Стрічку, головні ролі в якій зіграли Емма Уотсон та Ден Стівенс, ще крутять на широких екранах. Відтак, у кінокартини є шанси виправдати 160 мільйонів доларів, які у неї вклав американець Білл Кондон. Він плідно попрацював з командою, якій не байдужа казка середньовічної французької письменниці Жанни Марі Лепренс де Бомон. Однак найсвіжіша екранізація історії про вічне в кінематографі не є другою, і навіть не третьою. Десятиліттями перед цим її відтворили ще й як чорно-білу повнометражку, телесеріал та тінейджерський фільм. І це лише найбільш помітні інтерпретації.
Одна і та ж філософія
Кожна версія просякнута спільною філософією. Вона у тому, що не варто, як у прямому, так і переносному значенні, сахатися людей, які далеко не відповідають зовнішнім стандартам. Та й узагалі слово "стандарт" щодо фенотипу кожної особистості навряд чи припасуєш. Натомість варто бачити та відчувати душу, яка скаже набагато більше. Це дозволить побачити за суворим, гнівним і жорстким характером, вміння бути добрим і кохати.
Інший пласт, який розкриває ще одну модель поведінки людини у цій казці, – це сміливість бути іншим та протистояти усталеним нормам людського життя. Мабуть, Белль уже змирилася, що у невеличкому селі, де вона мешкає, її називали дивачкою, оскільки лише одним читанням книг вона неабияк полохала обмежених кругозором жителів. У їхніх серцях і головах поволі закрадалася заздрість, а ще – впевненість у тому, що дівчина призначена для чогось великого та світлого. Пік своєї необдуманості селяни показують тоді, коли, не прагнучи з’ясувати, чому Чудовисько залишилося жити в замку одне і нікого до себе не впускати, біжать, аби йому помститися. Однак кожна стрічка опріч філософії, має і деякі відмінності, зокрема, в інтерпретації та деталях фабули.
"Красуня і чудовисько" Жана Кокто (1946): чорно-білий шедевр
Сюжет фільму трішки нагадує історію Попелюшки. Але це тільки спочатку, коли глядач дізнається, що заможний купець має три дочки та одного сина, який загруз у боргах. З них усіх лише одна дитина – наймолодша Белль піклується про свого батька та виконує усі домашні обов’язки.
Раптово купець-судновласник збанкрутів і без жодних подарунків повертався додому. Однак їхав незнайомою дорогою, натрапив на чарівний замок, зірвав троянду…А потім віддав Чудовиську свою Белль. І так ще десь годину дивимося знайому історію кохання та пошуку доброти, що удостоїлася номінації на Каннському кінофестивалі, 26-ої позиції у списку "100 найкращих фільмів світового кіно" та завоювала прихильність відомого дизайнера П’ єра Кардена, який пошив костюми для акторів-чоловіків.
"Красуня і чудовисько" Віктора Лобла (1987-1990): осучаснений телесеріал
Вона – адвокат, він – житель підземного світу, і зустрічаються вони не через маленьку крадіжку троянди. Доля звела їх під час прикрого випадку, коли у Центральному парку в Нью-Йорку на Кетрін нападає зграя бандитів, від якої її рятує дивна істота Вінсент. Непритомну дівчину Чудовисько переносить у світ, що внизу, де відділено живуть й інші люди. На свої мужні плечі він бере важливу місію: вилікувати Кетрін. Після того, як "пацієнтка" приходить до тями, між ними виникає симпатія. Серіал із Ліндою Хемілтон та Роном Перлманом у головних ролях протримався на екранах три сезони. Однак осучаснена казка почала втрачати рейтинги, зокрема, через те, що головна героїня пішла у декрет. Згодом за мотивами серіалу намалювали комікс.
"Красуня і чудовисько" від Disney (1991): повернення у дитинство
Один із найкращих американських фільмів-мюзиклів. Принаймні, таке звання йому дав інститут кіномистецтва Сполучених Штатів. Після успішного прокату анімація зібрала чимало нагород і відзнак, зокрема, омріяну статуетку "Оскара" Діснеївській команді вручили за музичне оформлення, «Золотого глобуса» картина отримала як найкращий фільм, а нагороду "Ґреммі" – за те, що стала чудовим альбомом для дітей. Знайома уже казка, окрім пригодницького настрою, пронизана ще й неймовірною ніжністю, завоювала мільйони прихильників по усьому світові і дозволила поціновувачам мультфільмів знову поринути у дитинство.
"Красуня і чудовисько" Деніела Барнза (2011): підліткові пристрасті
Не минає і десяти років, як казку середньовічної письменниці знову перезнімають на сучасний лад. Цього разу інтерпретація класики переносить глядача у Манхетен, в якому живе Кайл. Він вважає, що його життя понівечене повністю, адже прокляття, яке на нього наклала ображена ним дівчина-відьма, перетворило його на монстра. Проте хлопець, як і всі, прагне кохати і бути коханим. Відтак, якщо йому це вдасться, його колишня зовнішність, під силу якій було зводити з розуму старших школярок, знову повернеться до нього.
"Красуня і чудовисько" (2017): мюзикл ще у прокаті
Дві години казки минають на одному диханні, вона захоплює багатством і розкішшю музичних сцен, щирою та невимушеною грою персонажів і все це - збалансовано, яскраво, із гумором. Головне, що мюзикл не став повністю дубляжем версії за 1991 рік. Зі серйозним завданням – вдихнути нове життя у те, що вже побачили й оцінили, диснеївська команда під керівництвом Білла Кондона, впоралась чудово. Тим часом кінокритики вже встигли назвати Емму Уотсон як акторкою, що народилася бути діснеївською героїнею. Ще б пак, чого вартий її образ, коли перед глядачем вона з'являється у яскраво-жовтій сукні, а Чудовисько, під яким прихований красивий принц, у спільному танці, посеред замку, що причаївся в лісах, не зводить із неї погляду.
Читайте також: "Красуня і Чудовисько": всім знайома історія з новим вражаючим антуражем