Тут можна днями блукати вулицями старого Тбілісі або спробувати підкорити суворі кавказькі гори. А можна загубитися у виноградних плантаціях і не спам'ятатися від кількості випитого домашнього вина. Кажуть, можна вічно спостерігати за морем. І робити це на пляжах Батумі, до прикладу.
Читайте також: Чому варто відвідати Карпати восени: 5 переконливих причин
Однак, якщо часу для відвідання Грузії у Вас не так вже й багато, його потрібно економно розподілити, аби побачити більше і насититися цією країною та її колоритом сповна.
Сайт "24" пропонує розповідь про одну мандрівку до Сакартвело (саме так самі грузини називають свою державу) та декілька захопливих міст і місцин, які варто побачити за 7 днів у цій чудовій країні.
Як дістатися з України до Грузії?
З Харкова – автобусом, із будь-якого пункту України – власним авто, з Одеси – поромом, із Києва – літаком. Останній спосіб найлегший, найшвидший та помірно витратний у порівнянні з іншими.
Звідки розпочати мандрівку?
Зі столиці Грузії. Отож...
Тбілісі історичний
Де жити?
У районах Кала (Старе місто), Клдісубані (Скельний район), Абанотубані (Банний квартал), у Сололакі та Мтацмінді (райони із найстарішою грузинською архітектурою) і нарешті в Авлабарі (найдревнішому районі грузинської столиці).
Чому там?
Бо саме у цих районах можна побачити столітні будинки старого міста, їхні аварійні, проте прекрасні балкони і під'їзди, тисячолітні храми та найвизначніші історичні та архітектурні пам'ятки Тбілісі.
Тбілісці часто жартують, що у їхньому місті неможливо прожити без балкона, а вони тут такі ж старезні, як і красиві
Найстаріші серед пам'яток грузинської архітектури – це храми. Один із них – базиліка Анчисхаті – датується ще VI століттям і вважається найстарішою зі збережених до наших днів церквою у Тбілісі.
Поруч Анчисхаті розташоване вже сучасне архітектурне диво – театр маріонеток, збудований драматургом і скульптором Резо Габріадзе у 1981 році. Тут досі ставлять п'єси цього талановитого грузинського митця.
Також важливими храмами у Тбілісі є церква Сіоні, в якій зберігається древній хрест Святої Ніно (просвітительки Сакартвело), і собор Цмінда Самеба, в якому знаходиться кафедра грузинського католікоса.
Читайте також: 10 найкращих країн для емігрантів
Обов'язково прогуляйтеся площами Свободи та Мейдані, поблукайте вулицями імені Коте Абхазі (Леселідзе), Абесадзе, Шардені, Бараташвілі, проспектами Шоти Руставелі та Давида Агмашенебелі. А в районі Клдісубані є дуже незвичайна Віфлеємська вулиця-сходи, піднявшись на яку Ви побачите "черепичну панораму" Старого міста.
Betlemi street-stairs: найнезвичайніша вуличка зі сходів у Тбілісі
Тбілісі панорамний
До речі, про панорами. Тбілісі найбільше вражає саме ними.
Найохопніша розгортається з гори Мтацмінда, на яку можна потрапити фунікулером. Цю гору ще називають Святою і вважають найвищою в окрузі. На її схилі розташована церква Святого Давида, а на самій вершині гори облаштували парк розваг. Тут же височіє оглядове колесо та телевежа Тбілісі.
Панорама із гори Мтацмінда
Не можна оминути увагою і стародавню фортецю Нарікала, до якої веде канатна дорога із парку Ріке. Фантастичний вигляд на Тбілісі, древні руїни фортечного комлексу, ботанічний сад біля його підніжжя, монумент "Мати Картлі" (Мати Грузії) – ось, що фортеця може запропонувати туристу.
Вигляд на Тбілісі з фортеці Нарікала
Тбілісі контрастний
У цьому дивомісті архітектурно співіснують декілька епох, а тому його новітні і чудернацькі будівлі Вас також вразять. Не менше.
Читайте також: 10 найоригінальніших бібліотек світу всіх часів: фотоогляд
Першим сучасним архітектурним проектом у Тбілісі став Міст Миру, який веде зі Старого міста на протилежний берег річки Мткварі (Кури). Його дугоподібна конструкція виконана зі скла і сталі.
Ще одна ультрасучасна будівля у місті – Музичний театр. Навіть вибагливого туриста у Тбілісі також здивують Будинок Юстиції, прозорі поліцейські відділки, Міністерство внутрішніх справ та приміщення прокуратури.
"Серце Грузії" – Мцхета
Оглянути Тбілісі можна за 2 дні, а далі – помандрувати у Мцхету – давню столицю Сакартвело, яка розташована у 25 км їзди від столиці сучасної.
Як дістатися?
Якщо дозволяють фінанси – до Мцхети можна замовити екскурсійну поїздку. Маленька хитрість: поїдьте на автовокзал станціїї метро Дідубе – місцеві жителі тут пропонують свої "екскурсійні послуги". Вони полягають у тому, що Вас посадять у комфортне авто, яким довезуть куди забажаєте. Пам'ятайте: із грузинами можна і треба торгуватися! Зі станції метро Дідубе до Мцхети відправляються і рейсові автобуси.
