Фрітьоф Нансен увійшов в історію не тільки як учасник низки відомих експедицій, але й як засновник нової науки фізичної океанографії та творець так званого "паспорта Нансена".
Читайте також: Дослідники нарешті змогли розгадати таємницю острова Пасхи
Дослідження Гренландії
У 27 років Нансен взяв участь в одній зі своїх найвідоміших експедицій. У 1888 році він та ще п'ятеро його однодумців спершу на собачій упряжці, а пізніше на лижах перетнули Гренландію, досягнувши ескімоського селища на західному узбережжі.
Там Нансен зайнявся вивченням життя аборигенів. Під час цієї експедиції Нансен з'ясував, що Гренландія всупереч тогочасним уявленням покрита снігом, а не голим льодом, і на її поверхні немає жодних "оазисів".
Експедиція Фрітьофа Нансена
Відкриття островів
У серпні 1893 Нансен відправився в арктичну експедицію, під час якої було відкрито одразу декілька островів: острів Свердруп, острів Скотт-Гансена, архіпелаг Норденшельд, півострів Оскара, острова Фірнлея і острів Гейберга.
Під час експедиції корабель мандрівника вмерз у лід, внаслідок чого він відправився далі на нартах, довівши теорію визначення швидкості і напрямку дрейфу льоду.
Дивіться також: Топ-5 біографій, у які складно повірити
Фізична океанографія
У 1893-му Нансен очолив знамениту Норвезьку полярну експедицію, під час якої, зокрема, були уточнені північні кордони архіпелагу Земля Франца-Йосипа.
Згодом після опрацювання наукових даних виникла нова наукова дисципліна – фізична океанографія, "батьком" якої по праву вважають Фрітьофа Нансена.
Саме експедиція Нансена 1893-1896 років стала першою полярною експедицією XIX століття, під час якої не було втрачено жодної людини, а повернення його учасників на кораблі "Фрам" стало в Норвегії національним святом.
Історичне повернення корабля "Фрам"
Нансен і політика
У 1905 році Нансен виступив за розірвання унії Норвегії та Швеції – відтоді на довгі роки основним його заняттям стала політика.
Впродовж трьох років він служив посланником Норвегії в Лондоні, посприявши закріпленню високого міжнародного статусу Норвегії.
У 1918 році Нансен був обраний головою Норвезького союзу зі створення Ліги Націй.
Читайте також: У Британії на аукціоні продали записник Гітлера
"Паспорт Нансена"
Саме йому завдячують створенням так званого "паспорта Нансена" - міжнародного документа, який засвідчував особистість власника, і вперше почав видаватися Лігою Націй для біженців без громадянства.
Замість гербів держав на таких паспортах наклеювалися платні 5-франкові марки із зображенням Нансена. З коштів, зібраних за ці марки, формувався особливий фонд, кошти якого здебільшого використовувалися для полегшення переселення і прилаштування їх в заокеанських країнах, перш за все в Південній Америці.
Серед відомих власників "нансенівского" паспорта письменники Іван Бунін та Володимир Набоков, композитори Сергій Рахманінов та Ігор Стравінський, художниця Зінаїда Серебрякова.
"Паспорт Нансена"
У 1922 Нансен був удостоєний Нобелівської премії миру – "за багаторічні зусилля з надання допомоги беззахисним".
У 2000 році співвітчизники проголосили його норвежцем Тисячоліття, а на картах Арктики й Антарктики ім'я Нансена трапляється понад 20 разів.