Від східних традицій до улюблених напоїв: як зробити азійську кухню ще цікавішою

6 грудня 2023, 15:10
Читать новость на русском
СПЕЦПРОЄКТ

Азійська кухня завжди привертала увагу любителів екзотики зі всього світу. А останнім часом тренд на насичені та непередбачувані смаки добрався і до України.

Рамен, локшина з морепродуктами, том ям і кімчі стали улюбленими стравами багатьох українців. Втім, через наявність в азійській їжі перцю чилі, імбиру та величезної кількості карі, деякі позиції з такого меню можуть здатися занадто пікантними, пише 24 Канал. Й аби збалансувати смак, варто подбати про деякі доповнення, наприклад, газовану воду з відтінком коли, карамелі та цитрусових.

Читайте також Так смакує драйв та свобода: які страви є незмінним фаворитом молоді

Сьогодні ми розповімо, як зробити азійську кухню ще цікавішою та допоможемо полюбити її навіть тим, хто досі уникав знайомства із незвичними стравами. Розпочати радимо із вивчення місцевих традицій. Більше про них – у матеріалі.

Різноманітність азійської кухні

Азія – найбільший континент у світі, що складається із сотень різних регіонів і країн. В кожній із них яскраво виражені, сформовані упродовж тисячоліть, традиції. Йдеться, зокрема, і про їжу.

Через неоднорідність регіону, кулінари часто вважають термін "азійська їжа" надто широким. І радять починати дегустацію із вивчення особливостей кожного з них.


Азійська кухня – це цілий світ смаків та вражень / Фото Pexels

Загалом сьогодні існує поділ на окремі кухні. Серед них:

  • східноазійська: охоплює китайські, японські та корейські страви, тобто те меню, яке добре знають сьогодні в Україні: суші, булочки бао, суп місо та ґьодза;
  • кухня Південно-Східної Азії: ще один популярний серед українців пласт. Сюди входить тайська, в'єтнамська та малайзійська традиційна кухня. Серед традиційних страв цього регіону – пад тай (рисова локшина з овочами), супи фо і том ям, спрінг-роли та рисове печиво.
  • центральноазійська кухня: включає малопредставлені в нас тибетські, монгольські та казахські страви. В основі цього меню – баранина та рис, які часто поєднуються в ароматному плові.
  • південноазійська кухня представлена стравами Індії, Бангладешу та Пакистану. Їхніми особливостями є особлива пряність, велика кількість екзотичних спецій та сонячний колір традиційного рису. В Україні сьогодні запросто можна знайти супи дал і шурпа з різноманітними варіаціями хліба, палак панір (сир зі шпинатом) і соуси чатні.
  • західноазійська кухня, більш відома як близькосхідна, – це усі страви, народжені у Туреччині чи Сирії. Традиційними інгредієнтами для них є м’ясо ягня, баклажани, нут, рис і, звісно, суміші спецій.

Сьогодні ми поговоримо про перші дві групи, адже саме вони є найдоступнішими на наших теренах. Інгредієнти для південно-східних і східноазійських страв можна придбати навіть у супермаркетах, не кажучи вже про величезний вибір ресторанів, де подаються страви від шефів, які переїхали в Україну з Японії, Кореї та В'єтнаму.

Бум на азійську кухню в Україні

Попри те, що азійська кухня зародилася приблизно за 3 тисячі років до нашої ери й за цей час встигла підкорити весь світ, українці почали відкривати для себе незвичні смаки відносно недавно.

Все розпочалося наприкінці 2000-х років із невеличких китайських та японських закладів, локалізованих під українського споживача. Це були переважно страви із рису, качка по-пекінськи та найпопулярніша варіація суші – роли.


Сьогодні суші одна з улюблених страв українців / Фото Pexels

Звісно, це мало нагадувало традиційні страви регіону, проте можливість скуштувати щось нове розширила смакову палітру населення та відкрила дорогу для наступного етапу – моди на все азійське.

Про бум на екзотичні страви вперше заговорили у 2017 році. Цей час ознаменувався відкриттям знакових в’єтнамських закладів, які почали привертати увагу гурманів і мандрівників, котрі були максимально відкриті до нових страв і смаків. Вже тоді ресторатори сходилися на думці, що цей тренд закріпиться на десятки років. І вони не прогадали: сьогодні кожен куштував щось із корейської чи тайської кухні. Та навіть більше – приготувати такі страви максимально просто. Сьогодні поділимося рецептом, який не залишить нікого байдужим, – азійські курячі крильця з особливим маринадом.

Як приготувати курячі крильця по-азійськи

Приготувати цю страву зовсім не складно. Знадобиться мінімум інгредієнтів та 45 хвилин вільного часу.

Інгредієнти:

  • 1 кілограм курячих крилець;
  • 3 столові ложки меду;
  • 200 мілілітрів Pepsi;
  • 80 мілілітрів соєвого соусу;
  • 1 столова ложка меду;
  • спеції: чорний молотий перець, копчена паприка, сухий часник, кунжут, мелений імбир.

Приготування:

  • На сковорідці розтоплюємо мед.
  • Додаємо Pepsi, соєвий соус, імбир, перець, часник та паприку.
  • Викладаємо крильця, попередньо розділені навпіл.
  • Випаровуємо рідину на середньому вогні.
  • Час від часу перевертаємо крильця, щоб рівномірно їх прожарити.
  • Готуємо 45 хвилин до готовності.
  • Викладаємо золотисті крильця на тарілку та посипаємо кунжутом.


