24 канал склав добірку фільмів як про саму аварію, так і про людей, чиї долі назавжди змінила Чорнобильська катастрофа. Список подаємо в хронологічному порядку.

Цікаво Серіал "Чорнобиль": що відрізняє стрічку від реальних подій

Чорнобиль – Хроніка важких тижнів (1986)

Першим фільмом про Чорнобиль і його катастрофу слід вважати саме "Чорнобиль – Хроніка важких тижнів". Адже він був знятий однією з двох кіногруп, яким вдалося проводити зйомку місця катастрофи з перших днів. Команда режисера Володимира Шевченка провела на місці аварії 100 днів поруч з пожежниками, енергетиками, військовими, дозиметристами і атомниками, що ліквідовували наслідки вибуху на ЧАЕС. За цей час значна кількість відзнятого матеріалу було засвічено радіацією і його не хотіли допускати до показів. Однак режисерові вдалося вставити зняті з вертольота кадри зруйнованого реактора в фінальну версію. Саме на них звуковим фоном поставили удари лічильника Гейгера.

Сам фільм ще в радянські часи зіткнувся з чималою кількістю цензури від вищого керівництва, яке намагалося не допустити показ незліченної кількості фактів, а лише показати "героїчну боротьбу радянського народу з наслідками катастрофи".

Фільм був показаний в 132-ох країнах. Сам Володимир Шевченко, який за свою роботу отримав призи дев'яти міжнародних кінофестивалів, помер від променевої хвороби через місяць після виходу кіно на екрани. У 1987 році Міжнародна асоціація наукового кіно встановила Приз імені Володимира Шевченка.

"Чорнобиль – Хроніка важких тижнів" – перший фільм про трагедію: відео

Дзвін Чорнобиля (1987)

Ще одним документальним фільмом, який був знятий на місці катастрофи, є "Дзвін Чорнобиля". Відзнято з 28 травня по 26 червня і на початку вересня 1986 року.

Традиційно для цих часів, його теж спочатку не допустили до показу в СРСР.

Автори фільму не намагалися зобразити причини Чорнобильської катастрофи. У кіно переважає хроніка подій вже після аварії, життя людей, які постраждали, кадри з солдатами, яких відправили на місце події.

"Дзвін Чорнобиля" занесений в Книгу рекордів Гіннеса як фільм, який був показаний у всіх країнах світу, де є телебачення.

"Дзвін Чорнобиля" занесли в Книгу рекордів Гіннеса: відео

Дивіться також Прип'ять – жива: як зараз виглядає місто-символ Чорнобильської катастрофи

Розпад (1990)

Одним з перших художніх фільмів про аварію на ЧАЕС став "Розпад". У ньому головний герой 25 квітня вирішує приїхати до Києва, щоб зустрітися з друзями, які працюють в Прип'яті, і дружиною, з якою у нього складні стосунки через зраду. Але вибух вносить кардинальні зміни в життя.

Події фільму відбуваються на тлі реконструйованих режисером подій часів аварії на ЧАЕС: евакуація населення, першотравнева демонстрація.

У 1990 році фільм отримав нагороду Венеціанського кінофестивалю.

Перший художній фільм про Чорнобиль – "Розпад": дивіться трейлер

Чорнобиль: останнє попередження (1991)

У 1991 році в США на екрани вийшла стрічка, яка є екранізацією книги і розповідає про міжнародну команду медиків, які намагаються врятувати життя постраждалих ліквідаторів. Головний персонаж – доктор Роберт Гейл, який очолював міжнародну медичну команду. Саме він опублікував перший звіт про свій досвід під тією ж назвою в 1988 році разом з Томасом Хаусер.

Також сюжет фільму переплітається з розповіддю кочегара на АЕС, його вагітної дружини, чиновників і американців, які побували в Чорнобилі.


"Чорнобиль: останнє попередження" / Кадр з фільму

Читайте також Як відновилася природа в Чорнобилі: вражаючі факти

Серце Чорнобиля (2003)

Документальна стрічка "Серце Чорнобиля" розповідає про дітей в Україні та Білорусі, які постраждали від радіації. Режисер фільму Меріен Делело разом із засновником міжнародного фонду допомоги чорнобильським дітям, ірландкою Аді Роше, подорожують двома країнами, щоб показати, що навіть через роки наслідки аварії досі відчутні. Як приклад наводиться факт про те, що після аварії значно зросла кількість випадків раку щитовидної залози серед підлітків.

У 2004 році фільм отримав "Оскар" в номінації "Найкращий короткометражний документальний фільм".

"Серце Чорнобиля": дивіться трейлер оскароносного фільма

Аврора (2006)

До 20-их роковин Чорнобильської катастрофи на великий екран вийшла чимала кількість фільмів. Знімали їх і українці. Один з найвідоміших – "Аврора" Оксани Байрак. Він розповідає історію дівчинки-сироти Аврори з Прип'яті, чиїм єдиним другом є працівник ЧАЕС. Однак її плани про кар'єру балерини руйнує Чорнобильська катастрофа і велика доза радіації, яку отримує дівчинка, коли намагається врятувати свого друга. Після цього її доставляють на лікування в США, де вона зустрічається зі своїм кумиром Миколою Астаховим, зіркою балету, який переживає глибоку творчу кризу. Зустріч з вмираючою дівчинкою, яка мріє стати балериною, допомагає Миколі Астахову змінити своє життя.

Одну з ролей у фільмі зіграв американський актор Ерік Робертс.


