Кропивницький – місто на березі річки Інгул, промисловий та культурний осередок у центрі України. Місто з’явилося в середині 18 століття, свій розквіт пережило на початку 20 століття. Пов’язано це з розвитком промисловості. Але не спішіть думати, що тут немає культурного відпочинку! З розвитком промисловості розквітло й культурне життя міста. Отже, детальніше – заради чого сюди варто їхати?
Читайте також: Драма Кропивницького. Ще один погляд на декомунізацію в Україні
Перший професійний український театр
Не так давно Верховна Рада перейменувала Кіровоград на Кропивницький. В честь засновника першого в Україні професійного театру Марка Кропивницького. Саме тут, а не в столиці!
Гріх, будучи у Кропивницькому, не піти на Театральну площу, де й стоїть будівля Музично-драматичного театру. Саме тут творили Іван Карпенко-Карий, Марія Заньковецька, Микола Садовський! Саме тут виступали Микола Лисенко, Ференц Ліст.
Кропивницький називають "українськими Афінами"
Окрім будівлі театру, тут можна оглянути пам’ятник власне Марку Кропивницькому та пам'ятник-фонтан "Наталка-Полтавка".
Палацова вулиця
Площа Театральна виходить на вулицю Палацову – серце старої частини міста. Чимало будинків на цій вулиці збудовані у 18-19 столітті. Проходячись нею, ніби переносишся в інше століття.
Колишня будівля Петроградського міжнародного банку
Читайте також: "Розумна" система освітлення вулиць з’явилася в Кропивницькому
Невеличкі, на 2-3 поверхи будиночки, з прекрасною ліпниною та в чудовому стані не залишать байдужими нікого! Особливу увагу радимо звернути на особняк в неокласичному стилі на розі з вулицею Декабристів. Раніше тут був банк. Вартий уваги й корпус педагогічного університету на Палацовій. У 19 столітті тут теж був банк. Оцініть також будівлю, в якій зараз працюють співробітники СБУ.
Кропивницький релігійний
Грецька церква
Як і в більшості українських міст, в Кропивницькому є храми, які варті уваги як віруючих, так і просто поціновувачів архітектурної краси. У Кропивницькому радимо відвідати Грецьку церкву Володимирської ікони Божої матері. Цей небесно-блакитний храм – пам'ятник архітектури, зведений 1812 року! Якщо бути точнішим, то це цілий храмовий комплекс із собором Різдва Пресвятої Богородиці.
У старовинних метричних книжках храму можна дізнатися про мешканців Кропивницького
Окрім архітектурної краси, комплекс цінний тим, що тут зберігаються ікони 18-го століття, старовинні метричні книги. До речі, є записи 1792 року.
Церкву збудували грецькі купці. Що цікаво, навіть за часів СРСР храм не закрили! Він був єдиною діючою церквою у всьому місті.
Благовіщенський собор
Продовжуючи паломницьку екскурсію, радимо заглянути в білосніжний Благовіщенський собор. Сучасна церква в бароковому стилі ідеально вписується в архітектурний комплекс міста. Місцеві називають собор храмом-писанкою.
Хоча собор сучасний, він вписується в архітектурний комплекс
До речі, зовсім поруч можна оглянути пам'ятник Ангелу-хранителю України. Монумент встановлений не так давно – у 2004 році на честь 2000-річчя Різдва Христового і 250-річчя міста.
Синагога
Також радимо оглянути головну синагогу Кропивницького. Це прекрасна будівля з цегли в мавританському стилі, розташована в центрі міста. Збудована у 19-му столітті, за радянських часів, звісно ж, не працювала. Але зараз діє як синагога. Тут же можна оглянути експозицію музею "Євреї Єлисаветграда".
Музей та синагога виконані в одному стилі
Зовсім поруч у тій же стилістиці, що й синагога, стоїть будинок лікаря Мейтуса. Раніше він з родиною жив на другому поверсі, перший слугував як приватна клініка. Але роки йдуть і все змінюється, зараз в будинку Музей музичної культури.
Пам’ятники Кропивницького
Ну і яка ж екскурсія містом без пам’ятників? Радимо оглянути пам'ятник першому трамваю. Перший трамвай тут запустили у 1897 році. Зараз цей вид транспорту у Кропивницькому відійшов у минуле, але назавжди залишиться частинкою історії міста.
Пам'ятник першому трамваю Кропивницького шукайте на вулиці Палацовій
Хочете цікаве фото з міста? Тоді вам до пам’ятника родоначальнику і меценату, який керував містом у 19-му столітті, Олександру Пашутіну. Він стоїть біля стільця, на який можна сісти для фотографії.
Пам'ятник Пашутіну під будівлею міськради
Також варто оглянути пам’ятник Студентству усіх часів. Сучасний, легкий пам’ятник так і манить до себе!
Пам’ятник Студентству усіх часів на площі перед технічним університетом
Земляна фортеця
Любите ексклюзив? Тоді пропонуємо вам єдину в Європі земляну фортецю, яка збереглася до сьогодні!
У Кропивницькому на вас чекають оборонні земляні вали – залишки фортеці, яка дала початок місту. Фортецю Святої Єлисавети побудували в 1754 році. Свого часу вали гідно витримали оборону від кримсько-турецьких військ. Тепер у фортеці меморіальний комплекс.
На в'їзді у фортецю встановлені чавунні гармати
На околицях місцеві люблять відпочивати, милуючись навколишньою красою.
Музеї міста
Якщо ж любите пройтися музеями, тоді обов’язково загляньте до краєзнавчого музею. По-перше, він один із найстаріших в Україні. По-друге, він розташований в будинку, який колись належав купцю Барському. Прекрасна будівля є пам’ятником архітектури.
Стиль будівлі: модерн з бароковими елементами
Не залишить байдужим також художній музей. Він облаштований у старовинному будинку купця Шполянського. Приємно здивує й сама виставка.
Тут знайдете картини з з Ермітажу, Третьяковської галереї та інших відомих фондів
Прогулянка набережною
На останок пропонуємо романтичну прогулянку набережною річки Інгул. З одного боку можна оглядати панораму старої частини міста, з іншого – сучасну забудову. Широке плесо води, лавочки, невеличкі скверики, гарненькі мости: що ще треба для приємної осінньої прогулянки?
Архітектуру цього місця порівнюють із Парижем
Вітаємо жителів Кропивницького з Днем міста!