День вишиванки припадає щороку на третій четвер місяця, цьогоріч це 20 травня. Редакція Lifestyle 24 зібрала для вас вишиванки з усіх регіонів країни та розкаже вам про їхні особливості та колорит.

Читайте також День вишиванки: красиві картинки-привітання

Історія вишиванки

У давнину українці виражали себе завдяки вишитим на чоловічій або жіночій сорочці візерункам. Носили повсякденні та святкові сорочки. Вишиванки з новою хвилею ожили серед українців. У кожному регіоні країни жила певна етнічна група, яка мала притаманні своїй місцевості візерунки та традиції.

Українські вишиванки: історія та особливості
Українські вишиванки: історія та особливості

Історія вишивки на території сучасної Україні бере початок ще до нашої ери. Про неї згадував Геродот та чимало мандрівників. Люди протягом століть створювали та удосконалювали різні техніки вишиття. Кожен орнамент на сорочці був не просто так, а мав особливе місце, значення та магію, оскільки українці вірили, що той чи інший візерунок несе певну захисну силу від біди та нечистої сили. За вишиванкою можна було визначити статус та походження власника.

Пройдіть тест З якого регіону вишиванка?

Сакральне значення вишиванки

З давніх-давен люди вірили та знали, що вишита сорочка наділена особливою енергією та силою, вона навіть здатна творити дива. В Україні є традиція – дарувати новонародженим дітям крижму, яка є символом сорочки. У сорочці закладено 40 енергій, які за давніми віруваннями, надавали людині повну опіку з небес.

Тому зараз багато українців вважають вишиту сорочку певним оберегом. Недарма людей, які вбереглися від якихось злощасних подій, називають народженими у сорочці. За цим криється неабиякий глибокий зміст.

Вважається, що вишита сорочка захищає свого господаря від негативного впливу недоброзичливих людей. Щоб правильно закодувати сорочку позитивною енергією, вишивальниця під час вишивання має бути в гарному, піднесеному настрою та з чистими та світлими помислами.

Наші бабусі, перш ніж вручити вишиту сорочку своїм дітям чи внукам давали їй відлежатися. Таким чином, енергетичне поле виробу мало згармонізуватися з енергією людини, яка буде носити цю вишиванку.

Вишиванки різних регіонів

Вінницька область

На Вінничині не обмежувались у кольоровій гамі. Та на кожній сорочці можна зустріти колір, який веде – переважаючий у візерунках. Тут майстерно поєднували ледь не всі техніки виконання та стилі відображення елементів: низь, хрестик, вишивка розписом, настилання, вирізування; різноманітні види мережок. Контурними швами обрамляли та з'єднували окремі орнаменти композиції.


На Вінничині у вишиванках не обмежували кольорову гаму

Волинська область

Сорочкам притаманні чіткі, геометричні візерунки, а простота виконаної композиції додає вишиванкам вишуканості. На біло-сірому полотні вишивають червоною ниткою. Рослинним мотивам надають перевагу на півдні області.

Волинським вишиванкам притаманні геометричні мотиви
Волинським вишиванкам притаманні геометричні мотиви

Дніпропетровська область

Манжети рукавів сорочок та виріз горловини вишивали кольоровими нитками та чорним плисом. У чоловічій вишитій сорочці домінували червоний та чорний кольори.

Вишиванки Дніпропетровщини
Вишиванки Дніпропетровщини

Донецька область

Тут теж полюбляли поєднання червоно-чорного кольору. Оздоблювали вишиванки мережкою та вирізуванням.

У Донецький області вишиванку оздоблювали мережкою
У Донецький області вишиванку оздоблювали мережкою

Житомирська область

Дрібний хрестик та "занизування" — так вишивають на Житомирщині. Червоний з чорним або синім кольором повністю вкривають рукав сорочки. Найпоширенішим мотивом є розетка та ритмічний повтор простого візерунка – ламаних ліній, восьмикутних зірок, ромбів та іншого.

