Унікальне українське кіно: три дні зйомок, нульовий бюджет і гонорар – міномет
Екранізація епічної драми Дмитра Корчинського "Посттравматична рапсодія" – інтелектуальний арт-хаус по-українськи, який вас точно здивує.
Знімальний процес – рекорд для вітчизняного кінематографу
10 тонн землі, троє коней, мерседес 1940-х років і дерево, яке палало, – ось що мали з спецефектів і декорацій. Туман і холод дав поштовх для правильного настрою акторської гри. Творча атмосфера надихала працювати,
– коментує Назар Борушок.
Актор Назар Борушок зіграв бійця добробату "Донбас" Сашка
Режисер Павло Когут дебютував з повнометражним фільмом. Зйомки тривали три дні по 13-14 годин у київському павільйоні, а на четвертий – в оперному театрі. З держбюджету ні копійки – все на волонтерських засадах. З реквізиту – костюми з кіностудії Довженка і автентична музейна зброя.
Читайте також: Частину територій кіностудії Довженка можуть передати "дочці" російської компанії
Лати князя – реконструкція лат псковського царя Довмонта
"Посттравматична рапсодія" – про що вона?
Сашко – боєць добробату "Донбас" – виживає після обстрілу під Іловайськом. Контужений, він пробирається до своїх. Дорогою зустрічає воїнів різних історичних епох минулого: Києворуської доби, гетьманщини, махновщини, зрештою Другої світової.
Актор Максим Зерко в ролі сина Ізяслава
Сашко гуртується з предками і разом виступає проти ворогів.
Гострі дискусії про історичну правду між своїми ж, відтак пошук істини, інтелектуальна сатира, кпини і помста ворогам, широкий вічно затуманений степ і жодної кривавої різні – лиш дещо з відзнятого.
Владислав Фуківський у ролі Петра Іваненка
Змінюються ватажки й поводирі, з плином часу вороги стають союзниками і навпаки, неоднозначність історичних постатей зашкалює!.. Та є те, що єднає українців крізь століття…
Сцена з ватниками із "ОРДЛО"
То все це була лише контузія? Видіння? Шкода, що не примарився хтось з майбуття, я б розпитав його – як вони там воюють з марсіанськими москалями,
– каже Сашко, опритомнівши.
Його скоро везтимуть у госпіталь в Маріуполь… Парамедик просить заспівати чогось доброго. Співає…
– Ти з якого батальйону, брате?
– З надвірної корогви великого гетьмана Костянтина, князя Острозького, брате, – каже слабким тоном поранений на сусідніх ношах.
Так закінчуєтся п'єса... А одвічна боротьба нашого народу за вольність триває!
Фільм очима творців: що криється у сюжеті
Хотілося б, щоб всі пам'ятали, що ми живемо в добу звитяжців і героїв, а не мародерів, спекулянтів і бариг. Останніх за кілька років забудуть. А герої залишаться назавжди. І люди, які нині на фронті очолюють добровольчі підрозділи і ЗСУ, нічим не гірші Гонти, Залізняка й інших героїв минулих століть,
– акцентує Дмитро Корчинський.
Зліва направо: Тарас Компаніченко, Назар Борушок, Дмитро Корчинський
"Фільм – не блокбастер. Його варто сприймати, як концептуальний арт-хаус. Завдяки війні спостерігаємо ренесанс українського кіно: дедалі менше ворожого продукту на екранах, дедалі більше свого. Це не намагання позмагатися в бюджеті чи прибутках з великими стрічками, які нещодавно вийшли. Але спроба зробити хороше інтелектуальне кіно, яке так само Україна потребує", – коментує актор Віталій Чорний.
"Потрібно намагатися творити високе мистецтво, яке відповідає цьому великому часу. І мені здається, що це спроба творити високий стиль, а не лише попсу", – вважає лірник Тарас Компаніченко.
І додає:
Дуже важливо, що актори говорять поезією. Ну хто зараз насмілиться говорити не на сцені, а у кінофільмі поезією? Це ж катастрофа просто. Ми насмілилися, друзі.
Чому акторський склад вражає
Символічно, що автор сценарію Дмитро Корчинський та актори Олексій Середюк і Марат Сайфулін у серпні 2014-го випробували на собі, що таке – штурм Іловайську.
До зйомок залучили бійців добробатів та ЗСУ.
Боєць Артем Безверхий у ролі ватника
Тут і кіборг 81-ї десантно-штурмової бригади Артем Безверхий, і добровольці "Святої Марії", "Азову" і "Шахтарську" Марат Сайфулін, Андрій Ватолкін, Олексій Середюк, Максим Михайлов, Олександр Тищенко, Юрій Горовець, які воювали у 2014-2015-му.
