Українська альтернатива Хелловіну: наші свята з переодяганнями

28 жовтня 2016, 19:01
Читать новость на русском

В Україні все більшої популярності набуває святкування Хелловіну. Однак багатьох людей злить, що традиція ця – не українська. Що ж робити, якщо й вас це сердить, але душа прагне карнавалу? Журналісти сайту "24" зібрали для вас альтернативні українські свята.

У традиціях практично усіх народів світу є хоча б одне свято, під час святкування якого треба переодягатися. Українці не виняток, у нас елемент карнавалу використовують здебільшого на різдвяні свята.

Вертеп

Мабуть, найбільше наближена українська традиція до карнавалу – це вертеп. Традиційна коляда у вертепі передбачає десятки персонажів, яскраві костюми і акторську здібність учасників.

Якщо у Хелловіні вас приваблює можливість побути на стороні зла, то й український вертеп дає такі можливості! Серед ролей є багато нечисті: смерть, чорти, Ірод і його прислужники.

Якщо у Західній Європі вертеп довгий час був лише при церкві, то у східнослов’янських народів він завжди мав тісніший зв'язок з театрально-видовищною культурою.

Ще одна схожість з Хелловіном: юні колядники у костюмах отримують солодощі чи гроші за свої виступи перед сусідами.

Маланки

Ще одне українське свято пов’язане з переодяганням – Маланки. Святкується воно у ніч з 13 на 14 січня і сповнене містичних обрядів.

Хоча свято це релігійне, дуже багато традицій, пов’язаних з ним, залишилися від дохристиянського часу.

На Маланки молоді люди переодягаються у костюми тварин і фольклорних персонажів і "водять козу". У цей день "маланкарям" традиційно дозволялося те, що в інші дні було заборонено.

Раніше переодягання несло в собі важливі релігійно-магічні функції. До нашого часу ця традиція стала швидше розвагою і маскарадом.

Після того, як молоді люди у костюмах цілу ніч колядують і "водять козу", на роздоріжжі спалюється дідух – сніп соломи, який ставлять вдома на різдвяні свята. Спалюють дідуха не просто, через вогонь перестрибують, щоб очиститися від спілкування з нечистою силою.

Русалії

Ще одна традиція пов’язана з переодяганням Русальний тиждень. Зараз ця традиція практично забута.

Русальний тиждень – це тиждень після Трійці, коли по землі ходять русалки. За повір’ям, у четвер цього тижня русалки святкують свій Великдень. Після цього тижня русалок урочисто випроваджували.

Саме з цим пов’язані й традиції. Дівчата вибирають найгарнішу серед себе і переодягаються у русалок, плетуть ритуальні вінки. Все це супроводжується спеціальними піснями і танцями.

Проводи русалок здебільшого відбуваються у вечірню пору, коли зійде місяць. Як і на Купала розпалюють вогнище і дівчата стрибають через нього.

А ви підтримуєте святкування Хелловіну чи святкуєте виключно українські свята? Пишіть свою думку у коментарях нижче.