Історія заселення території Сумщини почалась близько 15 тисяч років тому. Сумщина стала домом для слов’янського плем’я сіверян, яке потім було частиною могутнього державного утворення – Київська Русь. 24 канал підготував підбірку унікальних місць в Сумській області, які варто відвідати.
Сумська область: які місця варто відвідати / Ілюстрація 24 каналу
До сьогодні сумчани пишаються своїми знаменитими регіонами, які містять не одну історичну пам’ятку тих часів. Глухівщина, Конотопщина, Роменщина, Кролевеччина згодом увійшли до складу Гетьманської України, а південно-східна частина підпорядковувалась Слобожанщині. Після Конотопської битви у XVII столітті між гетьманом Іваном Виговським та Кримським ханатом, а згодом і після боротьби гетьмана Івана Мазепи з російським царем Петром I, столицю Гетьманської України було зруйновано (місто Батурин, Чернігівщина), і новою столицею стає місто Глухів.
Суми
Місто Суми лежить на берегах річки Псел, у яку впадає річка Сумка. Це невелике місто, але тут багато цікавих місць, де можна дізнатись цікаву історію міста та відпочити.
Сумська альтанка
Одне з найвідоміших місць для туристів – це сумська альтанка, яка є символом обласного осередку. Альтанка розташована біля Сумського краєзнавчого музею. Створив відому архітектурну пам’ятку сумчанин Матвій Щавельов, який служив у земській управі креслярем. За даними дослідників, сумська альтанка була побудована ще на початку ХХ століття.
Знаменита сумська альтанка / Фото: wikipedia.org
Наприкінці XIX століття геологи із Санкт-Петербурга вирішили видобувати нафту там, де розташована альтанка, але її там не знайшли. Згодом виявилось, що поклади нафти розміщені в містечку Охтирці, а не в Сумах, однак місце для свердління залишилось. Йосиф Ліщинський накрив свердловину залізною плитою, і побудував альтанку. Так і з’явилась знаменита сумська альтанка, навколо якої розкішний сад.
Читайте також Де відпочити у Київській області: нестандартні ідеї
Спасо-Преображенський собор на "Сотні"
Ще одне відоме туристичне місце в Сумах – це "Сотня". Тут розмістилися як сучасні заклади для відпочинку, так і історичні пам’ятки. Серед них – Спасо-Преображенський собор (XVIII століття). Окрім неї, у місті можна знайти декілька церковних споруд, збудованих не одним століттям раніше, зокрема Воскресенська церква, яка є відмінним взірцем козацького бароко кінця XVII – початку XVIII століть.
Спасо-Преображенський собор на "Сотні" / Фото: ukrainaincognita.com
Крім того, у Сумах варто відвідати ще такі місця: Сумський краєзнавчий музей, Парк культури та відпочинку імені Івана Кожедуба, нагробні пам’ятники на могилах членів родини Харитоненків на міському кладовищі, а також Будинок-музей Антона Чехова, в якому свого часу проживав письменник.
Церква Святої Трійці
У Роменському районі розташоване село Пустовійтівка. На перший погляд – це зовсім непримітне місце для мандрівників, але його історія та пам’ятки, які збереглись до сьогодні, справді ваблять своєю автентичністю.
Церква Святої Трійці – одна з найвизначніших будівель, яка була збудована ще у 1773 році і відтворена на початку XXI століття. В історичних документах зазначається, що цю церкву власним коштом збудував останній кошовий отаман Запорозької Січі Петро Калнишевський.
Церква Святої Трійці / Фото: ukrainaincognita.com
Свого часу він збудував не одну церковну споруду, зокрема у місті Ромни – Покровську церкву, яку зруйнували більшовики. Над церквою Святої Трійці в минулому столітті теж познущались, однак за ініціативи екс-президента України Віктора Ющенка, який вважає Петра Калнишевського своїм далеким родичем, у 2006 році її відновили. Самому ж Калнишевському у Пустовійтівці також збудували величний пам’ятник.
Пам'ятник мамонтові
Звісно, скелет справжнього мамонта тут немає, але є дещо краще – пам’ятник на його честь! Саме в селі Кулішівка Недригайлівського району було виявлено кістяк доісторичної тварини в 1840-х роках під назвою "Mammuthus trogontherii" (степовий мамонт).
Пам'ятник мамонтові / Фото: shukach.com
Оригінальний пам’ятник складається з чотиригранної металевої стелли, на гранях якої вказаний 1841 рік. На пам’ятнику зображений барельєф мамонта, а також згадується інформація про археологічну знахідку та її цінність для історії. Така архітектурна пам’ятка автора Івана Калениченка була зведена першою у світі на честь доісторичного велетня і також стала нагадуванням про ще одну знакову подію – в цьому місці проходив кордон між Росією і Річчю Посполитою.
Цікаво Безлюдний острів, пустеля, рожеві озера: неймовірні місця Херсонщини для відпочинку
Крейдяні гори
"Сумська Швейцарія" розташована в селі Могриця на Сумщині. Це крейдяні гори, які зачарують кожного мандрівника. Раніше на місці гір був кар'єр з видобутку крейди, а тепер – це чудове місце для романтичних прогулянок та фотосесій.
Крейдяні гори / Фото: vlasno.info
Тутешні говорять, що у крейдяних горах можна знайти так звані "чортові пальці", тобто скелети головоногих молюсків белемнітів. Цікаво також, що поблизу села вивили городище і селище сіверян, які проживали на цій території у VIII-X століттях, а також знайдено курганний могильник.
Круглий двір
Дивовижна фортеця "Круглий двір" (XVIII століття) у місті Тростянець свого часу використовувалась як стайня, склад та навіть театр. У 1749 році її збудувала родина Надаржинських. Сьогодні ж там розташоване чудове місце для проведення екскурсій у стінах споруди, а ще там часто відбуваються різні музичні фестивалі.
Круглий двір / Фото: fishki.net
Будівля овальної форми має чотири трьох'ярусні вежі, а по периметру всієї території розміщені одноповерхові володіння. Внутрішній двір садиби-фортеці як колись, так і зараз використовується для різних показових урочистостей під відкритим небом. "Круглий двір" також є невід’ємною частиною системи підземних ходів та має окремі виходи до панського дому і Благовіщенської церкви.
Трьоханастасіївська церква
Колишня гетьманська столиця України розташована у місті Глухів. Тут наша остання точка у мандрівці Сумщиною – це Трьоханастасіївська церква. Її збудували місцеві жителі ще у 1884 році на місці погорілого дерев'яного Воскресенського храму.
Сьогодні Трьоханастасіївська церква нагадує Володимирський собор у Києві, який був збудований у 1862 – 1882 роках.
Трьоханастасіївська церква / Фото: andy-travel.com.ua
Храм витерпів чимало бід: пожежі, руйнування комуністів та пограбування. Незважаючи на це, його відреставрували та висували на участь в конкурсах "Сім чудес України" та Сумщини.
І це ще далеко не всі цікаві куточки Сумщини, які варто відвідати!