Кров молодих тварин омолоджує мозок: результати досліджень
Експерименти на мишах допомогли знайти у старих мишей білок, який підвищує здоров'я і продуктивність їхнього мозку. Утворення цього білку стимулює переливання крові від молодих тварин.
Відомо, що переливання крові молодих мишей дозволяє сповільнити розвиток багатьох причин старіння у їхніх старших родичів. "Омолодити" лабораторних тварин дослдіникам вдалося не лише завдяки ін'єкцій крові молодих мишей, але й крові молодих людей. Цей ефект пов'язують з роботою регуляторних білків, які ідентифікувати поки не вдалося, йдеться у Naked-science.
Читайте також: Продукти, які омолоджують серце
Один з кандидатів в цей список – протеїн GDF11, зміст якого в крові мишей з віком знижується, хоча багато вчених схильні ставити його роль під сумнів. Іншого перспективного кандидата висуває нова робота, опублікована журналом Cell Reports.
Ще кілька років тому Сол Віледь (Saul Villeda) з Каліфорнійського університету в Сан-Франциско і його колеги показали, що переливання старим мишам крові молодих покращує роботу їхньої пам'яті і здатність до навчання. Щоб знайти причину цих змін, автори хірургічно з'єднували кровоносні системи різного віку – дитинчат, молодих і зрілих, виявивши, що деякі елементи, які містяться в молодійї крові, стимулюють в клітинах мозку активність гена TET2.
Білок Tet2, бере участь в регуляції багатьох генів, але з віком його власна активність знижується – серед цих генів є і ті, що відповідають за оновлення клітин мозку. Відзначивши підвищення рівня Tet2 в гіпокампі старих мишей, вчені провели експеримент, заблокувавши у тримісячних мишей активність цього білка за допомогою спеціально синтезованих молекул РНК. Як наслідок, в тварин згодом виявлялося зменшене число нейронів в гіпокампі, і вони гірше проявляли себе в тестах на когнітивні здібності.
Нарешті, вчені отримали штучні вірусні частинки, які здатні проникати в клітини гіпокампу і підвищувати синтез Tet2 у дорослих мишей. Такі віруси були внесені в організми шестимісячних мишей, що підвищило регуляторну активність їх генома і стимулювало розвиток нейронів. Підвищення когнітивних функцій було не настільки помітно, як їх деградація в попередньому дослідженні, однак було виявлено неймовірні результати
«Я провів роки, намагаючись зрозуміти, як мозок старіє і як повернути цей процес назад. І в цій роботі ми виявили, що одна-єдина молекула, Tet2, здатна зупинити зниження регенеративних функцій і покращити когнітивні функції мозку дорослих мишей", – добавив дослідник.