"Аврора" Оксани Байрак / Кадр з фільму

Битва за Чорнобиль (2006)

Одним з найбільших документальних фільмів про аварію на ЧАЕС вважається "Битва за Чорнобиль" каналу Discovery. У ньому авторам вдалося поспілкуватися з чималою кількістю людей, які були причетні до ліквідації наслідків катастрофи, в тому числі і президентом СРСР Михайлом Горбачовим.

У фільмі озвучуються факти про те, як ліквідатори намагалися не допустити ще одного вибуху, про радіацію, яку отримали мешканці Прип'яті та навколишніх сіл, і про те, як радянська влада намагалася всіляко замовчувати як факт катастрофи, так і його жахливі наслідки.

Фільм про Чорнобиль від каналу Discovery: дивіться відео

До теми З популярного китайського сайту зник серіал "Чорнобиль": як це пов’язано з коронавірусом

Двері (2008)

Ще одним фільмом, який міг принести його авторам нагороду "Оскар", стала короткометражка "Двері" ірландського виробництва.

В основу сюжету лягла документальна повість білоруського письменника Миколи Калугіна "Чорнобильська молитва". Фільм розповідає про сім'ю, яку виселили після аварії на ЧАЕС. Однак після цього в родині помирає молодша дочка. І батько повертається в покинуте місто для того, щоб забрати двері з власного будинку. Адже, за традицією, саме на дверях з дому слід поховати дочку.

У 2010 році фільм був номінований на премію "Оскар" в категорії "Найкращий короткометражний ігровий фільм".

Ірландський фільм про Чорнобиль номінований на "Оскар": відео

Земля забуття (2011)

Коли один щасливий суботній день назавжди змінив життя багатьох людей. Так коротко можна описати фільм "Земля забуття" Мішель Боганім. У ньому розповідається, як в цей день одружуються Аня і Петро, ​​як інженер електростанції Олексій разом з сином Валерієм вирішили посадити дерево, а лісничий Микола робить свій щоденний обхід лісу навколо станції. Але все змінюється в одну мить. І щаслива наречена стає вдовою в день весілля, а син залишається без батька. А через 10 років Аня, яку зіграла українка Ольга Куриленко, працює гідом для туристів в забрудненій "чорнобильській зоні", Валерій шукає батька, а Микола доглядає за зараженим садом.

"Принижена земля" (ще одна назва фільму) – це спільний французько-німецько-польсько-український продукт. Автором музики до фільму став видатний польський композитор і джазовий піаніст Лешек Моздзер.

В "Землі забуття" знялася Ольга Куриленко: дивіться трейлер

Чорнобиль 3828 (2011)

Цифри в назві цього українського документального фільму Сергія Заболотного не випадкові. Це 3828 ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що були залучені до очищення небезпечної зони покрівель станції – зони "М".

Фільм побудований як спогади розвідника-дозиметриста Валерія Стародумова про події 25-річної давності, про вересневі дні 1986 року, коли людям довелося жертвувати особистим життям заради порятунку світу від екологічної катастрофи.

У фільмі широко використана хроніка, унікальні зйомки подій, про які йде мова.

"Чорнобиль 3828" – фільм із символічною назвою: дивіться відео

Читайте також: Міста-привиди: чим приваблює туристів Чорнобильська зона відчуження

Голоси Чорнобиля (2016)

У 2015 році лауреатом Нобелівської премії з літератури стала Світлана Алексієвич. Одна з її книг присвячена темі катастрофи – "Чорнобильська молитва". Це роман на основі розлогих інтерв'ю з очевидцями і потерпілими від Чорнобильської трагедії: ліквідаторами та їх близькими, вимушеними переселенцями з уражених радіацією регіонів. У 2016 році на кінофестивалі в Трієсті відбулася світова прем'єра фільму "Голоси Чорнобиля" Пола Крачтена, знятого по цій книзі.

Фільм був висунутий на премію "Оскар" за ннайкращий фільм іноземною мовою.

Фільм про Чорнобиль за мотивами книги Алексієвич: дивіться трейлер

Люксембург (2017)

Цей фільм режисер Мирослав Слабошпицький планував зняти ще на початку 2000-их, однак через постійні суперечки з українськими чиновниками від кіно, відкладав початок роботи над ним. Фільм розповідає про людей, які живуть і працюють в Чорнобильській зоні відчуження в умовах ядерної зими.

До уваги не бралися численні фільми, де Чорнобиль стає місцем зйомки, але до самої катастрофи має мало відносини. Адже навіть популярні "Трансформери 3" і "Міцний горішок 5" теж мають "чорнобильську зловісну тематику". Та й подорожі в "покинуте місто" неодноразово ставали основою для численних фільмів жахів.


Фільм "Люксембург" / Офіційний постер

"Арка" (2018)

Короткометражний фільм розповідає 30-річну історію Чорнобильської катастрофи. Автори кінострічки показали події з перших хвилин після аварії до моменту, коли нове укриття зайняло своє проектне положення. І зробили це мовою музики! Єдині слова, які можна почути у фільмі "Арка" – це звернення Михайла Горбачова.

Фільм "Арка" про Чорнобильську катастрофу: дивіться відео

Серіал "Чорнобиль" (2019)

Але найгеніальнішою екранізацією історії Чорнобильської катастрофи визнали серіал "Чорнобиль". Проект HBO став найбільш рейтинговою в історії міні-стрічкою і отримав "Золотий глобус"! Автори серіалу показали масштаби катастрофи та історії людей, які боролися з її наслідками.

Серіал "Чорнобиль": дивіться трейлер