Коли в Україні щедрують та засівають у 2023 році: дати виконання обрядових пісень
За давньою українською традицією напередодні Старого Нового року заведено щедрувати, а у саме свято – засівати. Ці дві традиції між собою відрізняються певними народними обрядами та способом виконання. Про те, коли можна щедрувати та посівати – читайте далі у матеріалі.
Зараз українці почали ще більше цікавитися своїми корінними традиціями та їх значеннями, адже вони також є історією нашого народу. Щедрівки та обряди посівання здавна відігравали роль привітань з Різдвом та іншими новорічними святами, зазначає 24 канал.
Читайте також Щедрівки 2023: пісні та вірші з побажаннями миру та перемоги Україні
Коли в Україні щедрують
Щедрівки – це величальні обрядові новорічні пісні, які співають окремо господині, господарю, дівчині, хлопцю та усій родині, бажаючи їм багатства та злагоди. Їх виконують на Щедрий вечір у переддень Старого Нового року – 13 січня.
Коли в Україні щедрують та засівають / Фото "Освіта Нова"
Співати щедрівки можуть лише дівчата. Такий обряд часто супроводжується веселощами та переодяганням. Ще такий обряд пов’язують з легендою про Маланку та Василя. Маланка була сестрою Місяця, яку викрав змій, а богатир Василь звільнив її, за що вона його покохала.
Також традицію щедрування колись пов'язували із циклами Місяця, які згідно з давніми віруваннями впливали на урожай. Вважалося, що щедрувальники допомагають дому отримати гарний врожай наступного року, тож їх щедро нагороджували їжею і грошима, аби наступний рік був ситним.
Коли в Україні посівають
Посівалки – це традиційні українські обрядові пісні з побажаннями багатства та щастя, а посівання – це старовинний обряд, який проводять на ранок Старого Нового року – 14 січня.
Якщо щедрувати можна лише дівчатам, то посівати мають тільки хлопці. Посівальники заходять до хати родичів та розсипають зерно, вітаючи господарів зі святом та бажаючи всього найкращого в Новому році. Господарі будинку обдаровують посівальників грошима та різними частуваннями.
Історія та значення колядок, щедрівок та посівалок / Фото "Міні Рівне"
Засівати можна, наприклад, такою посівалкою:
Сію, сію, посіваю. З Новим роком Вас вітаю.
Хай завжди Вам щастя ллється,
Хай добро в сім'ї ведеться,
Хай здоров'я з Вами буде,
Хай вас друзі не забудуть.
Хай кутя була багата,
Щоб весело і щасливо
провели Йорданські Свята.