Космічний туризм: 5 неймовірних фактів, які варто знати
У Всесвітній день авіації та космонавтики ми вирішили згадати найгучніші історії розвитку одного з неймовірних явищ планети – космічного туризму.
Космічний туризм – це не лише вигадки фантастів, а реальна перспектива земного людства.
Сайт "24" пропонує вам дізнатися 5 неймовірних фактів про космічний туризм, які вас здивують і неодмінно зацікавлять.
1. Що таке космічний туризм?
Космічний туризм – це польоти в космос або на навколоземну орбіту в розважальних чи науково-дослідних цілях. Щорічно все більше заможних людей прагнуть вийти за межі атмосфери та побачити на власні очі космос. В Японії 70% людей у віці до 60 років і понад 80% людей – до 40 років хоча б раз в житті хотіли б побувати в космосі.
Читайте також: Правда чи вигадка? Пізнавальний тест про космос
На думку фахівців, таке бажання може у майбутньому стати важливим джерелом подальшого розвитку космонавтики. На Заході космічний туризм розглядають як серйозний і перспективний бізнес, яким буде взаємовигідним для кожної із сторін такої послуги.
2. Де вперше виникло поняття космічного туризму?
Ідея космічного туризму вперше була відображена в роботах Баррона Хілтона і Крафта Еріка, опублікованих в 1967 році. Автори перші намагались просунути ідею комерціалізації космосу, проте такий задум так і не пізнав успіху.
Космічний туризм почав активно розвиватися в кінці ХХ століття, коли у 1986 році на Міжнародному конгресі астронавтів була представлена доповідь "Можливі економічні наслідки розвитку космічного туризму". Після такої презентації вперше і почались активні розмови щодо започаткування та розвитку космічного туризму.
У 1984 році у Великій Британії побачила світ перша серія публікацій Девіда Ашфорда на тему створення літального апарату для туристичних польотів у космос.
Проте прогрес не стояв на місці, і вже у 1985 році Гарі Хадсон представив громадськості проект дизайну багаторазового одноступінчастого повітряно-космічного апарату (МВКА) "Phoenix" (вертикальні зліт і посадка).
3. Перші невдачі та жертви "космічної" ідеї
Відразу після перших заяв про космос як про вид туризму, компанія Pacific American Launch Systems разом з туристичною компанією Society Expeditions дали старт проекту "Project Space Voyage".
Всього за 50 000 доларів (хоча на той час це була досить велика сума) кожен бажаючий мав можливість протягом короткого проміжку часу побувати на низькій навколоземній орбіті.
Проте, популярністю ініціатива не користувалася, а недостатня активність інвесторів позбавила розробників можливості подальшого розвитку апарату "Phoenix".
Після падіння такої масштабної ідеї 28 січня 1986 р. зазнав страшної гибелі шаттл "Челленджер" під час свого зльоту. В шатлі, окрім космонавтів, була ще й Крісті Маколіфф, − шкільна вчителька, яка повинна була стати першим в історії NASA цивільним членом екіпажу шатла. Всі вони загинули і через деякий час, уряд США ввів заборону на польоти в космос непрофесіоналів.
У 2003 році ще одна трагедія змусила весь світ замислитись про продовження розвитку космічного туризму як виду екстремального відпочинку і підприємницької діяльності.
1 лютого в небі над Техасом при заході на посадку зазнав катастрофи шатл "Колумбія" (Columbia) з сімома членами екіпажу на борту. 28-я місія стала для шаттла останньою.
4. Хто були першими космічними комерційними туристами?
Першими комерційними космонавтами були громадяни Японії і Великобританії, – Тоехіро Акіяма і Хелен Шарман, які у 1989 і 1990 роках здійснили польоти на радянську орбітальну станцію "Мир" на космічних кораблях Союз ТМ-11/Союз ТМ-10 і Союз ТМ-12/Союз ТМ-11. Польоти були здійснені за приватно-фінансованими недержавними проектами телекомпанії TBS та "Джуно" (консорціум британських компаній).
А от першим космічним туристом став американський підприємець та мультимільйонер італійського походженя Денніс Тіто. 28 квітня 2001 року був запущений перший космічний корабель "Союз ТМ-32" з першим космічним туристом на борту.
Мандрівка тривала до 6 травня і на "Союзі ТМ-31" Денніс благополучно повернувся на Землю. Сума польоту не розголошувалась, проте деякі ЗМІ вважають, що це обійшлось туристу близько 20 мільйонів доларів.
Всього за всю історію космічного туризму в космічному просторі побувало 7 комерційних туристів, – останній політ відбувся у 2009 році. На фото зображені 5 із 7 космічних туристів, які побували на МКС за участю компанії Space Adventures: Грегорі Олсен, Чарлз Сімоні, Ануше Ансарі, Денніс Тіто і Річард Герріот (на знімку немає Марка Шаттлворта і Гі Лаліберте).
Читайте також: Науковці виявили загадковий вибух у космосі
5. Космічний туризм від ХХ столітя до сьогодні
Після перших комерційних успішних комерційних польотів в космос, різні компанії зі всіх країн світу почали розробляти проекти космічних кораблів, космічних готелів та навіть космічні туристичні агенції.
Зокрема 23 грудня 2004 року тодішній президент США Джордж Буш підписав закон про право проведення приватних польотів людей в космос. Вважалось, що підписання такого акту притягне за собою ріст вкладень в галузь зі сторони приватних інвесторів.
А вже 27 липня 2005 року компанія Scaled Composites і Virgin Group оголосили про створення спільного підприємства Spaceship Company для розробки та запуску літальних апаратів SpaceShipTwo і White Knight2.
І починаючи з 17 жовтня компанія Virgin Galactic почала прийом заявок бажаючих стати космічними туристами.
Тому, космічний туризм сьогодні все більше активно розвивається. Останньою найгучнішою заявою в сфері космічного туризму стало оголошення компанії SpaceX, яка планує в кінці 2018 року відправити двох космічних туристів у тижневий політ навколо Місяця на кораблі Dragon.
Тому, вірте у свої мрії і пізнавайте більше про космічний туризм!
Читайте також: Хокінг полетить у космос