Поливаний понеділок 2023: цікава історія, звичаї та заборони цього дня
Одразу після Великодня віряни відзначають Поливаний понеділок. У 2023 році він припав на 17 квітня. Це свято має давню історію, наповнене українськими звичаями. Зокрема Поливаний понеділок здавна вважали особливим днем. Чому саме так – дізнавайтеся далі.
Одразу після Пасхи українці відзначають Поливаний понеділок. З давніх-давен люди вірили, що саме в цей день вода має цілющі властивості й здатна здійснювати дива. Про символічне значення цього свята, його звичаї – розповідаємо в матеріалі 24 Каналу.
До теми Нехай вода змиє всі проблеми: картинки-привітання з Поливаним понеділком
Історія Поливаного понеділка
Поливаний понеділок – початок Світлого тижня. У слов'янські часи кожен день тижня після Великодня мав свою назву:
- понеділок – поливаний;
- вівторок – купалища;
- середа – хороводниця;
- четвер – навський день;
- п'ятниця – прощена;
- субота – хороводниця;
- неділя – поминальна.
Символічне значення Поливаного понеділка полягає в душевному та тілесному очищенні, яке здійснюють з допомогою води. Традиція обливання існує в Україні, Польщі, Угорщині, Чехії та Словаччині. Наші предки вірили, що вода у пасхальний понеділок може зцілювати, оздоровлювати й дарувати щастя.
Вважається, що це свято почали відзначати у Київській Русі. Тоді Поливаний понеділок святкували три дні. За цей період треба було облити "все і всіх".
Традиції Поливаного понеділка
Поливаний понеділок вважається християнським святом, але в ньому є багато язичницьких "вкраплень". До прикладу, слов'яни обливались крижаною водою, щоб у період посухи викликати дощ або відігнати від себе всі хвороби. Також обливали могили утоплеників і самогубців, бо вірили, що вони можуть втримувати дощ і спричиняти засуху.
Поливаний понеділок у Львові / Фото sykhiv.media
Щодо християнських традицій, то воду вважали символом очищення та родючості. З допомогою обливань хлопці залицялися до дівчат. Подейкували, якщо дівчину ніхто не облив, то вона не скоро вийде заміж.
Також Поливаний понеділок був днем, коли хлопці зізнавалися у своїх почуття, кликали дівчат заміж. Парубок підходив до хати дівчини і кликав її під вікном. Якщо вона хотіла вийти за нього заміж, то виходила на вулицю, де її тричі обливали водою руки.
Заборони Поливаного понеділка
- У цей день не можна сумувати й думати про погане. Поливаний понеділок треба провести радісно.
- Не можна сваритися, лаятися, злитися. Якщо ви потрапили у якусь конфліктну ситуацію, то необхідно відпустити її, думати лише про хороше.
- Не варто зловживати алкоголем та їжею.
- Як і у Великдень, в Поливаний понеділок заборонена будь-яка праця.
- Також у цей день не можна залишатися наодинці. Варто відвідати родичів, друзів.