Мцхета з висоти пташиного польоту
Перед прогулянкою цим древнім містом обов'язково заїдьте у храм Хреста Джварі, що височіє над Мцхетою. За переказами, ще у IV столітті на його місці був встановлений перший хрест у Грузії. Зі схилів Джварі розгортається чудовий вигляд на саму Мцхету та злиття двох рік – Мткварі і Арагві.
Найтуристичніше і водночас найпрославленіше місце самої Мцхети – патріарший собор Свєтіцховелі, під яким, за легендами, схований хітон Ісуса Христа.
Величний храм Свєтіцховелі вражає інтер'єром та екстер'єром
Куди ж вирушати далі?
До Ананурі. Ця фортеця розташована на Військово-Грузинській дорозі за 70 км від Тбілісі. У середньовіччі замок належав грузинському князівському роду Еріставі-Арагвських.
По дорозі до Ананурі: Жінвальське водосховище
Донині на території фортеці діє церква Успіння, а її дзвіниця на тлі Жінвальського водосховища є надзвичайно фотогенічним місцем.
Непоганий у князів Еріставі-Арагвських був вигляд із тераси, правда ж?
Древнє Уплісцихе
Проте найбільше серед всієї цієї стародавньої краси вражає скельне місто Уплісцихе, засноване ще наприкінці II – на початку I тисячоліття до н. е. Must-see для кожного туриста у Грузії! Якась воістину загадкова атмосфера панує там, а піднесений емоційний стан підживлюється казковими пастельними пейзажами. Здається, ніби потрапив на іншу планету.
Місто з каменю – неймовірне Уплісцихе!
Це найдавніше поселення у Сакартвело зберегло свою урбаністичну структуру, тому тут годинами можна блукати між печер, які колись були храмами, житловими будинками чи сховищами з вином; забиратися на його кам'яні схили і без упину фотографувати.
В Уплісцихе ти губишся у часі, а інколи – й у просторі
По дорозі з Уплісцихе до Тбілісі можна завітати до музею Йосипа Сталіна, який розташований у місті Ґорі, де і народився найжорстокіший радянський диктатор.
На оглядини Тбілісі та міст поблизу нього Ви витратите 4 дні, наступні ж 3 проведіть у Батумі та його околицях. Не переймайтеся тими п'ятьма з лишком годинами, які потрібно буде "пережити" у потязі, аби дістатися до відомого курорту, адже це місто подарує Вам чудовий настрій та морське повітря. Батумі прекрасне в будь-яку пору року. Навіть у жовтні тут можна скупатися в Чорному морі.
Читайте також: Туристичні маршрути Карпат, які зможе підкорити навіть початківець
Батумі: курортний і надсучасний
У Батумі потрібно відразу йти на Приморський бульвар, де один за одним "виросли" ультрасучасні та архітектурно оригінальні будівлі.
"Чортове колесо" – перше, що кидається в очі на Приморському бульварі
Вони розташовані компактно, тому нижче просто назвемо декілька найцікавіших:
1) cкульптура "Алі і Ніно;
2) Алфавітна вежа;
3) фонтан чачі;
4) недобудований грузинсько-американський університет із невеличким оглядовим колесом.
Відома у всьому світі статуя "Алі і Ніно"
Надсучасні архітектурні "витребеньки" Батумі
А які тут площі! До прикладу:
1) Площа Європи, вона ж і Площа Аргонатів;
2) Театральна площа, або ж Площа Посейдона;
3) Площа П'яцца.
Хоч їх і небагато, але розглядати їхні архітектурні ансамблі ви будете довго.
Площа Європи у Батумі
Не полініться прогулятися в район Нового бульвару Батумі, де безкоштовно можна піднятися на Італійську вежу, збудовану над рестораном "Tower". Із 30-метрової висоти цієї вежі можна помилуватися заходом сонця над морем та озером Ардагані, а також поглянути на нестандартні будівлі батумських ресторанів і готелів.
Архітектурні контрасти Батумського бульвару
Захід сонця над озером Ардагані
А це вже захід сонця над Чорним морем, "спійманий" у кадр з Італійської вежі
Саме на озері Ардагані ввечері можна побачити шоу музичних фонтанів, за розмахом не гірше аналогічного у Вінниці.
Читайте також: 7 найкрасивіших морів світу, які варто побачити у своєму житті
"Зелене море" Батумі
Містом на березі Чорного моря можна гуляти вічно, як і розповідати про кожен закуток чи будівлю Батумі. Однак, якщо вічності у розпорядженні немає, а лише скромний часовий бюджет у три дні, то один із них варто все ж виділити для того, щоб буквально потонути у зелених джунглях Батумського ботанічного саду. Його площа – 100 гектарів! А розташований він на Зеленому Мисі (село Мтсване Контсхі) Чорноморського узбережжя. Дістатися сюди із Батумі можна міською маршруткою №31.
Окрім споглядання захопливих зелених пейзажів, у ботанічному саду Ви надихаєтеся неймовірним тропічним повітрям
Наостанок
Можна прокладати безліч інших маршрутів, подорожуючи гордою Сакартвело, проте знайте, що у відповідь вона торуватиме свій шлях, і лежатиме він до Вашого серця.
Всі фото: 24 Канал