Це й одна з перлин української оперної сцени, сповнена гумору, самобутніх народних традицій – "Наталка Полтавка", і лірична історія кохання – "Євгеній Онєгін" та любовні пристрасті, якими сповнена опера "Алєко". Також на глядачів очікує балет "Вечори на хуторі біля Диканьки" та прем'єра одноактної балетної постановки "Половецькі танці".
8 жовтня – опера "Наталка Полтавка" (Лисенко)
Оперу "Наталка Полтавка" Микола Лисенко написав за однойменною п’єсою Івана Котляревського. Це історія кохання, сповнена гумору, танців та фольклору. Вперше вистава була поставлена в Національній опері 1936 року, з того часу до твору театр звертався вісім разів. І кожного разу ця перлина української опери збагачувалась театральною естетикою свого часу.
У 2012 році головний режиссер, режисер-постановник Анатолій Солов’яненко у співдружності з Мирославом Скориком запропонували свою (дев'яту) редакцію опери "Наталка Полтавка". Скорик дещо скоротив увертюру, в оркестр ввів нові музичні інструменти, збагатив музичну фактуру. Для динаміки руху подій було скорочено текст та кількість куплетів у багатьох музичних номерах.
Ідею створення більш динамічної постановки Солов’яненко пояснив тим, що в першу чергу думав про підростаюче покоління, бо саме з цього твору починається у дітей шкільного віку знайомство з українським оперним мистецтвом. У новій редакції було зміщено акценти від туги, сліз та страждань до світлого, життєрадісного побуту.
15 жовтня – одноактна опера "Алєко" (Рахманінов) та одноактний балет "Половецькі танці" (фрагмент опери "Князь Ігор" Бородіна) – ПРЕМ'ЄРА
Опера "Алєко"
Сергій Рахманінов написав "Алєко", коли йому виповнилося лише 19 років. Написання опери було звичайним навчальним завданням для випускника композиторського факультету консерваторії. Рахманінова надзвичайно захопило це завдання. Лібрето за поемою Пушкіна "Цигани" було написано відомим театральним діячем Володимиром Немировичем-Данченко. Опера була створена за винятково короткий термін – 17 днів, що свідчить про надзвичайний талант молодого композитора та його пристрасну захопленість цією роботою. Прем’єра відбулася у 1893 році та мала не аби який успіх.
Одним з перших виконавців ролі Алєко був Федір Шаляпін, друг Рахманінова. Каватина головного героя Алєко "Весь табір спить" віднесена до кращих творів оперного мистецтва.
Прем’єра на київській сцені відбулася 19 березня 2010 року.
"Половецькі танці" – один з фрагментів опери "Князь Ігор" – композитор Бородін створив влітку 1875 року. Показані в колі друзів, вони викликали фурор. Повністю опера так і не була завершена. Її після смерті композитора на основі залишених ескізів дописав Глазунов, а Римський-Корсаков оркестрував більшу частину клавіру.
Ідея створення нової постановки "Половецьких танців" на сцені Національної опери належить художньому керівнику балету Аніко Рехвіашвілі.
Половецькі танці – це абсолютно нова постановка, це прем'єра, яка присвячена 150-річчю театра. Спочатку ми готували лише фрагмент, але з'явилася ідея розширити його до одного акту, узявши музику увертюри до опери "Князь Ігор". Таким чином, глядачі побачать одноактний балетний спектакль, який складається з двох картин: перша – це Київська Русь, русичі, та друга – це половецький стан з танцями. Тому, що стосується хореографічного тексту, то це повністю авторська робота. У рамках святкування ювілею театру балетна трупа покаже "Половецькі танці" в Японії. Але перед тим відбудеться прем’єра в Україні, – розказала Рехвіашвілі.
17 жовтня – балет "Вечори на хуторі біля Диканьки" (Станкович)
Опера "Вечори на хуторі біля Диканьки"
Балет на музику Євгена Станковича, що раніше мав назву "Ніч перед Різдвом", був поставлений у 1993 році балетмейстером-постановником Віктором Литвиновим, який, до речі, цього року святкує професійний ювілей – 50 років на сцені.
В основу балетної постановки покладено повість Гоголя "Ніч перед Різдвом", яку свого часу використали для опер Чайковський ("Черевички"), Римський-Корсаков ("Ніч перед Різдвом"), Лисенко ("Різдвяна ніч").
Прем’єра оновленого балету відбулася в 2015 році та вже під іншою назвою "Вечори на хуторі біля Диканьки". За словами балетмейстера-постановника вистави, творча група вирішила змінити назву балету аби позбутися "часової прив’язки" через її "зимове" забарвлення, однак тільки зміною назви не обмежилися: оновлено костюми, декорації, відшліфовано хореографію. Віктор Литвинов створив справжній національний балет з яскраво вираженими характерами, незвичайним прочитанням сюжету, приголомшливими комедійними та ліричними сценами. Художник-постановник Марія Левитська спеціально до нової постановки "переосмислила" і сценографію, і костюми. Понад сто костюмів було реставровано і більш ніж півсотні – створено нових.
25 жовтня – опера "Євгеній Онєгін" (Чайковський)
Опера "Євгеній Онєгін"
17 березня 1879 року – знаменна дата в історії світової музичної культури. Цього дня відбулася прем'єра однієї з найкращих опер Чайковського – "Євгеній Онєгін". Це неперевершений зразок ліричної опери, в якій поезія Пушкіна гармонійно злилася з прекрасною, задушевною музикою, повною сердечного тепла і драматизму.
Опера була поставлена у Національній опері України у 1983 році. Тоді режисер Молостова разом з диригентом Турчаком, художником-постановником Ніродом та Левитською (художник костюмів), вдруге звернулася до прекрасної опери Чайковського (перший раз був у 1972 році, коли Молостова створила цікаву, позначену багатьма творчими знахідками інтерпретацію "Онєгіна"). І впродовж десятиліть опера в цій постановці йде з незмінним успіхом на сцені театру.
Читайте також: Анатолій Солов'яненко: У Національній опері я завжди стоятиму на варті прекрасного!