Вишиванки Житомирщини: дрібний хрестик і ритмічний повтор візерунка
Вишиванки Житомирщини: дрібний хрестик і ритмічний повтор візерунка

Закарпатська область

Тут народ не обмежував себе у виборі кольорів, та найпоширенішими все ж були червона та чорна барви. А вишивали зигзагоподібної форми так звані "каракулі", або ж кривулі. Сорочку цього регіону можна зустріти як вишиту лише білими нитками, так і багатоколірну.


"Каракулі" на закарпатських вишиванках

Читайте також Про що говорить вишиванка: орнаменти та їхні значення в інфографіці

Вишиванкам Закарпаття притаманна різнобарвність

Запорізька область

Сорочку виконували у червоно-чорних тонах, з домінантою червоного. Візерунки були прості — великі та геометричні. Зазвичай на вишиванках красувались рослинні мотиви — квіти, калина та інше.

Івано-Франківська область

Вишивка цього регіону вважається найбагатшою в оздобленні та виконанні. Кольорову гаму застосовують різну, так як і орнаменти.


Найбагатші вишиванки – на Івано-Франківщині

Київська область

На Київщині вишивали геометричні візерунки рослин у білих, коралово-червоних або ж чорних барвах. Перевагу надавали білому з вкрапленнями зеленого та червоного. На вишиванках красувались хміль, стилізовані грона винограду, ромби та інше. Для вишивки певний період використовували і сині кручені бавовняні нитки "заполоч". Та з часом їх замінили чорними, оскільки сині швидко линяли.

Особливості київських вишиванок
Особливості київських вишиванок

Кіровоградська область

Вишиванка Кіровоградщини має дуже реалістичні орнаменти: якщо вишивали гроно винограду, то був присутній навіть блиск виноградин та тонесенькі вусики. Червоний та чорний кольори полюбляли і тут.

Реалістична вишиванка Кіровоградщини
Реалістична вишиванка Кіровоградщини

Луганська область

Сорочку, переважно полтавського типу, оздоблювали по нижньому краю плетеною "мережкою". Своєрідність вишивки закладена у багатоколірних орнаментах, виконаних дрібним хрестиком та півхрестиком, іноді грубою ниткою. Домінують геометричні та рослинно-геометричні візерунки. Тут сміливо поєднували червоний колір з блакитним.

Поєднання червоного з блакитним ви знайдете у вишиванках Луганщини
Поєднання червоного з блакитним ви знайдете у вишиванках Луганщини

Львівська область

У цьому регіоні люблять поєднувати одразу по кілька різних візерунків. На білому полотні розливаються геометричні орнаменти, які творять невимушений легкий вигляд одягу. Аби вишиті елементи виділялись та ставали об’ємними – між візерунками залишають чисте полотно.

На Львівщині на вишиванках поєднували кілька візерунків
На Львівщині на вишиванках поєднували кілька візерунків

Миколаївська область

Сорочки різного крою мали різноманітні горловини – з вузьким або широким коміром-стійкою, з викінченням стійки призбираною шлярочкою, з викладеним комірцем та інші. Своєрідність вишиванкам надавав чотирикутний виріз навколо шиї та рукави, який шили прямими з вільним викінченням, без зборок у зап'ясті. Барви – червона, чорна та іноді сіра, сіро-блакитна.

Миколаївські вишиванки – зі своєрідними горловинами
Миколаївські вишиванки – зі своєрідними горловинами

Одеська область

Традиційні одеські сорочки з пухликами шили з білої бавовняної тканини. Пухлик — це збирана тканина на рукаві трохи нижче плеча. Саме пухлик додає рукавам пишності та об'єму. Стоячий широкий комір густо збирали у дрібні "зморшки", які оторочували тоненьким рубчиком. Верхній край рукавів призбирували, а нижню вишивали геометрично-рослинним візерунком у техніці хрестика. Основними кольорами були переважно червоний, чорний, синій та жовтий. Вузенькою смужкою обробляли краї рукавів.

Одеська вишиванка з пухликами
Одеська вишиванка з пухликами

Полтавська область

Традиційна вишита сорочка на Полтавщині зазвичай була вишита білими нитками у техніці гладі. Дуже рідко вишивали сірими або ж червоними нитками. Візерунки обшивали чорними або ж кольоровими смугами.

