Як Айвазовський здобув славу

Він народився 29 липня 1817 року у бідній вірменській сім'ї. Родина жила у Феодосії. І попри бідність батьків, художника з дитинства оточувало багатство природи. Хлопчик просто як губка вбирав у себе красу і малював. Грошей на полотно і фарби, звісно ж, не було, тож Айвазовський малював вугіллям на білих стінах.

Читайте також: Іван Айвазовський – українець, який поставив рекорд у практиці світового живопису


Баржі біля морського берега, 1834 рік

Його талант запримітив архітектор Яків Кох. Він допомагав Айвазовському. А пізніше градоначальник Феодосії допоміг хлопчикові потрапити в гімназію, а потім і в Петербурзьку Академію мистецтв. За добре навчання юнак отримав можливість удосконалюватися за кордоном. В Італію він поїхав як вже художник-мариніст. Картини, над якими він працював там, принесли йому визнання. Про нього заговорила уся Європа!


Вітряк на березі моря, 1837 рік

Ну а після повернення додому Айвазовському присудило звання художника Головного морського штабу з правом носіння адміралтейського мундира. Ще за кілька років він повернувся в Феодосію, збудував будинок і майстерню і практично безперервно малював. Покидав майстерню неохоче, лише для організації виставок.


Місячна ніч у Криму. Гурзуф, 1839 рік

Цікава деталь – митець не малював з натури. Над своїми картинами він працював у майстерні. Айвазовський був переконаний, що художник має запам’ятовувати миті, а тоді відтворювати їх на полотні.

Не морем єдиним

Усі ми знаємо Айвазовського, як автора картин на морську тематику. Його морські пейзажі справді захоплюють. Розглядаючи їх, здається відчуваєш бриз соленої води, крики чайок та морський вітер. Мабуть, немає більш талановитого художника-мариніста, ніж Айвазовський. Але це далеко не усі досягнення художника!


Створення світу. Хаос, 1841 рік

Він автор 6 тисяч самих лише картин. А художник ще створював графічні малюнки, акварелі, сепії. Його пензлику були підвладні роботи від портретів до міфологічного живопису, від акварелей до масляних картин. Здається немає жанрів, які б не подужав митець…


Сорренто, морський вид, 1842 рік

Творча кар’єра Айвазовського тривала 60 років! За цей час він встиг взяти участь у понад 120 виставках. До речі, значна частина з них були персональними.


Східна сцена, 1845 рік

Чим ще цікавився художник

Думаєте, що Айвазовський лише малював? А от і ні! Важко уявити, де він знаходив час, але у нього було ще безліч зацікавлень та занять. Так, він відомий як колекціонер та меценат. Як видатний мариніст Айвазовський був живописцем Головного морського штабу.


Дев'ятий вал, 1850 рік

Його геніальність визнавали ще за життя. Тож художник був професором та почесним членом Імператорської академії мистецтв. І це ще не все! Айвазовський – почесний член академій мистецтв в Амстердамі, Римі, Парижі, Флоренції та Штутгарті.


Морський бій, 1855 рік

До речі, в дитинстві він виконував на скрипці народні наспіви. У дорослому віці Айвазовський показав частину з них композитору Глінці. І той використовував їх у своїх творах. Наприклад, вони звучать в опері "Руслан і Людмила". Як кажуть, талановита людина – талановита у всьому.