Ще наприкінці минулого року мережа Книгарень "Є" категорично виступала проти продажу російських книг в Україні, якщо у них немає українських відповідників. Через це у мережі між "Є" та Yakaboo спалахнув скандал, адже останні стали офіційним дистриб’ютором російського видавництва "Альпира Паблишинг", повідомляє 24 канал.
До слова 8 книжок, які варто прочитати цієї осені
Але вже вчора, 14 вересня, адміністрація мережі Книгарень "Є" виступила із заявою, що відмовляється від ідеї виключної підтримки українськомовних видань й розширюватиме асортимент російських книг. За їхніми словами, "ситуація, що склалась станом на 2020 рік" на книжковому ринку, спонукає їх до таких дій. Серед перелічених, вони виокремили:
"1. Якщо не враховувати мережу книгарень Є, 50-70% в обороті великих книготорговельних структур складає російська книга (як імпортована так і видана в Україні).
2. Головною причиною просування ритейлом російської книги є привабливі умови (більша маржа)
3. Можливість створювати привабливі умови визначається у першу чергу перевагами у собівартості російського продукту у порівнянні з українським (менша вартість авторських прав та перекладу на один примірник)
4. Російський книжковий бізнес завжди може розраховувати на підтримку власної держави у просуванні свого продукту в Україні".
Нескладно передбачити, що в цих умовах сегмент україномовної книги поступово стискатиметься, українські видавці будуть менше видавати, а читачі будуть купувати ще більше російською – всупереч власному бажанню. Чи подобається нам цей стан речей? Ні. Чи в силах ми, як книготоргівельна мережа, його змінити? Ні. Чи можемо ми ігнорувати цю реальність? Ні. Виправити таке становище може лише дієва державна політика, а Книгарня "Є" змушена враховувати викладені обставини у плануванні своєї подальшої роботи,
– йдеться в заяві мережі на фейсбук-сторінці.
Книгарня "Є" продаватиме більше російських книг / Скріншот з фейсбуку
Як на рішення Книгарні "Є" реагують українці?
Чимало покупців мережі негативно сприйняли заяву про введення більшої частки російських книг у книгарні. Деякі повважали це "зрадою" та навіть відмовились більше купувати у них книги.
Інші ж закликають ще більше купувати книги українських видавництв, щоб витіснити російську продукцію на прилавках. Деякі користувачі твіттера підтримали позицію книгарень.