Синагога була побудована в сумнозвісному Бабиному Яру поблизу Києва. За два дні 1941 року нацисти вбили близько 34 000 євреїв з міста – і це одне з найбільших масових вбивств під час Голокосту. Мануель Герц спроєктував будівлю до 80 річниці трагедії. Однак він не хотів створювати похмурий меморіал.
Читайте також Усе в горошок: художниця розфарбувала ботанічний сад у Нью-Йорку – яскраві фото
Можна подумати, що відповідною реакцією на цю різанину повинна бути похмура, мінімалістична та монументальна архітектура, – сказав Герц Dezeen. – Архітектурна історія меморіалів жертвам Голокосту наповнена таким. Але я хотів підійти до проєкту зовсім по-іншому.
Синагога у Бабиному Яру / Фото dezeen
Замість того, щоб створити монументальну будівлю, Герц спроєктував споруду, яка рухається та водночас нагадує як історичні дерев'яні церкви в Україні, так і об'ємні 3-D книги.
Стеля, що рухається, а балкон і сидіння складаються / Фото dezeen
Я твердо впевнений, що монументальний і статичний підхід буде неправильним, – сказав Герц. – Ми ніколи не зрівняємося з монументальними стражданнями вбивств через монументальну архітектуру.
Синагога у Бабиному Яру / Фото dezeen
Отже, ідея створення для проєктування архітектури, що має перформативну та трансформаційну особливість, створює новий колективний ритуал, який є пам'ятним. Так само, як це створює почуття подиву та страху в людей, – розповідає автор проєкту.
Синагога у Бабиному Яру / Фото dezeen
Будівля складається з пари стін заввишки 11 метрів та ширини 8 метрів, які були побудовані зі сталі та вкриті дубом. Одна зі стін встановлена на доріжці, щоб її можна було переміщати за допомогою ручної лебідки. У "складеному" вигляді дві стіни розташовуються разом, але в "розгорнутому" вигляді створюється тривимірна синагога з висувним дахом та балконом з кріслами, що складаються.
Синагога у Бабиному Яру / Фото dezeen
Я вірю, що ніхто не може встояти перед спокусою відкрити книгу і побачити, як розгортається новий світ, – сказав Герц. – Ми можемо загубитися в цьому новому світі. Та коли ми збираємося, щоб помолитися в синагозі – ми разом відкриваємо книгу.
Вам сподобається Тисячолітні руїни під скляною підлогою у мережі супермаркетів Lidl: фото
Синагога стоїть на дерев'яній платформі та має стіни, прикрашені молитвами та благословеннями. Стеля розписана зоряним сузір'ям, яке було видно над Києвом у день трагедії 1941 року, а також символами та іконографією, що стосуються інтер'єрів історичних синагог України 17 – 18 століття.
Розписи на стелі / Фото dezeen
Синагога – це перша з кількох будівель, якою планують вшанувати пам’ять про жертв різанини в Бабиному Яру.