День журналіста в Україні: як з'явилось це свято та хто його встановив
День журналіста – це свято, яке присвячене працівникам медійної сфери. Цим днем вшановується роль журналістики у суспільстві та її вплив на формування свідомості та громадян. В Україні є своя цікава історія цього свята.
День журналіста ввели з метою підкреслити значущість свободи слова, незалежності ЗМІ та важливості професійних стандартів. Свято відзначають працівники різних засобів масової інформації – газет, радіо, телебачення, журналів, а також онлайн-медіа. 24 Канал розповість історію встановлення Дня журналіста в Україні.
Дивіться також День Святого Духа в Україні: головні заборони цього свята
Історія Дня журналіста в Україні
Дату свята обрали 6 червня, адже саме у цей день 1992 року Спілку журналістів України прийняли до Міжнародної федерації журналістів.
День журналіста встановили в Україні у 1994 році. Тодішній президент України Леонід Кравчук видав указ, щоб підтримати ідею делегатів I Всеукраїнського з'їзду редакторів газет і журналів.
Є й інші не менш важливі свята, пов'язані з журналістикою. Наприклад, День військового журналіста України (16 лютого), День пам'яті українських журналістів (16 вересня, присвячений до зникнення Георгія Гонгадзе), Всесвітній день свободи преси (3 травня).
Варто зазначити, що в умовах повномасштабного вторгнення Росії в Україну, тисячі журналістів щодня ризикують своїм життям, щоб зібрати необхідну інформацію. Нерідко виконання професійних обов'язків закінчується трагічно, тому журналістику вважають однією з найнебезпечніших професій у світі.
За даними Комітету захисту журналістів, протягом 2022 року в різних країнах світу загинуло принаймні 67 працівників засобів масової інформації. Частина смертей пов'язана із висвітленням війни Росії проти України. Зокрема, щонайменше 15 журналістів вбили від початку повномасштабного вторгнення РФ, 13 з яких – виконували свої професійні обов'язки.