Читайте також: "Тихо прийшов, тихо пішов": у мережі показали ліквідацію терориста на Донбасі (відео)
Анатолій Пашинін – відомий російський та український актор – з 2017-го воює на боці України у складі 8-го окремого батальйону Української добровольчої армії "Аррата".
Анатолій Пашинін зіграв фельдмаршала Манштейна
Він та Юлія Тайра Паєвська – парамедик ASAP – приїхали для зйомок з фронту. Опісля – на передову.
Юлія Тайра Паєвська єдина не грала роль – була у фільмі собою
Усе трималося на бажанні взяти участь і добре провести час. Бо крута компанія зібралася: "ліві" з "правими". І всі при цьому обожнювали медиків. Хтось з 2014-го воює, хтось з 2017-го… Було, про що поговорити. Приємно, що навіть найменші деталі фільму правдиві, і слова зважені, продумані. Ні додати, ні відняти. Отримав колосальне задоволення. Згодом сиділи з Тайрою на передку і згадували цю роботу,
– каже актор-доброволець.
"Пашинін – єдиний, хто отримав гонорар. Він вимагав міномет. Думаю, москалям теж сподобався подарунок на передовій", – іронізує Корчинський.
Серед професійних акторів – випускники університету ім. Карпенка-Карого. Для Назара Борушка головна роль стала справжнім дебютом. Тайра консультувала юнака, як саме проходить контузія. Говорить: йому професіоналізму точно не позичати.
Назар дійсно мав показники пораненого або контуженого. Настільки впав в роль, що його тіло зреагувало. Це майстерність,
– каже Тайра.
А от в Нестора Махна перевтілився одіозний політик, голова Соціалістичної партії Ілля Кива. Режисер назвав його українським Траволтою.
Ілля Кива в образі Нестора Махна
"Він такий собі Джон Траволта або Брюс Вілліс. Якщо хтось найближчим часом зніматиме блокбастер про спасіння світу, то Кива спокійно може бути його рятівником", – говорить Когут.
"Руйнівником", – жартує Корчинський.
Оригінальність і автентичність – у музиці і картинці
Музичний супровід – особливий і конче суголосний. Хто, окрім лідера гурту "Хорея Козацька" Тараса Компаніченка, який продовжує лірницьку традицію, міг би акомпонувати краще? Звучали як сучасні твори, так і ті, що відповідають історичним періодам, вказаним у фільмі.
"Вона буде, хай вдавиться люттю Москва,
Ти прости москалів і надгробок постав,
Щоб не вилізли звідти нікуди,
скрізь лише Україна буде",
– слова фінальний саундтреку Компаніченка на вірш Корчинського.
Афішу розробив відомий дизайнер, автор бренду "PekloToys" співавтор бренду "Hunta in UA" Роман Шостя.
Я старався створити оригінальний жанровий продукт, який би не переповідав твір, а емоційно його доповнював. Інтригував! Тож химерна фантасмагорична голова древнього Руського воїна, що догори перетворюється в сніп зі зброї різних часів та епох є алегорією саме на тему боротьби, у якій нам в усі часи доводиться виборювати свободу! – коментує Шостя.
Читайте також: "Йому здавалося, що щось не встигне зробити доброго": спогади друзів загиблого волонтера Леоніда Краснопольського
Покази тривають Україною
2 березня стрічку вперше показали в Києві. Зал "Кінопанорами" був забитим.
Зняли безкоштовно – показуємо безкоштовно. У березні картину демонструватимуть у кінотеатрах, далі транслюватимуть на телеканалах, і аж тоді вона потрапить в інтернет,
– повідомив Корчинський.
Знімальна група гастролює містами України. "Посттравматичну рапсодію" вже побачили в Житомирі, Одесі, Маріуполі та Чернівцях.
Прес-конференцію дали в Києві за лічені години до прем'єри
Нові уточнення показів по містах!
15.03 Івано-Франківськ, "Люм'єр", 18:30
16.03 Львів, Львівський кіноцентр, 19:00
17.03 Тернопіль, Палац Кіно, 20:00
18.03 Кременчук, міський Палац Культури, 18:00.
24.03 Дніпро, Дніпровська Центральна міська бібліотека, 18:00
30.03 Чернігів, Кіно-культурний мистецький центр, 18:00
Стало відомо, що кіно побачить і українська діаспора.
Фото зі знімального майданчика: Артем Гвоздков
Читайте також: Корчинський придумав незвичний законний спосіб потрапляння російських артистів на територію України