Ми вирішили розібратися, які ж тарифи існують, як обрати оптимальний варіант та ще й зекономити на перельоті.

На кожному маршруті авіаперевізники пропонують близько 10 різних тарифів, у кожного з них є свої правила використання, період і кількість місць в літаку. Переглядати доступні тарифи та порівняти ціни можна на сайті авіаперевізника.

Зазвичай, чим дорожче квиток, тим лояльнішими є правила застосування тарифу, тобто тим більше можливостей у пасажира. Квитки ж за мінімальними тарифами, на які ми всі звикли "полювати", передбачають мінімальний набір послуг і, як правило, неможливість повернути гроші, якщо поїздка зривається.

Основні критерії оцінки тарифу – це обмеження за строком перебування в точці прильоту, кількість місць багажу, можливість (або неможливість) повернення квитка (безкоштовно або зі штрафом) та внесення коректив у розклад маршруту (зміна дати вильоту, рейсу тощо).

Основні види тарифів:

– Тариф тільки з ручною поклажею дозволяє безкоштовно перевозити тільки ручну поклажу до 7 кілограм, перевезення зареєстрованого багажу у вартість не включено. Це один із найдешевших тарифів, тож повернення квитка або будь-які зміни у бронюванні передбачають штраф. Такий тариф зручно обирати, якщо ви летите практично без речей і впевнені у даті свого вильоту. Якщо повертатись ви плануєте із покупками, то у зворотному напрямку краще обрати тариф із багажем і оплатити перевезення багажу заздалегідь – зі знижкою до 50%.

Промо-тариф застосовують багато авіакомпаній, щоб заохочувати пасажирів купувати квитки заздалегідь – він дозволяє перевозити від 5 до 10 кілограм ручної поклажі (залежить від політики авіакомпанії, у деяких випадках буває і більше) і одне місце зареєстрованого багажу вагою від 20 до 30 кілограм. Власне, це і є основна відмінність від попереднього тарифу. Зміна ж у бронювання також передбачає штраф, а повернути такий квиток пасажир не може – він просто "згорає".

Економ-тариф дозволяє безкоштовно перевозити одне місце ручної поклажі і одне місце зареєстрованого багажу – політику щодо ваги та розмірів слід уточнювати у вашого перевізника. Головна відмінність цього тарифу від двох попередніх у тому, що квиток пасажир може повернути, але це передбачає штраф, за зміни у бронюванні – також.

Гнучкий економ дозволяє перевозити одне місце ручної поклажі та одне місце зареєстрованого багажу. Особливість цього тарифу – повернення квитка та зміни у бронюванні пасажир може здійснювати безкоштовно. Якщо ви не впевнені в даті вильоту чи повернення, цей тариф стане оптимальним варіантом. Адже краще купити дорожчий квиток, аніж згодом виплачувати штрафи, які можуть значно перевищувати різницю у вартості квитків.

Бізнес-тариф – для тих, хто цінує комфорт. Салон бізнес класу розміщується у носовій частині літака, у кожному ряду тільки два крісла, тож пасажири мають більше особистого простору. Бортове харчування та різноманітні напої включені у ціну – можна сказати, що діє система All inclusive. До того ж, тариф бізнес у більшості випадків дозволяє перевозити до 12 кілограм ручної поклажі і два місця багажу до 32 кілограм – фактично вдвічі більше багажу, аніж передбачено попередніми тарифами. Повернення квитка та зміни у бронюванні також здійснюється безкоштовно.

Ці приклади стосуються, передусім, так званих середньомагістральних рейсів, коли політ триває 2-4 години. Проте не варто забувати, що залежно від часу бронювання та завантаження рейсу деякі тарифи можуть бути відсутніми. Першими, як і слід очікувати, зникають найдешевші тарифи. Тому якщо хочете заощадити, купуйте квитки заздалегідь!

Який тариф обрати:

– Якщо пасажир планує відпустку чи бізнес-подорож, можна обрати найдешевший тариф, що є в наявності з максимальним строком перебування до 1 місяця і з урахуванням безкоштовного місця багажу. Також можна обрати найдешевший тариф "Тільки ручна поклажа" і додатково придбати місце зареєстрованого багажу (якщо зробити це не менше, ніж за 24 години до вильоту, можна отримати знижку у 50%).

– Якщо ви плануєте шопінг, то варто заздалегідь оплатити перевезення додаткових місць багажу. Ну, а якщо ви маєте змогу летіти бізнес класом, турбуватися про зайві кілограми взагалі не доведеться.

– Тариф із безкоштовним поверненням квитка та змінами у бронюванні ідеально підійде тому, хто не впевнений у власних планах і дати вильоту-прильоту можуть змінюватися.

– Для довготривалої подорожі бажано обирати тариф відповідно до максимального строку перебування та з більш гнучкими правилами використання тарифу.

У випадку якщо подорож запланована заздалегідь, вигідно обрати, наприклад, Smart-тарифи, які діють на більшості напрямків МАУ, зі знижкою 50%, 35% чи 25%:

– При купівлі квитка за 150 днів до вильоту знижка становить 50% від тарифу.

– При купівлі квитка за 120 днів до вильоту знижка становить 35% від тарифу.

– При купівлі квитка за 90 днів до вильоту знижка становить 25% від тарифу.

До речі, авіакомпанія вводить таку ж систему Smart-тарифів для пасажирів бізнес-класу.

Як тарифи працюють на практиці

Для прикладу розглянемо рейс Вінниця – Варшава, 22 – 24 липня.

Тариф "Тільки ручна поклажа" коштує 1727 гривень в обидві сторони, ручна поклажа – до 7 кілограм, багаж не включений. Додатково можна перевезти 1 місце багажу – доплата становить 25 євро або 30 доларів в одну сторону, за умови оплати перевезення мінімум за 24 години. Детальніше тут.

Квиток не підлягає поверненню, а у випадку внесення змін та неявка на рейс – застосовується штраф. Розмір штрафу можна переглянути при оформленні квитка. В нашому прикладі штраф становить 50 доларів.

Оскільки це найдешевша пропозиція, то квитки розкуповують значно швидше. На момент написання матеріалу, квитків до Варшави за тарифом "Тільки ручна поклажа" в продажі вже не було.

Тариф "Економ" цього ж рейсу коштує 2719 гривень в обидві сторони, ручна поклажа – до 7 кілограм, багаж – 1 місце до 23 кілограм. Повернення, внесення змін та неявка на рейс – застосовується штраф. Розмір штрафу становить також 50 доларів.

Тариф "Гнучкий Економ" коштує 6189 гривень в обидві сторони, ручна поклажа – до 7 кг, багаж – 1 місце до 23 кг. Повернення квитка та внесення змін у бронювання – безкоштовно.

Тариф "Бізнес" коштує 10 900 гривень та дозволяє перевести вдвічі більше багажу – 2 місця до 32 кг. А повернення чи внесення змін у бронювання здійснюється безкоштовно.

Отже, при виборі оптимального тарифу, окрім ціни, потрібно звертати увагу на те, чи плануєте ви перевозити багаж і чи маєте час на попередню оплату перевезення зі знижкою 50%, чи може виникнути необхідність зміни дати або часу вильоту, а також вірогідність повернення квитка.

Тепер ви знаєте, як правильно обрати тариф. Треба лише вирішити, який варіант є для вас найкращим. З нашими підказками зробити це вам буде значно легше. Гарних та яскравих подорожей!