Церковне новоліття 2022: значення та традиції свята
14 вересня (за старим стилем 1 вересня) християни відзначають початок індикту, по-іншому ще називається початок церковного року, або новоліттям. У церковний рік входять 12 найбільших християнських свят, які починаються з Різдва Пресвятої Богородиці й закінчуються Успінням Богородиці.
Новий рік завжди був особливим для слов'ян, тож і традиція святкувати церковне новоліття дійшла до нас ще з часів Київської русі. Зазвичай у день церковного новоліття віряни відвідують церкву і моляться про благословіння рідних та близьких, пише 24 канал.
Читайте також Найкращі привітання з днем народження: гарні картинки, вірші та проза
Що означає "індикт"
Слово "індикт" у перекладі з латинської означає "оголошення", або "межа". Індиктом у Римській імперії називали час сплати щорічного податку на армію. Найкращим періодом для цього був вересень, адже у цей час завершувався збір врожаю. Церковний індикт також сягає традиційних єврейських свят. Єврейський народ і зараз святкує Новий рік у вересні.
Церковне новоліття було встановлене під час Першого Вселенського собору у 3 столітті. Наші предки Церковний індикт святкували весело і з радістю: танцями, співами, багатими частуваннями. Люди дякували Богові за минулий рік: за врожай і добробут, а у церкві проводилося святкове богослужіння під особливою назвою "літопроведення".
Цікавим є те, що новий навчальний рік теж розпочинається у вересні. Це можна пояснити тим, що колись школи були лише при монастирях та церквах. Тож шкільний рік був теж підпорядкований церковному рокові.
Церковне новоліття в Україні 2022 / Фото з відкритих джерел
Що не можна робити на церковне новоліття
За народними традиціями у цей день:
- Не можна злитися та тримати образу у серці.
- Не можна сваритися та кричати на інших.
- Не можна підмітати чи пилососити підлогу і викидати залишки їжі.
- Не можна скаржитися через дрібниці.
- Не можна давати обіцянки.
- Не можна залишати на ніч увімкнене світло чи запалений вогонь.
- Не рекомендується відправлятися у далеку дорогу.