Смілива історія Анни Франк стала найвідомішим документальним артефактом Другої світової війни. Вона була однієї з понад мільйона єврейських дітей, які загинули під час Голокосту. Спершу, сім'я Анни переховувалася в Амстердамі (з 1933 року), проте потім її разом із родичами схопили та відправили до концтабору Аушвіц, а потім – до Берген-Бельзена. За своє коротке життя дівчинці довелося пройти багато випробувань: голод, інфекційні хвороби, рабську працю у таборі смерті. У результаті цього вона пішла з життя у 1945 році.

Читайте також Ватикан розсекретив архіви про Голокост: Папа Пій XII закривав очі на масові вбивства євреїв

Через декілька тижнів після прибуття в табір, Анна та її сестра Марго заразилися коростою. Ронні Гольдштейн-Ван Клееф, яка пережила Голокост, познайомилася з родиною Франк в транзитному таборі Вестерборк в Голландії. Раніше вона згадувала, що обоє дівчаток виглядали жахливо. Їхні тіла були суцільно вкриті виразками від корости, а стан здоров'я з кожним днем ставав гіршим.

Батькові Анни Отто Франку вдалося вижити у нацистських таборах. Він був єдиним родичем дівчинки, який зміг пройти крізь пекельні муки. Чоловік помер у 1980 році у Швейцарії.

Анна стала відома на увесь світ завдяки своєму щоденнику. У ньому вона детально розповіла про своє життя та події, які переживала у таборах смерті. Після арешту її сім'ї щоденник знайшли у таємній кімнаті. Його зберегла жінка Міп Гіз. Саме вона допомагала переховувати Анну Франк в окупованому нацистською Німеччиною Амстердамі у 1942-1944 роках.


Анна Франк

Після війни щоденник Анни Франк переклали багатьма мовами. У багатьох країнах світу його навіть ввели для вивчення у шкільні програми. Особливість цих нотатків в тому, що в них описані не лише моторошні події війни, а життя єврейської дівчинки-підтлітка у ті часи.

Читайте також В щоденнику Анни Франк знайшли неочікувані записи про секс

З нагоди дня народження Анни Франк, яка стала однією із жертв страшного Голокосту, редакція LifeStyle 24 підготувала для вас підбірку цитат із її знаменитого щоденника.

Щоденник Анни Франк: 10 проникливих цитат

1. "Любов, що таке любов? Я думаю, що це не висловили словами. Любов – це означає розуміти іншого, ділити з ним щастя і горе. І фізична любов в якийсь момент теж невід'ємна від цього. Ти щось ділиш з іншим, віддаєш і отримуєш – не суттєво, в законному шлюбі, з дітьми або без. Не важливо, невинні відносини чи ні, головне, що хтось поруч, розуміє тебе і повністю тобі належить!"

2. Після кожної війни завжди говорять: це ніколи більше не повториться, війна – такий жах, за всяку ціну потрібно уникнути її повторення. І ось люди знову воюють один з одним, і ніколи не буває інакше. Поки люди живуть і дихають, вони повинні постійно сваритися, і як тільки настає мир, вони знову шукають сварки.

3. "Для будь-якої дівчини той день, коли її вперше поцілували, – найважливіший день!"

4. "Я хочу багато чого досягти. Не можу собі уявити, як можна жити так, як живуть мама, фру ван Даан і всі ті жінки, які хоч і роблять якусь свою роботу, але потім ніякої пам'яті по собі не залишають. Мені, крім чоловіка і дітей, потрібно ще щось таке, чому можна присвятити себе цілком. Хочу жити і після смерті. Тому-то, я так вдячна Богу за те, що він з самого народження вклав в мене здатність розвивати свій розум і вміти писати так, щоб висловити все, що живе в мені".


Щоденник Анни Франк

5. "Якщо у людини горе, якщо вона самотня і нещасна, їй найкраще вийти на волю, де він буде наодинці з собою, наодинці з небом, з природою, з богом. І тоді, тільки тоді відчуваєш, що все так, як треба, що бог хоче бачити людей щасливими серед простої, прекрасної природи. І поки це так, я знаю, що за будь-яких обставин є розрада в будь-якому горі, і я твердо вірю, що природа полегшує будь-яке страждання".

6. "Люди, які ведуть нормальне життя, навіть уявити собі не можуть, що означають книги для нас, в'язнів. Читання, заняття і радіо –це весь наш світ!"

7. Якщо один християнин робить погано, він один за це несе відповідальність, а якщо погано робить один єврей – за нього відповідають всі євреї.

8. "Варто мені відкрити рот, їм уже здається, що я наговорила зайвого, а варто замовкнути – їм смішно, кожна моя відповідь – зухвалість... Якщо я втомилася – означає, що я ледаща, якщо з'їла зайвий шматок – егоїстка, я дура, я боягузка, я хитра – словом, всього не перелічити".

9. "Поки я можу бачити це, – подумала я, – безхмарне небо і сонячне світло – я не смію сумувати".

10. "Можу тобі сказати одне: якщо хочеш як слід пізнати людину, треба хоч раз з нею посваритися. Тоді тільки й можна судити про нього".

Що відомо про Голокост?

Голокост – переслідування і масове знищення євреїв і ромів у Німеччині під час Другої світової війни. Ці страшні події відбувалися у 1933-1945 роках. Голокост називають справжнім геноцидом єврейського народу у воєнні часи. Внаслідок нацистських знущань загинуло близько 6 мільйонів осіб.

1 листопада 2005 року Генеральна Асамблея ООН прийняла резолюцію № 60/7, після якої почали вшановувати пам'ять жертв цих трагічних подій. 27 січня увесь світ згадує тих, чиї життя забрав Голокост. Дата не є випадковою, адже саме в цей день 1945 року було звільнено в'язнів найбільшого нацистського табору смерті Аушвіц-Біркенау в Освенцимі.

Починаючи з 2012 року, відповідно до постанови Верховної Ради України від 5 липня 2011 року "Про 70-річчя трагедії Бабиного Яру", Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту відзначається і в Україні.