Дитинство і сім'я

Габріель Бонер Шанель народилася 19 серпня 1883 року в сім'ї ринкового продавця і дочки сільського тесляра в маленькому, проте дуже затишному місті Сюмор, що у Франції. У неї було двоє сестер, старша та молодша, і троє менших братів.

Читайте також: Be in trend: словничок fashion-термінів

Коли Габріель було 11 років, їхня мама померла від астми, виснаження і холоду. А батько, у якого не було ні грошей, ні бажання утримувати дітей, відправив її разом з молодшою сестрою Джулією в притулок при монастирі в Обазіні. Доля молодших братів була дещо іншою, батько залишив їх на виховання тіткам.

Дитячі роки Габріель Шанель пройшли в притулку, біля монахинь і глузливих однолітків. Однак саме в монастирі черниці навчили дівчину шити і, коли прийшов час покидати його, навички швачки стали їй у пригоді.


1920-ті роки

Юні роки, початок кар'єри і перше кохання

Молода Габріель одразу відправилася в Париж, де влаштувалася працювати швачкою в ательє. Ночами дівчина підробляла, співаючи в кабаре. Тоді Габріель мріяла стати артисткою театру. У барі вона завжди виконувала одну і ту ж пісню "Ko Ko Ri Ko", через яку дівчині присвоїли ім'я Коко.


1920-ті роки

Її знайомий Етьєн Бальсан, якому Габріель приглянулася під час виступу в кабаре, познайомив її з Артуром Кейпелом (друзі називали його Боєм). Між чоловіками була справжня боротьба за серце Шанель. Одного разу Етьєн запросив Коко і Боя на кінні перегони. На світському заході були присутні майже всі впливові люди Франції. Для такої події Габріель вирішила одягнути чорні класичні штани, що було неприпустимо для жінки 1920-х років, і маленький капелюшок, який змоделювала сама. До слова, в ті часи жінки носили великі крислаті капелюхи.

За свою модну витівку Коко отримала чимало критики від провідних модельєрів Франції. Однак жінки, які були присутні на перегонах, оцінили стиль Шанель і після її революційної появи на людях вона отримала немало запитів на пошиття таких самих головних уборів.

У 1910 році, з допомогою Боя Кейпела, Габріель відкрила магазин з капелюшками в центрі Парижа. Шанель поселилася в готелі Ritz, що був розташований напроти, в якому вона прожила більшу частину свого життя.

Бой Кейпел став для неї основним орієнтиром і єдиною мотивацією в житті. Однак, попри відносини з Коко, хлопець був змушений одружитися з іншою дівчиною. Але навіть після весілля його романтичні стосунки з Шанель продовжувалися.

У грудні 1919 року Бой Кейпел розбився в автокатастрофі. Після цього Габріель поглинула довічна журба. Аби носити за коханим траур, Шанель створила маленьке чорне плаття, яке стало символом безмежної любові і глибокої скорботи за ним. Тепер така сукня є у гардеробі кожної дівчини.

Кар'єра і успіх

Після успіху першого магазину Коко Шанель вирішила відкрити другий бутик у Довілі. Її було не зупинити. Вона дала волю своїм фантазіям і почала створювати вбрання, які змінили моду раз і назавжди.

У неї одягалися дружини заможних чоловіків, аристократки зі знатних сімей і найвпливовіші жінки Франції. Коко відрізнялася від місцевих модельєрів стриманим стилем, який при цьому не втрачав розкішності. Шанель завжди повторювала своїм покупцям, які хотіли виокремитися шляхом зухвалості в одязі, одну фразу: "Забрати завжди краще, ніж додати". Вона називала свій стиль "зручною елегантністю".

До 1919 року у неї були клієнти по всьому світу. Через деякий час Шанель створила легендарний ланцюжок з перлин та інші декоративні прикраси, які могли б придбати жінки з різних верств суспільства. З 1921-го року Коко переконливо відстоювала позицію щодо виготовлення недорогих аксесуарів зі штучних каменів. Вона називала такі прикраси "фантазійною біжутерією". Впізнаваність її стилю полягала у створенні прикрас з використанням масивних каменів. Вона робила акцент на пропорціях і яскравій декоративності.