Як приготувати курячі крильця по-азійськи / Фото Shutterstock

Виглядає максимально просто. Але навіть попри доступність та простоту азійської їжі, не всі знають, як робити це правильно, щоб насолодитися процесом та повністю зануритися в атмосферу Азії.

Етикет азійської їжі, що розкриє смаки по-новому

Японія: вдумлива дегустація

Те, наскільки зручно буде вживати японські страви, залежить насамперед від вміння користуватися паличками для їжі ("хасі"). Важливо розуміти, що ними не можна розмахувати. Також на палички заборонено наколювати їжу.

Соєвий соус та васабі слід використовувати дозовано. А щоб якомога точніше дотримуватися етикету, важливо з'їсти все, що подали на тарілці. При цьому бажано не класти надкушений суші або рол назад. Це може видатися критикою. Якщо ж потрібно відкусити шматочок, краще тримати решту у висячому положенні.


Обід в Японії – це ритуал / Фото Pexels

Загалом обід у цій країні повільний, адже прийом їжі є не стільки фізичною необхідністю, скільки своєрідним ритуалом. Усвідомленість та увага до кожної деталі допомагає не просто розсмакувати кожен інгредієнт, але й вчасно відчути ситість та закінчити трапезу, не перенавантажуючи організм.

Китай: головне – баланс

Якщо здається, що японці вигадали занадто багато правил, час познайомитися із китайськими традиціями. Палички для їжі тут варто тримати вертикально. Цим можна знехтувати в інших азійських країнах, але в Китаї неправильне положення столових приборів вважається провісником поганих новин. Поганим тоном також є ігри з паличками під час їжі чи розмахування ними.

Після того як вдалося розібратися з цими основами, можна переходити до головного – замовлення їжі. В Китаї заведено вечеряти великими групами. Так, кожен може замовити по одній загальній страві на увесь стіл, а також індивідуальний набір з першого та гарніру для себе. Це допомагає урізноманітнити раціон, спробувати більше смаків та знизити загальну вартість мінібанкету.

В'єтнам: жвава бесіда

Сім’я та їжа – дві цінні речі для в'єтнамців. Тож не дивно, що вони так часто поєднуються. Саме жвава бесіда, зокрема про смак страви, допомагає підвищити апетит та з’їсти все до останньої локшини.


Сім’я та їжа – дві цінні речі для в'єтнамців / Фото Unsplash

Ще одна річ, яка зробить їжу смачнішою, – неформальний підхід. Так, тут теж їдять паличками, однак обмежень щодо поводження із ними обмаль. Головне – після трапези не класти столові прибори на стіл, а акуратно розмістити їх поперек миски. Та найцікавішою є інша відмінність від нашої культури. За в'єтнамським обіднім столом можна ставити лікті на стіл, щоб було легше споживати улюблену страву. При цьому тримати тарілку і миску можна максимально близько біля рота. До того ж використовувати свої столові прибори можна для того, щоб класти їжу зі спільних тарілок своїм товаришам по столу.

Таїланд: звичай ділитися їжею

Все, що замовляється у ресторані чи готується вдома призначене для всієї компанії. У такий спосіб кожен демонструє свою відкритість та щедрість. Та й загалом цей підхід змушує спробувати кожну страву з меню та поділитися своїми враженнями з іншими.

Щоб їжі вистачило на всіх, страви ділять на невеличкі шматочки. Їдять їх найчастіше ложкою, а ось виделка використовується лише для того, щоб перенести страву з загальної тарілки. Палички призначені виключно для локшини. При такому різномаїтті приборів таїландську їжу, наприклад, липкий традиційний рис із соусами, не соромляться їсти й без них. Однак робити це можна лише правою рукою.


Таїландська їжа надзвичайно різноманітна / Фото Unsplash

Така легкість у подачі та споживанні, неабияк зачаровує. І навіть допомагає поринути у дитинство. Це одне з тих відчуттів, за яким хочеться повертатися. Тому ця їжа користується неймовірною популярністю всьому світі.

Південна Корея: не тільки їжа

Корейські гастрономічні традиції мають чимало деталей, здатних здивувати українців. Приміром, не можна починати їсти, допоки цього не зробила найстарша людина за столом. А вага паличок з нержавіючої сталі значно перевищить будь-які очікування. Однак є елементи, які будуть знайомі й нам.

Приходячи на застілля, потрібно приготуватися до пропозиції випити. І відхиляти пропозицію седю (корейського чистого спирту з рису, тапіоки або солодкої картоплі) вважається неввічливим. При цьому склянка наповнюється відразу після того, як вона спорожніла.

Берегти традиції, додаючи інновації

Справжня гастрономічна магія народжується тоді, коли вдається поєднати традиції та інновації. Саме тому так важливо експериментувати зі смаками.


Pepsi – найкращий спосіб підкреслити смаки азійської їжі / Фото Pepsi

Приміром, щоб нейтралізувати гостроту азійських страв та додати нотки свіжості, радимо поєднувати улюблені східні смаки зі склянкою Pepsi. Не перебиваючи пряність супів, газований напій сприятиме створенню ідеальної гармонії. Водночас Pepsi Black підкреслить смаки базових страв, таких як локшина та рис.

Ознайомившися з основними ритуалами, які допоможуть розкрити смаки азійських страв по-новому, можна переходити до дегустації. Смачного!