Один із найвідоміших китайських режисерів Чжан Їмоу зняв доволі голівудський фільм, змішавши в ньому китайський антураж та акторів, англійську мову і Мета Деймона. Таке собі made in China по-новому.
За сюжетом, європейські головорізи (Мет Деймон і Педро Паскаль), загартовані багатьма війнами, з метою наживи подорожують до Китаю, аби знайти і викрасти там надпотужну зброю – димний порох. На своєму шляху чоловіки зустрічають химерну істоту, яку одразу ж вбивають, залишивши собі лише загадкову лапу, окровавлену зеленою кров'ю.
Коли доля приводить європейців до Великої стіни, то стає відомо, що ці зелені чудовиська – зовсім не поодиноке явище для китайців, які готуються до масштабної атаки монстрів кожних 60 років. Тут і активуються геройські якості персонажа Мета Деймона – Вілліама. Чи то він закохується у одну із китайських командувачів, чи то нарешті знаходить зміст у своєму житті, але чоловік вперто вирішує, що "це єдина війна, в якій варто брати участь".
Не питайте, чому китайці щоразу чекають 60 років, поки ворог збере сили, і не атакують перші. Не питайте, чому свій руйнівний димний порох вони застосовують не одразу, очікуючи, поки вимре добра частина бійців. Зате ми бачимо гарну картинку: армія одягнута в красиві різнокольорові лати, в боях застосовується різноманітна зброя, командувачів хоронять масовим запусканням безлічі ліхтарів у небо, тощо. Очевидно, на красиву картинку творці і покладались, оскільки вловити мораль, драму чи щось на неї, схоже, у "Великій стіні" важко.
Ще один хороший момент у фільмі – жарти. Вони проскакують доволі рідко, але трохи оживлюють цю епічну та роздуту атмосферу приреченості стрічки. Зазвичай, між собою жартують саме двоє європейців.
Мету Деймону не дуже личить роль китайського героя-"Леголаса". Актор він хороший, але на думку одразу спадає багато його робіт, де Мет виглядав значно органічніше. У той же час його колега Педро Паскаль, відомий глядачу з серіалів "Гра Престолів" та "Нарко", добре вписався у свою другорядну роль. Китайська актриса Тіань Цінь вносить колорит у фільм. Її друга за значенням роль у "Великій стіні" ніби нагадує нам – "ви прийшли на китайське кіно". Її генерал Лінь — жінка вольова, смілива, принципова і дуже правильна. Лідер, з якого можна брати приклад. Щоправда, трохи штучний – надто вже вона ідеальна.
Іншопланетні монстри, як і у багатьох фільмах схожого жанру, формують рій, де думає і командує лише королева. Всі бездумні монстри виконують її накази і працюють на розмноження, підгодовуючи її трупами. Без наказу королеви чудовиська навіть лапкою не поворухнуть. Знищити королеву = знищити весь рій. Було б непогано, якби не доволі заїжджена ідея.
Фільм "Велика стіна" краще дивитись у кінотеатрі, бо найсильніша його сторона – візуальна. Це не найкраща робота ні Чжана Їмоу, ні Мета Деймона, але для одноразового перегляду – непоганий вибір. Рейтинг стрічки на IMDb – 6,3.
Також у кіно: "Правило бою": Роккі по-українськи