Неоніла (Ніла) Крюкова народилася 14 листопада 1943 року в українському селі Поповка (Кропивницька область). Ніла отримала звання народної артистки УРСР у 1985 році і Героя України у 2008 році.

Читайте також: Померла Ніла Крюкова – легендарна українська акторка

Ніла Крюкова закінчила Київський державний інститут театрального мистецтва імені І.К. Карпенко-Карого. Далі працювала в Полтавському музично-драматичному театрі ім. М. Гоголя і Театрі "Слово" при Спілці письменників України.

Українська актриса знялась у фільмах "На київському напрямку", "Пропала грамота" та "Кайдашева сім'я". Знаковою в її кар'єрі була робота в Національній філармонії України. Саме Ніла Крюкова всупереч заборонам поставила 17 сольних програм за творами українських письменників та записала моновистави, які й досі отримують визнання.

Крім того, відомо, що у жовтні 1990 року Неоніла приєдналася до "Революції на граніті". А у 2004 році була учасницею помаранчевої революції.

Революція на граніті: дивіться відео

З 2006 року акторка отримала травму хребта і була прикута до інвалідного візка. 22 серпня 2008 року на своєму творчому вечорі вона майже протягом двох годин (уже в інвалідному візку) читала твори українських поетів і письменників.

Наразі невідомо, що стало причиною смерті легендарної акторки, яка пішла з життя 5 жовтня 2018 року.