Для початку просто роздуми про документальне кіно. І про враження від переглянутих фільмів. Загалом.
Найгірший фільм той, після перегляду якого лишилася тільки байдужість. Коли ж картинка на екрані змушує задуматись, проаналізувати дії героїв, описані події – це стовідсотковий успіх.
Документальні фільми не для всіх. Такі фільми – візуальний інструмент, який заставляє думати. (Як мінімум, доказ цього – напівпорожні зали на деяких сеансах). Істина лежить далеко не на поверхні, і щоб зрозуміти увесь глибинний зміст картини треба добре подумати. Часто після перегляду "розумного кіно" говорити не хочеться.
Читайте також: Сценарії вийдуть разом зі мною, – Олег Сенцов
Саме так сталося після перегляду фільму "До скорого". Це дебютна робота молодої режисери Юлії Кочетової-Набожняк. Фільм автобіографічний, у кадрі сама Юлія і її хлопець (а згодом чоловік) Роман Набожняк. Якщо коротко, то картина розповідає історію їхніх стосунків під час війни, очікування кожної зустрічі і неймовірне щастя – дочекатись.
Рома всього приїжджав 5 разів за 14 місяців. Для мене це кіно стало терапією, тому що я не могла робити щось інше. А те, що між нами відбувалося, я не могла пояснити словами,
– розповіла режисер Юлія Кочетова-Набожняк.
Якщо детальніше – то треба дивитися фільм. До слова, під час прем’єри Юлія пообіцяла після фестивального періоду завантажити фільм у вільний доступ.
Ще одна робота – фільм "Щоденник". Автор картини Юлія Чупріна. Ця стрічка розповідає вже про підлітків і їхні переживання. Особливість – головний герой фільму Денис розмірковує про своє життя, вчинки і … перші почуття до дівчини перед камерою. Такий собі відеощоденник.
Я пам’ятаю, як ми з оператором довго говорили про те, як близько ми можемо бути з підлітком. І де ця межа між тим, що ти просто є і споглядаєш, що відбувається, і вже втручаєшся в життя людини. Ми відчували відповідальність і думали про те, що можемо робити, а що ні,
– розповіла під час прем’єри Юлія Чупріна.
Прем’єра українських фільмів пройшла з аншлагом. Деяким глядачам навіть не вистачило місця у залі. А це – сигнал того, що інтерес саме до українського кіно – ігрового чи документального – зріс. Що неймовірно приємно.
Фільми "До скорого" та "Щоденник" потрапили у конкурсну програму "Docu/Україна" на міжнародному фестивалі Docudays UA.