Переповнений зал на 400 місць. Жодного вільного місця. "Перша сотня" детально розповідає про події Революції Гідності та початок війни на Донбасі через історії людей, які стали їх активними учасниками і першими вийшли на боротьбу проти системи, а згодом – проти зовнішнього ворога.

Читайте також: Український фільм "Кіборги" показали у Конгресі США


Сотні людей прийшли на прем'єру документального фільму "Перша сотня"

Знімальна група працювала в самісінькому центрі подій – на Майдані під час Революції Гідності пліч-о-пліч з активістами "Першої сотні" та на Донбасі з першими добровольцями. Головні герої фільму – учасники історичних подій – постають перед глядачами без німба над головою. Автори їх не ідеалізували і на пряму не втручалися у події.

Це два постійні почуття, які борються. Незалежний погляд на події, відсторонений, і участь в цьому процесі. Напевно, це було найважче під час зйомок – вийти за рамки своєї громадянської позиції і бути незалежним спостерігачем,
– розповів після перегляду співавтор фільму Ярослав Пілунський.


Ярослав Пілунський – один із авторів фільму

Автори кінострічки розповіли, що одразу ж взяли курс на зйомку документального кіно.

Ідея була одразу зрозумілою. Ми просто почали занурюватися всередину подій. А яким буде фінал – ми не знали до самого кінця. Ми віддали життю право писати цей сценарій,
– каже Ярослав Пілунський.

Читайте також: Нацрада може забрати з "чорного списку" радянські фільми і поновити їх трансляцію

У фільмі немає прямих інтерв’ю, автори постійно спостерігають за героями осторонь. В свою чергу, учасники документального кіно дуже близько підпустили до себе знімальну групу. На камеру не фальшивили, бо просто її не помічали. Тепер зі сміхом пригадують події 2014-го.


Презентація документального фільму "Перша сотня"

"Спочатку вони казали, що все запікають і все, що не потрібно – виріжуть. А якщо серйозно, то я їх не помічав, тому що не до них було. Вистачало роботи. Вони там бігали… єдине, що доводилось кричати "Слава, стрибай звідти!"... Приїхали з бронежилетами і касками. Я сказав: "Хлопці, мені не до вас. Хочете знімати – знімайте, тільки не чіпайте мене". В машину посадили і поїхали. Головне, що там не забули", – тепер жартома згадує події літа 2014-го один з головних героїв фільму Андрій Янченко.


Головні герої фільму "Перша сотня"

Андрій Янченко та його дружина Євгенія – одні з центральних героїв документальної стрічки. Під час Революції Гідності чоловік був заступником сотника першої сотні Самооборони Майдану, згодом очолив 42 сотню "Львівська брама". А вже в квітні, після перемоги Євромайдану, почав створювати добровольчий батальйон "Київська Русь", який здебільшого складався з учасників революції.

Читайте також: "Я був в шоці": Жан Рено розповів, що думає про українські Карпати

Євгенія увесь час була поруч із чоловіком. На Майдані надавала постраждалим медичну допомогу, згодом поїхала на фронт як медик-волонтер. Їхня подружня історія – про війну, боротьбу, любов і нове життя, яке зародилося під простріляним небом Донбасу.


Головні герої фільму – Андрій Янченко та його дружина Євгенія

"Перша сотня" – це історія країни без зайвого пафосу і простими словами. Здебільшого, нецензурними. Тому фільм через велику кількість лайки можуть не допустити у всеукраїнський прокат. Ведуться переговори. А попереду у творчої команди міжнародні фестивалі. Зокрема, "Першу сотню" покажуть на Берлінале та на міжнародному фестивалі документального кіно в Амстердамі.

Читайте також: Рекордні збори: продюсер "Кіборгів" озвучив цифри

Стрічка добряче освіжає пам'ять. Через 4 роки з початку війни просто необхідно нагадати як перші добровольці їхали на фронт. З дорожніми сумками, без належної форми і підготовки. В кросівках і з пакетами "Мівіни" в рюкзаку. Але з непохитною вірою в добро і справедливість.

Проект "Перша сотня" став одним із переможців восьмого конкурсного відбору Держкіно. Держпідтримка фільму склала майже 2 мільйони гривень, становить 50% загальної вартості фільму.

Дивіться відео трейлеру документального фільму "Перша сотня":

Ювілейний 15-ий Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA триватиме у Києві до 30 березня. Покази відбуваються в кінотеатрах "Жовтень", "Україна" та в Креативному просторі IZONE. Ознайомитися з програмою можна на сайті фестивалю.