Пропала грамота

Режисер: Борис Івченко
Рік: 1972
Країна: УРСР
Жанр: Комедія

Якщо ви навіть бачили фільм "Пропала грамота" разів сто, подивитися його ще раз не завадить нікому! Неймовірний гумор в історії про дорогу двох козаків Андрія та Василя в Петербург і назад, в рідну Диканьку, не залишить байдужим нікого.

Читайте також: Пробирає до сліз: до Дня захисника у мережі з'явилася серія потужних відео про військових

Фільм є екранізацією повісті Гоголя. Режисер – Борис Івченко. І хай не лякає вас далекий 1972 рік виходу стрічки, гумор досі актуальний, акторська гра заворожує.

Козаки йдуть

Режисер: Сергій Омельчук
Рік: 1991
Країна: Україна
Жанр: Пригодницький

Фільм-ровесник незалежної України. Сюжет розгортається у Київській Русі 15-го століття. Зникає весь порох і козаки збираються разом, щоб розшукати один з обозів, який везе порох на Січ.

Мамай

Режисер: Олесь Санін
Рік: 2003 рік
Країна: Україна
Жанр: арт-хаус, історичний

Відносно новий фільм та ще й арт-хаузний. Врахуйте, що фільм не для широкого загалу. Тут не буде спецефектів, яскравої картинки та гумору. Фільм варто сприймати як особливий вид мистецтва.

Читайте також: Найцікавіші факти про День Захисника України: красномовна інфографіка

Сюжет на основі давнього українського і кримсько-татарського фольклору. Така собі українська версія Ромео і Джульєти. Козак-утікач закохується в татарську жінку. А вона рятує його від смерті. Фільм має нагороду за найкращу операторську роботу, до речі.

Дума про Тараса Бульбу

Режисер: Петро Пінчук і Євген Березяк
Рік: 2009 рік
Країна: Україна
Жанр: історичний, драма

Спочатку ми хотіли запропонувати тобі скандальний "Тарас Бульба" з Богданом Ступкою. Фільм вражає реквізитом, сценами та акторською грою. Але у 2014 році Державне агентство України з питань кіно відмовило фільму у прокатному посвідченні за "викривлення історичних подій, фальсифікацію та дискредитацію української національної ідеї та загальну антиукраїнську спрямованість".

Тож пропонуємо іншу, українську екранізацію: фільм "Дума про Тараса Бульбу". Це, до речі, перша екранізація знакового твору Гоголя. Кіно допоможе відчути колорит епохи, ментальність козаків, їхнє світосприйняття. Додаткової уваги варті пісенні тексти Леоніда Томи у виконанні гурту "Брати Карамазови".

Козаки

Режисер: Володимир Дахно
Рік: 1967 (перша серія) – 1995 рік
Країна: УРСР, Україна
Жанр: мультфільм

Короткометражні мультфільми (до 20 хвилин) про пригоди трьох козаків з першої серії стали дуже популярними. Запорізькі козаки Бурмило, Коротун і Силач (за сценарієм, мають імена Грай, Око і Тур) потрапляють у фантастичні пригоди, перескакуючи різні епохи. Окремі серії неодноразово отримували нагороди.

У 2016 році вийшла ціла серія мультиків "Козаки Футбол".

Пройдіть тест: Що ви знаєте про українських захисників?