1936 рік

1921 рік виявився дуже продуктивним для Коко. Саме тоді на світ з'явилися легендарні парфуми Chanel №5. Однак вигадала їх не сама Габріель, як зазвичай стверджують, а парфумер Ернест Бо. Шанель хотіла створити для себе свій аромат і звернулася до нього за допомогою, пояснивши йому, які нотки вона хоче відчувати. Він запропонував їх декілька експериментальних ароматів у маленьких пробірках. Серед них їй найбільше сподобався аромат під номером 5. Вона обрала його спеціально для себе і назвала його Chanel №5. А вже пізніше вирішила продавати його у своєму бутику.

Через два роки Шанель ввела в моду натуральну засмагу, що зовсім не входило в її плани.

Як це трапилося? Шанель відправилася в круїз лайнером, на якому красиво засмагла. Після цього вона з'явилася на світській вечірці в Каннах і ефект шоколадної шкіри одразу підхопили всі заможні жінки.

До 50 років Коко Шанель стала багатою і знаменитою. Однак Друга Світова війна змусила її закрити бутик через затяжну кризу. Людей хвилювало питання миру, а не останні тенденції моди. Через неспокійний час у Франції Шанель переїхала жити у Швейцарію. Там вона провела понад 10 років.

Повернувшись на Батьківщину, Габріель помітила, що її місце у світі моди зайняли інші популярні дизайнери. Dior користувався шаленою популярністю і всі близькі Шанель переконували її, що після його появи у fashion-індустрії у неї немає жодних шансів.

Однак наполеглива Шанель з цим твердженням категорично не погодилася. І помалу почала відтворювати свою легендарну історію. Перший її показ з тріском провалився, але кожен наступний ставав усе кращим і кращим. Тоді Шанель сказала фразу, яка користується популярністю до сьогодні: "Якщо створену сьогодні модель ви не побачите на вулиці завтра – гріш їй ціна. Якщо побачите багато разів – вона безцінна". Так, її вбрання випускаються прет-а-порте навіть через 48 років після її смерті.


1969 рік

Особисте життя

Все своє життя Коко Шанель прожила незаміжньою і певною мірою самотньою. Як вже згадувалось вище, першим і єдиним її коханням був Бой Кейпел, який одружився з іншою і загинув у молодому віці. Після цього у Шанель було багато короткотривалих романів, однак ще одного справжнього і глибокого почуття вона так і не зазнала у своєму житті.

Їй приписували романи з російським емігрантом-композитором, князем Дмитром Романовим і навіть з герцогом Вестміністерським, який кликав її заміж. До слова, на його пропозицію Шанель відповіла йому таку фразу: "Герцогів і герцогинь у світі багато, а Коко Шанель – одна".

Також Габріель була у стосунках з нацистським офіцером на ім'я Ганс Гюнтер фон Дінклаге. Як виявилось пізніше, чоловік не був чистим перед законом і через його махінації Шанель потрапила у в'язницю. Коли працівники правоохоронних органів зрозуміли, що вона стала жертвою його шпигунських ігор, то одразу відпустили її.


Коко Шанель і герцог Вестміністерський, 1924 рік

У неї було багато романів, однак жоден з них не подарував їй справжнього щастя. Після смерті Боя пріоритетом у її житті стала робота, в яку вона вкладала весь час і душу.


Коко Шанель і Бой (Артур Кейпел)

Смерть

Габріель Коко Шанель померла тихою смертю 10 січня 1971 року у своєму номері у готелі Ritz від сердечного приступу у віці 88 років. Легендарну кутюр'є похоронили на цвинтарі Буа-де-Во, що у Швейцарії. Коко Шанель пішла, але її стиль залишився.

Історія модного Дому Chanel після смерті Коко

У 1971 році, після смерті Коко Шанель, вакансія генерального директора і креативного дизайнера Дому Chanel стала вакантною. У 1983 році її зайняв німецький і французький модельєр Карл Лагерфельд, який обіймав цю посаду до цього року. Але 18 лютого дизайнер відійшов у вічність після боротьби з раком підшлункової залози. Відтак, новим креативним директором Будинку моди стала близька подруга і помічниця Лагерфельда – Віржині Віар.

Фото: з книги "Історія, розказана нею самою", 24 канал