Читайте також Як українська вишиванка підкорила світ: секрети від модного дизайнера

У Полтаві полюбляли вишивати гладдю
У Полтаві полюбляли вишивати гладдю

Рівненська область

На лляному білому полотні також основною була біла нитка візерунка. Сорочка майже не мала різноманітних доповнень та кольорових прикрас.

Рівненські вишиванки – чисто білі
Рівненські вишиванки – чисто білі

Сумська область

Сусідня з Полтавщиною Сумщина дуже перегукувались – тут теж вишивали білими нитками, обробляючи краї орнаментів чорним.

Незрівнянні сумські чорно-білі вишиванки
Незрівнянні сумські чорно-білі вишиванки

Тернопільська область

Виразний рельєфний візерунок – такими були вишиванки у Тернопільській області. Орнаменти вишивали бавовняними нитками згущеними стібками. Кольоровими бавовняними нитками обводили певні візерунки уздовж усього рукава сорочки. Особливо відомими є вишиванки з міста Борщів. Вони вирізняються густо вишитими рукавами, які зазвичай вишиті чорним кольором. Тут його пов’язують з чорними сторінками історії краю – на нього часто нападали турки та татари.


Тернопільські вишиванки чорними нитками

Харківська область

Багатобарвну сорочку цих регіонів вишивали товстою ниткою, завдяки чому орнамент набуває рельєфності. Особливістю вишиванок є поліхромні візерунки, виконані напівхрестиком або хрестиком. Конкретної гами кольорів чи притаманного лише цьому регіону візерунку годі й шукати.

Харківські вишиванки
Харківські вишиванки – неначе рельєфні

Херсонська область

Сорочки пишно вишивали рослинним орнаментом у червно-чорних тонах.

Червоно-чорні херсонські вишиванки
Червоно-чорні херсонські вишиванки

Хмельницька область

Грубою ниткою у техніці хрестика вишивали сорочки на Хмельниччині. Домінуючим кольором був чорний, і зовсім рідко його поєднували з вкрапленням червоного або вишневого.

На Хмельниччині у вишиванках домінував чорний колір
На Хмельниччині у вишиванках домінував чорний колір

Черкаська область

Геометричні та рослинні мотиви на вишиванках виконували червоною ниткою.


Геометричні мотиви на черкаських вишиванках

Чернівецька область

Вишиванка має пишно вишиті рукави з характерними косими смугами. Також використовували техніку гладі, дрібного хрестика та крученого шва. Орнаменти наносили переважно чорними та бордовими нитками, які добре виділялись на тлі барвистого вбрання. Дехто вишивав шовковими нитками. Для оздоблення брали бісер, срібні і золоті нитки, шовк, вовну та блискітки. Також тут вишивали особливо заквітчані сорочки.

Заквітчані вишиванки Чернівецької області
Заквітчані вишиванки з Чернівецької області

Чернігівська область

У регіоні полюбляли "побавитись" над гарною сорочкою, тож вишивали дуже дрібними стібками, що додавало вишиванці надзвичайного вигляду. Візерунок виконували білими нитками з кольоровими елементами, орнамент мав рослинний або ж абстрактний вигляд. Тут також традиційною є і вишиванка з бісером.

Вишиванка з Чернігівщини: багато дрібних елементів
Вишиванка з Чернігівщини: багато дрібних елементів

День вишиванки

Свято засноване на честь одного із найкрасивіших і найтаємничіших атрибутів української культури – вишиваної сорочки, щорічно святкується у третій четвер травня. День вишиванки гуртує усіх українців на врочистій ході, куди кожен має вдягнути свою найкращу вишиванку.

День вишиванки історія
День вишиванки в Україні завжди проводять колоритно

Це свято є неофіційним і не затверджене на державному рівні, а ініціювали його звичайні люди, українці, які глибоко поважають власні традиції. У 2006 році з ініціативою заснування Дня вишиванки виступила студентка Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Леся Воронюк.

Надихнув дівчину її одногрупник, який щодня відвідував університетські пари у вишиваній сорочці. Спочатку таку ідею підтримали кілька десятків студентів і деякі викладачі, однак така сміливість і любов до звичаїв свого народу швидко розлетілась цілою країною й навіть за кордоном.

Щиро вітаємо усіх українців з Днем вишиванки!