Тож сьогодні авіапасажир здебільшого сам вирішує, як себе прогодувати, і може вибрати одну з декількох опцій. Що це за опції та що враховувати, збираючись у подорож, читайте далі.
Почнемо з історії. Приблизно до початку 70-их років минулого століття ціни на авіаперевезення (досить високі) затверджувалися на законодавчому рівні і авіакомпанії не могли заманити клієнтів дешевшими квитками.
Треба було шукати інші козирі, тож ставку робили на харчуванні. В ті часи авіаперельоти могли дозволити собі лише багаті, тому меню на борту було справді розкішне: ікра, фуа-гра, лобстери, трюфелі, шампанське та інші делікатеси.
Сьогодні пасажир може сам вибирати – економити на перельоті чи замовляти в дорогу обід із шампанським. Адже більшість авіакомпанії вилучають не тільки харчування, але і вартість перевезення багажу, реєстрації в аеропорту і інші опції. Все це для здешевлення авіаквитка. Таким чином, пасажир може платити тільки за те, що йому дійсно потрібно.
Якщо авіа-дієта – це не про вас, і харчування на борту потрібне, обирайте один з наведених нижче варіантів:
Захопити їжу з дому
В багатьох авіакомпаніях не заперечують, якщо ви візьмете з собою їжу на борт. При цьому важливо врахувати, щоб страви не були надто жирні, рідкі (рідини заборонено проносити на борт) чи крихкі – простіше кажучи, щоб їх було зручно з’їсти у літаку.
Зважте, що ваш "перекус" має бути у зручній і надійній упаковці, аби не забруднити сумку чи інші ваші речі. Також пам'ятайте, що салон літака – це замкнутий простір, тому вам доведеться відмовитись від занадто ароматної їжі. Страви з часником чи спеціями краще залишити вдома – поважайте інших пасажирів.
Варіант "ланч-бокс" справді допоможе вам зекономити. Однак, він має й мінуси. Найочевидніший – ваш домашній перекус по дорозі може втратити форму, апетитність та бути холодним.
Ще один негативний момент – навряд чи під час приготування вдома ви врахуєте всі нюанси харчування на борту.
Мало хто знає, але їжа в літаку майже на третину солоніша чи солодша ніж зазвичай. Вчені Оксфордського університету довели, що наші смакові рецептори у небі функціонують дещо по-іншому. Головна причина – це зневоднення (на висоті вологість близько 12% – цей показник нижчий, ніж у багатьох пустелях світу!). Також впливають перепади тиску і навіть шум двигуна. Так-так, дослідження довели, що їжа, яку ми приймаємо в умовах сильного шуму, здається менш солоною та солодкою ніж та, якою ми насолоджуємося у тиші. Страждають саме рецептори солоного та солодкого, а ось сприйняття кислого, гіркого, смаку спецій та екзотичного, але офіційно визнаного смаку умамі (густий солонуватий смак з бульйонним присмаком) лишається без змін.
Тож їжа, яку ви залюбки смакуєте вдома, на борту може вам зовсім не сподобатись – вона буде просто прісною та несмачною. Кухарі, які готують бортове харчування, знають ці тонкощі і враховують їх у рецептурі.
Поїсти перед вильотом в аеропорту
Такий варіант теж непоганий. Але при цьому треба врахувати час, який ви витратите на їжу. Погодьтесь, не завжди його вистачає.
Ще один мінус – зекономити при цьому у вас точно не вийде, адже ціни в аеропорту завжди вкрай високі. Це й зрозуміло – більшість летовищ отримують прибуток саме від роботи магазинів, кафе, ресторанів чи салонів на їхній території.
Купити обід у літаку
Можна купити їжу і безпосередньо на борту. Наприклад, в МАУ діє концепція платного харчування Buy on Board ("Купуй на борту"). Тобто пасажир може безпосередньо у літаку замовити сендвічі, десерти, снеки, алкогольні та безалкогольні напої тощо – приблизне меню ви можете переглянути за посиланням.
До речі, приготуванням їжі для літаків займаються спеціально навчені людини, тож будьте певні – вони зважають на усі особливості харчування на висоті, про які йшлось вище.
Існують і певні міжнародні стандарти приготування їжі для літаків. Вони, зокрема, контролюють якість і безпеку продуктів. Готують "повітряну їжу", ясна річ, на землі. Потім упаковують, маркують, охолоджують і відправляють на борт. Уже в літаку страви можна розігріти в спеціальних конвекційних печах, якщо йдеться про гарячий ланч, а не про сандвічі або снеки.
Єдине, на що варто звернути увагу, коли плануєте придбати їжу у літаку, що на борт беруть обмежену кількість порцій, тож вибраної вами страви може просто не залишитись. Тож краще все ж таки розглянути наступний варіант.
Замовити заздалегідь
Найоптимальнішим варіантом є замовлення бортового харчування заздалегідь. По-перше, їжа, замовлена наперед, буде дещо дешевша (ви заощаджуєте 33%). Ну і по-друге, ви точно отримаєте те, на що очікуєте.
Наприклад, віднедавна у МАУ діє послуга Pre-ordered Meal ("Замовлення їжі наперед"). Так, пасажир переглядає меню на сайті і оформлює замовлення – це слід зробити не раніше, ніж за 3 місяці, і не пізніше, ніж за дві доби до вильоту.
До речі, учасники Panorama Club ще й накопичують додаткові бонусні милі.
Перелік страв дуже багатий – можна вибрати як повноцінні гарячі ланчі, так і легкі страви для перекусу. Можна також замовити кошерне меню, мусульманську їжу, харчування для дітей і їжу для вегетаріанців.
Обравши страву, її замовляють у контакт-центрі, оплата здійснюється кредиткою. Далі клієнт отримує підтвердження і перед вильотом роздруковує його. Щоб отримати вибрану страву уже на борту, роздруківку слід показати при реєстрації на рейс.
Важливо! Якщо ж у вас зміняться плани, то замовлення можна перенести на іншу дату або зовсім скасувати. І якщо ви зробите це не пізніше ніж за 48 годин до вильоту, вам повернуть повну вартість замовлення.
Летіти бізнес-класом
Усі вищезгадані турботи зникають, якщо ви обрали бізнес-клас. Тут на пасажирів чекає справді розкішне меню: на вибір закуски, основні страви, десерти і елітний алкоголь. Звичайно, вартість харчування включена у ціну квитка.
Також варто зауважити, що на відміну від економ-класу, де їжу подають чітко за розкладом, у бізнес-класі ви можете самостійно вибирати, коли перекусити.
Однак, який би з вищезгаданих варіантів ви не обрали, нехай ваш політ буде "зі смаком"!