховують відгуки та пропозиції, створюючи нові продукти. Саме так і з'явилися новинки "Борщ по-українськи" та "Розсольник" від "Ніжин".

Але насправді все починається з безпеки

Консервація та соління – це, в першу чергу, про правильну підготовку та обробку продуктів. Щоб усі страви, які ви поставите на стіл, були не тільки смачними, а й безпечними.

І якщо раніше для господарів та господинь все починалося з походу на ринок чи на город, то зараз для "Ніжин" та "Грінвіль" все розпочинається з приймання сировини. На підприємстві використовують сезонні овочі, які вирощують самостійно, щоб максимально зберегти їх смак та користь.

Далі – відбір найкращих овочів для консервів та солінь. Раніше це, звісно ж, відбувалося вручну (мабуть, кожен, хоч раз, відбирав найгарніші огірочки й витягував кісточки з вишень), а от на виробництві цей процес вже автоматизовано. Так вдається пришвидшити процеси, а отже – збільшити обсяги виробництва продукції.

Подальші виробничі процеси залежать від виду продукції – консервація це чи соління. Наприклад, натуральні соління від "Грінвіль" (як-от огірки) не проходять термообробку, а от варений буряк – звісно ж, обов'язково обробляється термічно.

Консервовані огірки
Консервовані огірки / Фото з виробництва Ніжинського консервного заводу

Але якість та безпечність усіх продуктів від "Ніжин" та "Грінвіль" однаково висока завдяки регламентації якості сировини.

Ми суворо дотримуємось протоколів на сировину, що гарантує, що у готовому продукті немає шкідливих речовин, важких металів і так далі. Спочатку вхідний лабораторний контроль проходить сировина, далі також перевіряють кожну партію виготовленої продукції. Ми на 100 відсотків контролюємо кожен етап виготовлення консервації та солінь і можемо з певністю сказати, що на столи українців потрапляють якісні та безпечні продукти,
– каже технолог Майя Бортник.

Завдяки цьому консерви від "Ніжин" та соління від "Грінвіль" поєднують найкраще з минулого і майбутнього – оригінальний смак та безпеку виробництва.

Якість та смак, що визнані у світі

Продукцію Ніжинського консервного заводу знають в усьому світі – її експортують до США, Німеччини, Швеції, Великобританії, Чехії, країн Балтії, Ізраїлю, Канади, Азербайджану, Молдови – в цілому у понад 20 країн світу.

І завдяки цьому українці, які через повномасштабне вторгнення вимушено покинули Україну, мають можливість відчути себе як вдома навіть за сотні тисяч кілометрів.

Зараз Ніжинський консервний завод входить в п'ятірку найбільших переробників овочів в Україні, виробляє понад 40 видів консервації під брендом "Ніжин" та понад 50 видів солінь, салатів та варених овочів під брендом "Грінвіль". Тут є все для ваших улюблених страв від сніданку до вечері: від найсмачнішого українського борщу, овочевого салату для перекусу, вишуканого рататую до легендарної кабачкової ікри, огірочків та томатів.

Шукайте поруч з вашим домом або замовляйте онлайн у мережах Сільпо, Fozzy, THRASH!ТРАШ, Фора, Novus, Ашан, Метро, Магамаркет, ROZETKA, Епіцентр, Велика Кишеня та MAUDAU. Продукція Ніжинського консервного заводу – це овочеві рішення на будь-який смак. Спробуєш – зрозумієш!