Вважається, що ці милі тваринки мають метеорологічно-прогнозностичні здібності. Тож потрібно уважно стежити за поведінкою бабака, який вилазить з нори, пише 24 Канал.
Читайте також "День Бабака": цікаві факти про фільм 1990-х, які ви могли не знати
Історія та традиції Дня бабака
День бабака почали відзначати у 1886 році в США. Бабак, що живе в горах Пенсільванії, став найпершим офіційним "метеорологом". Згодом цю традицію перейняли жителі усієї Америки й Канади. У цих країнах у свято відбувається безліч ярмарків та фестивалів. Під час таких заходів можна взяти участь у цікавих конкурсах, придбати сувеніри та дізнатися, яку погоду спрогнозував бабак.
Проте вважають, що насправді ця традиція походить з Європейського континенту. Схожий спосіб визначення погоди існував у Стародавньому Римі, однак тоді люди спостерігали за поведінкою не бабака, а їжака: тварину будили й слідкували чи побачить вона свою тінь.
Коли День бабака в Україні – традиції та прикмети свята / Фото "Українська правда"
З поширенням християнства ця традиція не зникла, а вдало переплелася з обрядовістю свята Стрітення Господнього (відомого у США як Candlemas – Свічник), яке згідно з григоріанським календарем припадає на 2 лютого. У Середньовіччі існувала традиція визначати погоду на весну за допомогою свічок. Проте дехто продовжував користуватися послугами тварин-метеорологів.
В Україні є два бабаки-метеорологи – галицький Мишко та Тимко з Харківщини. До речі, харківський бабак разом з іншими тваринами у 2022 році пережив російську окупацію, але зараз він в безпеці.
Прикмети у День бабака
- Якщо у день пробудження хмарно, тварина не бачить своєї тіні й спокійно виходить з нори, то весна буде ранньою.
- Якщо гризун у сонячний день бачить свою тінь, лякається і ховається в нору, то зима буде тривати ще шість тижнів.