Планування та автоматизація: як полегшити процес заощадження
У наш час вміння правильно розпоряджатися коштами надзвичайно важливе. Однак часто, навіть ті, хто заробляє достатньо, не може налагодити систему заощаджень та регулярно відкладати фіксовану суму на майбутнє.
Так відбувається із кількох причин: внаслідок відсутності фінансової грамотності, конкретної цілі та пріоритетів. До того ж багатьом здається, що немає сенсу заощаджувати незначну суму, інформує 24 Канал.
Та все ж, з правильним підходом можна швидко змінити навіть закоренілі фінансові звички та навчитися заощаджувати, не обмежуючи себе в найнеобхіднішому. За підтримки Raiffeisen Bank та Visa розбираємося, як раціонально відкладати кошти та зробити процес заощаджень легшим, комфортнішим та ефективнішим.
Чому варто переосмислити свій підхід до заощаджень
За кілька останніх років світ зіткнувся із низкою викликів, серед них – пандемія COVID-19 та повномасштабна війна в Україні. Кожна з цих подій безпосередньо вплинула на економіку, призвела до втрати робочих місць, а також стала сигналом, що варто подбати про фінансову подушку безпеки. Тож, якщо ви відчуваєте тривогу за майбутнє, зараз найкращий час переглянути підхід до витрат та заощаджень.
Однак бажання вберегти себе від втрати роботи, хвороби та криз – не єдина причина, чому варто задуматися про заощадження. Змусити змінити методику відкладання коштів можуть й більш персоналізовані фактори. Одним із них є підвищення заробітної плати. Аби розумно використати ці зміни, визначте, на що потрібно спрямувати додатковий заробіток та яку суму можна відкласти.
Й найголовніше – якщо ви почнете заощаджувати зараз, використовуючи довгострокові інвестиційні інструменти чи депозити, то вже найближчим часом відчуєте переваги свого рішення. Що для цього потрібно, розповідаємо далі.
Проаналізуйте поточні витрати / Фото Unsplash
Як почати заощаджувати: поетапний алгоритм дій
Якщо завдання здається непосильним, слід розбити його на дрібні підпункти. Це правило поширюється і на стратегію заощадження коштів. Тож замість того, щоб бездумно відкладати щомісяця 10% прибутку, спершу:
- Визначте мету. Дайте конкретну відповідь, на що саме ви відкладаєте кошти. Це може бути створення фінансової подушки безпеки, покупка автомобіля, погашення кредиту або будь-яка інша фінансова ціль. Цей крок допоможе сконцентруватись та втримати мотивацію.
- Розробіть бюджет та проаналізуйте, на що йдуть кошти. Запишіть усі доходи та витрати й лише після цього визначіть суму, яку зможете виділити на регулярні заощадження.
Полегшити цей процес здатен правильно обраний банк. Приміром, оформлюючи Райфкартку, ви можете контролювати рух коштів у Raiffeisen Online 24/7, знімати готівку в банкоматах без комісій та отримувати безкоштовне обслуговування. - Проаналізувавши поточні витрати, знайдіть способи зменшити їх. Готуйте їжу вдома, а не замовляйте навинос, скасуйте підписки на програми, якими не користуєтеся. Зменшити витрати також допоможе відмова від кредитних карток, особливо з великим лімітом. Такі рахунки дають хибне відчуття наявності більшої суми "на руках", а з грошима на них розлучатись легше. Це призводить до імпульсивних витрат та відсутності контролю за обігом коштів. Щоб уникнути цього, використовуйте дебетову картку Райфкарта + Visa Gold. Відкрити її можна безкоштовно, а вигідні умови, які пропонують банк і платіжна система, дозволять не лише раціонально використовувати кошти, але й накопичувати їх.
- Переконайтеся, що ваш банк пропонує найкращі умови при здійсненні регулярних платежів. Так, із карткою Райфкарткою Visa Gold оплата платежів за реквізитами, комунальних послуг, інтернету і телебачення відбувається без комісій. А, встановлюючи додаток Raiffeisen Online, – ще й без черг та опцією оплати з будь-якого місця.
- Налаштуйте автоматичні перекази з вашого основного банківського рахунку. Відкрийте депозитний вклад з правом поповнення, щоб уникнути спокуси витратити кошти. Для цього достатньо:
- відкрити Райфкартку + Visa Gold онлайн,
- поповнити картку,
- за декілька кліків відкрити депозит в додатку Raiffeisen Online.
- Спостерігайте за курсом валют. Спробуйте використати вигідну вартість долара чи євро, аби обміняти гривневі заощадження. Таким чином ви зможете захистити кошти від інфляції. До речі, клієнти Raiffeisen мають можливість дистанційно відкрити рахунок, оформити депозит та обмінювати валюту онлайн за вигідним курсом.
Встановіть щотижневі цілі заощаджень / Фото Pexels
Процес заощадження – це марафон, а не спринт. Тому інколи дотримуватися плану та залишитися цілеспрямованими недостатньо. Тож якщо на початку вам важко виділити значну суму, почніть з малого. Наприклад, випробуйте один із лайфхаків для ефективного заощадження.
Лайфхаки, які допоможуть зменшити витрати та автоматизують заощадження
Правило 50/30/20
Спробуйте впровадити систему, згідно із якою:
- 50% ваших доходів йдуть на основні витрати (наприклад, оренду житла, їжу, громадський транспорт, догляд),
- 30% – на дозвілля та розваги,
- 20%, які залишаться, і будуть сумою заощаджень.
Випробуйте кешбек-програми
Реєструйтесь в програмах кешбеку або використовуйте картки, які передбачають таку опцію. Це допоможе повертати частину коштів за покупки. Так, картка Райфкартки + Visa Gold пропонують:
- 1% кешбеку з витрат у кафе та ресторанах,
- 1% – одяг та взуття,
- 1% – побутова техніка.
Челендж "перше досягнення"
Замість того, щоб одразу відкладати великі суми з кожної зарплатні, спробуйте поекспериментувати. Встановіть щотижневі цілі заощаджень. Це дасть змогу відчути досяжність мети в короткотривалій перспективі.
Потурбуйтеся про регулярні автоматичні перекази на окремий рахунок / Shutterstock
Зберігання коштів у валюті
Щоб мінімізувати спокусу витратити заощадження тут і зараз, найкраще зберігати їх в іноземній валюті. Це може бути готівка, однак надійнішим варіантом стане відкриття спеціальної банківської картки. А щоб не лише відкладати, але й отримувати зі зберігання коштів прибуток, спробуйте використати депозити в іноземній валюті.
Приховане накопичення
Потурбуйтеся про регулярні автоматичні перекази на окремий рахунок, якого не видно на щоденному балансі. Це може бути як опція округлення залишку на основній картці, так і щоденне переведення 10 – 20 гривень на рахунок для накопичення. Так ви можете відчути, що заощаджувати можна без серйозного впливу на поточний фінансовий стан.
Система винагород
Зробіть процес заощадження приємним. Для цього встановіть невеликі винагороди за кожну досягнуту фінансову ціль. Метод допоможе простимулювати мотивацію та утримувати фінансову дисципліну.
І насамкінець – постійно переглядайте свій підхід до заощаджень та, в разі потреби, адаптовуйте його під актуальний дохід, економічні фактори та поточну ситуацію в країні.
*АТ "Райффайзен Банк" внесений до Державного реєстру банків 27.03.1992 р. за №94 із записом про право на здійснення банківської діяльності за №10